Orbán és Netanjahu minden fontos kérdésben egyetért
Azonos módon látják a 21. század néhány kérdését az izraeli miniszterelnökkel, így a biztonság, a terrorizmus elleni harc, a határvédelem kérdését és a modern kori antiszemitizmus problémáját – mondta Orbán Viktor Jeruzsálemben. - írja a gepnarancs.hu.
A kormányfő Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel közösen adott sajtónyilatkozatában kiemelte: egyetértenek, hogy a biztonság a legfontosabb kérdés, és minden nemzetnek joga van saját biztonságához, és kötelességük, hogy a polgáraiknak megadják a biztonságot.
Kijelentette:
Európa ma szenved a migrációtól és a terrorizmustól, és fel kell lépni e jelenségekkel szemben.
Orbán Viktor közölte: a modern kori antiszemitizmus erőteljes formái jelentek meg Európában, ma olyan időket élünk, amikor Nyugat-Európában nő, Közép-Európában pedig csökken az antiszemitizmus.
Orbán szerint Magyarországon zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben
Magyarországon továbbra is zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben – közölte a miniszterelnök.
Közölte: a zsidó származású polgárok Magyarországon a kormány védelme alatt állnak, és “büszkék vagyunk”, hogy a zsidóságát nyíltan vállaló emberek biztonságban érezhetik magukat Magyarországon.
Sokat tettünk a zsidóság kulturális újraépítése érdekében, zsinagógákat újítottunk fel, támogatjuk az oktatást – mutatott rá.
Mint mondta, készen állnak az együttműködésre az antiszemitizmus visszaszorítása érdekében.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy Magyarország mindig fellép azért, hogy a nemzetközi szervezetek Izraellel szemben fair, kiegyensúlyozott és elfogulatlan módon járjanak el.
A nemzetközi fórumokon továbbra is szorosan együttműködünk Izraellel
– mondta.
Forrás: MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs
A gazdasági együttműködés erős
A gazdasági kapcsolatokat illetően a kormányfő közölte: a gazdasági együttműködés erős, Magyarországon 200 izraeli cég működik, ezek ötezer embernek adnak munkát, és elsősorban a modern technológiákban tevékenykednek.
A miniszterelnök azzal a kéréssel fordult izraeli partneréhez, hogy támogassa a jövőre megrendezendő magyar kulturális évadot az országban.
Van mit megmutatnunk
– mondta a magyar kultúráról.
Azt is kérte az izraeli kormányfőtől, hogy támogassa a magyar nyelvű közösség múzeumának létrehozását Izraelben. “Nem pénzt, csak jóindulatot és támogatást kérünk” – mondta.
Orbán Viktor emlékeztetett:
izraeli kollégája tavaly többnapos látogatást tett Budapesten, ezt viszonozza most. Jelentősége van annak, hogy Izrael állam alapításának 70. évfordulóján történik ez a miniszterelnöki látogatás Izraelben
– közölte.
Úgy vélte, a kiemelkedően jó kétoldalú kapcsolatok részben a két miniszterelnök személyes együttműködésének köszönhető, annak, hogy mindkét ország élén patrióta kormányfő áll.
Megjegyezte: jövőre lesz a diplomáciai kapcsolatok újrafelvételének 30. évfordulója, ezt megünnepelik.
A miniszterelnök később Reuven Rivlin államfővel tárgyal, majd találkozik David Lau askenázi főrabbival, valamint felkeresi a Jad Vasem emlékközpontot, ahol koszorút is elhelyez, majd fát ültet el a Nemzetek Ligetében.
Izrael közben nemzetállam lett
Hivatalosan zsidó nemzetállammá nyilvánította Izraelt az ország parlamentje – írta a BBC. A Knesszet döntése Benjamin Netanjahu keményvonalas kormányának irányát követi, eszerint
- az egy és oszthatatlan Jeruzsálem az ország fővárosa,
- Izrael a zsidó nép történelmi otthona, amelyre így kizárólagos jogot formál történelmi, kulturális és nemzeti alapon.
- Egyúttal a héber mellett hivatalos arab ezután csupán különleges státuszú nyelv lesz.
A deklaratív dokumentum elfogadását 62 képviselő szavazta meg, 55 ellenében.
A Magyarország területének alig harmadát kitevő, de kilencmillós Izrael lakosságának ötödét arabok adják. A nemzetállam deklarálása így jelentős kisebbség érezheti azt, hogy másodrendűek lesznek országukban. Az arab képviselők szerint a dokumentum elfogadása a demokrácia halálát jelenti.
Benjamin Netanjahu szerint az állampolgári jogok nem sérülnek az izraeli demokráciában, de a többségnek is joga van dönteni, és a többség most ezzel élt is.
A 444.hu még hozzáfűzte, hogy az Index beszámolója szerint az izraeli kormányfő azt mondta:
Izrael szívesen küldene megfigyelőket a felcsúti Puskás Akadémiára, mert szeretnének kijutni a következő labdarúgó-világbajnokságra.
Izrael eddig egyszer jutott ki világbajnokságra, még 1970-ben, hol máshol leshetnék el a siker recepetjét, mint nálunk és éppen az orbán Viktor által alapított Puskás Akadémiánál, ahol az NBI-ben is a legkevesebb játékidőt kapták a fiatal játékosok? - veti fel a kérdést a portál.