Kiderülhetett, hol állhattak eredetileg a Stonehenge kőtömbjei
Arra utalnak a legújabb felfedezések, hogy eredetileg a walesi Waun Mawn kövekkel álltak együtt a Stonehenge kőtömbjei.
Egy ősi mítosz szerint a varázsló Merlin vezette embereit egy írországi mágikus kőkör, az Óriások táncának megszerzésére, hogy aztán Anglia földjére szállíthassák a tömböket és újjáépítve halottak emlékműveként szolgáljon – írja a The Guardian.
Monmouth-i Gottfried, vagyis Geoffrey of Monmouth középkori krónikás erre alapozott elmélete azonban nem talált egyetetértő fülekre, részben azért, mert az általa felhozott történelmi tények egyszerűen tévesek, habár a kőtömbök eredeti helyeként szolgáló walesi régió akkoriban ír fennhatóság alatt állt.
Azonban nemrég neolitikus korból származó hatalmas kőkörre bukkantak Észak-Pembrokeshire-ben, az építmény egyes tulajdonságai pedig arra engedik következtetni a szakértőket, hogy a 12. századból származó legenda talán mégsem csak a fantázia szüleménye.
A 110 méter átmérőjű kőkör tökéletesen megegyezik a Stonehenge-ével, és szintén a nyári napforduló napkeletjéhez igazodik, csak úgy, mint wiltshire-i társa. A Stonehenge kőtábláinak alakjához nagyon hasonló, eddig betemetett lyukakra bukkantak Észak-Pemborkshireben, az egyik bemélyedés pedig azonosnak tűnik a wiltshire-i emlékmű szokatlan alakú részével, mintha csak a zár és kulcsa került volna elő.
Ezek a felfedezések arra adnak bizonyítékot, hogy az óriási emlékmű kőtáblái eredetileg a Waun Mawn részeként álltak walesben több száz éven keresztül, mielőtt szétszedték és Wiltshire-be szállították őket.
"Talán megtaláltuk, amit Gottfried az Óriások táncának nevezett" – mondta Mike Parker Pearson a University College London professzora a korábban légből kapott mítosznak hitt elméletről.
Parker Pearson kutatócsapata arra is bizonyítékot talált, ami Stonehenge régóta őrzött titka volt, az eredeti Waun Mawn építményének valószínű építési ideje időszámításunk előtt 3300. (liner.hu)