h i r d e t é s

Olyan jól sikerült a NATO-hadgyakorlat, hogy majdnem kitört az atomháború

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Olyan jól sikerült a NATO-hadgyakorlat, hogy majdnem kitört az atomháború

2021. október 05. - 09:22

CIA: csődöt mondtunk

A kép illusztráció! - Forrás: russiancouncil.ru

Ezeket a válaszlépéseket egy évvel később egy 1984-es bizalmas szovjet dokumentum részletezte.

A DOKUMENTUMOT A CIA MEGSZEREZTE, ÉS 1990-BEN ELKÉSZÍTETTE A MAGA, SZINTÉN TITKOS TANULMÁNYÁT SZOVJET HÁBORÚS FÉLELEM CÍMMEL, a hét évvel korábbi hadijátékról és a szovjet reakciókról. Ehhez a CIA-dokumentumhoz csak az információszabadság-törvény alapján, sok év pereskedés után 2015-ben sikerült történészeknek hozzájutniuk.



A 2015-ben végül kiadott, 1990-ben készült, titkos CIA-jelentés fedőlapja. - Forrás: NATIONAL SECURITY ARCHIVE

"Súlyos hiba, hogy nem észleltük a szovjet lépéseket. Az európai amerikai parancsnokok nem kaptak információt a nagyhatalmi feszültségről és a helyzet súlyosságát csak akkor érzékelték, amikor a hadijátéknak vége lett," - állt a CIA-jelentésben. A hírszerzők elismerték a saját hibájukat és így fogalmaztak:

AZ AMERIKAI FELDERÍTŐ ÉS HÍRSZERZŐ SZERVEZETEK NEM HELYEZTEK KELLŐ HANGSÚLYT A LEHETSÉGES SZOVJET REAKCIÓK ELEMZÉSÉRE, ÉS ARRA, HOGY A SZOVJET KORMÁNY FÉLELMEI VALÓSÁGOSAK LEHETNEK. ENNEK EREDMÉNYEKÉPPEN AZ ELNÖKÖT NEM TÁJÉKOZTATTÁK MEGFELELŐEN AZ EGYE

A brit-szovjet kettős ügynök

Az amerikaiak tehát nem ismerték fel a hadijáték okozta helyzet súlyosságát, de a brit kormány komolyan vette a fenyegető helyzetet. Ebben segítségükre volt Oleg Gorgyijevszkij erzedes, a KGB londoni rezidentúrájának vezetője, aki kettős ügynök volt.

SÜLT ÁLLAMOKAT FENYEGETŐ KOCKÁZATOKRÓL.

Gorgyijevszkij az Able Archer alatt sürgős jelzésű táviratot kapott Moszkvából, amely szerint a szovjet felderítés észlelte, hogy az amerikai hadsereg riadókészültségbe helyezte a bázisait és laktanyáit. Az ezredes parancst kapott, hogy azonnal jelentse, hány nagy-britanniai bázison rendelték el a riadót.

Gorgyijevszkij ekkor értette meg, hogy A KREMLBEN MÁR BIZTOSRA VESZIK A NATO ATOMTÁMADÁSÁT, és ezt A MEGELŐZŐ ATOMCSAPÁSSAL AKARJÁK KIVÉDENI.Gorgyijevszkij a KGB-nek küldött jelentésében nyomatékosan leírta, hogy semmilyen jele nincs a NATO vélt támadásának. Mint később mondta, A JELENTÉS LEGÉPELÉSEKOR REMEGETT A KEZE A FÉLELEMTŐL,hogy napokon belül kitör a harmadik világháború.

Gorgigyevszkij azonnal jelzett a brit titkosszolgálatnak, az MI6-nek is. Robert Armstrong védelmi miniszter hitt a szovjet kémnek és személyesen tájékoztatta Margaret Thatcher brit miniszterelnököt az Able Archer veszélyességéről.

A VASLADYT ANNYIRA MEGIJESZTETTE A JELENTÉS, HOGY KIADTA AZ UTASÍTÁST, AZONNAL ÉRTESÍTSÉK AZ AMERIKAIAKAT A SZOVJET FÉLREÉRTÉSRŐL.

Ennek nyomán a brit kormány később azt javasolta a Fehér Háznak, hogy a jövőben előzetesen tájékoztassák a szovjet vezetést a különböző hadgyakorlatokról.

Topaz, a Stasi sztárja

A harmadik világháború kivédésében nagy szerepet játszott Rainer Rupp keletnémet kém is, aki a NATO brüsszeli központjában dolgozott, és számtalan titkos dokumentumot adott át a Stasinak.

Rupp fedőneve Topaz volt. Olyan sok  és értékes irathoz jutott hozzá, hogy az NDK kémfőnöke  a Rupp által lefotózott titkos dokumentumokat bőrkötésben, karácsonyi ajándékként küldte tovább a KGB központjába. A NÉMET FÉRFI MEGGYŐZŐDÉSBŐL KÉMKEDETT,és ő is megkapta azt a parancsot az Able Archer alatt, hogy igazolja a nyugat-németországi NATO-bázisok riadókészültségét. Rupp is jelentette, hogy ez tévedés, deA SZOVJET HÍRSZERZŐK EGÉSZEN ADDIG NEM HITTEK NEKI, AMÍG AZ UTOLSÓ PILLANATBAN NEM SIKERÜLT EGY MEGSZERZETT TITKOS NATO-DOKUMENTUMMAL BIZONYÍTANIA, NINCS ATOMHÁBORÚS KÉSZÜLŐDÉS AZ NSZK TERÜLETÉN.

A majdnem katasztrófa után újra enyhülés

A brit kormány megosztotta Gorgyijevszkij jelentését és az MI6 elemzését a Fehér Házzal.RONALD REAGANT ANNYIRA SOKKOLTÁK AZ INFORMÁCIÓK, HOGY AZONNAL ELDÖNTÖTTE: MUSZÁJ SZEMÉLYES KAPCSOLATOT KIÉPÍTENIE A SZOVJET VEZETŐKKEL.

Reagan a hivatali idejének első két évében még visszautasította, hogy részt vegyen a Pentagon atomháborús hadijátékain és vezérkari tájékoztatóin, de az 1983-as feszültség után már maga kereste a megfelelő tájékozódás lehetőségét az atomháború következményeiről. Caspar Weinberger hadügyminiszter így nyilatkozott erről:Kijózanító volt számára az első ilyen tájékoztató. Ekkor kezdett abban hinni, hogy az atomháborút nem lehet megnyerni.

Maga Reagan ezt mondta:

"Sokan úgy gondolják, hogy a vezetők majd hideg fejjel, megfontolt döntéseket hoznak. De ha csak hat percük van arra, hogy eldöntsék, a radarok ellenséges rakétákat mutatnak vagy valami mást, van élő ember, aki hideg fejjel tud gondolkodni? Ebből lesz az Armageddon."

1985-ben Ronald Reagan és Mihail Gorbacsov először találkoztak személyesen Genfben, amelyet még négy csúcstalálkozó követett.

EGYETLEN AMERIKAI ELNÖK SEM TALÁLKOZOTT ENNYISZER SZOVJET VEZETŐVEL.

1987-ben aláírták a közép- és kis hatótávolságú rakéták leszereléséről szóló szerződést Washingtonban. A két vezető barátságát jelzi, hogy még egy ilyen alkalommal is vicceltek a kamerák és a közönség előtt. (Origo)