Orbán Ráhel jó hírt kapott, a kormány megtolja a divatexportot
Hamarosan nyilvános lesz a Nemzeti Exportstratégia. Átalakulhatnak az állami tőkebefektetési alapok. - írja az mfor.hu.
A legfrissebb Magyar Közlönyből kiderül, mely exportképes ágazatok számíthatnak kiemelt kormányzati segítségre. Az intézkedés vélhetően nem független attól az idén meghirdetett stratégiától, hogy a magyar cégek külföldi terjeszkedésével a hazahozott profit érje el az itt működő külföldi tulajdonban lévő vállalatok kivitt profitját. Erről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt a Várkert Bazárban tartott évnyitóján februárban.
Már a határozat címe sokat elárul arról, milyen céljai vannak a kormánynak:
A hazai vállalkozások külpiaci sikeressége érdekében szükséges exportfejlesztési intézkedésekről.
A jogszabály szerint a kormány egyetért azzal, hogy Magyarország versenyképességének megőrzése, illetve annak további erősítése szempontjából kiemelt fontosságú a hazai vállalkozások export részarányának növelése. Ennek érdekében a kormány Nemzeti Exportstratégiát fogad el, amelyet a külügyminiszternek azonnali hatállyal közzé kell tennie a kormányzati honlapon.
A miniszterek meghatározták azokat az ágazatokat, amelyek kiemelt figyelmet kapnak a stratégia végrehajtása során:
- egészséggazdaság
- élelmiszergazdaság
- építésgazdaság
- mezőgazdaság
- kreatív ipar
Utóbbiról érdemes külön szólni, ugyanis a kreatív ipar alatt a divat- és designtevékenységet értik. Közismert, hogy Orbán Viktor lánya, Orbán Ráhel - az idegenforgalom mellett - ezen a területen is komoly befolyással bír, erről részletesen a hvg írt korábban.
Ami a többi ágazatot illeti, az egészséggazdaságon belül az orvosi diagnosztikai eszközök és berendezések, a traumatológiai implantátumok és radiológiai termékek, a biotechnológia és a gyógyszeripar élvez megkülönböztetett figyelmet a jövőben. Az élelmiszergazdaságban a hús- és baromfi termékek, valamint a zöldség-gyümölcs tartósítóipari termékekre jut több. Az építésgazdaságon belül a mérnöki szolgáltatások, innovatív építőipari megoldások kerülnek kivételezett helyzetbe, a mezőgazdaságon belül pedig a szaporítóanyag, a mezőgépgyártás és az agráfinformatika.
A nagy célok érdekében a külügyminiszternek - az innovációs és a pénzügyi tárca vezetőjével közösen - idén június 30-ig kell kidolgoznia a hazai vállalkozások külföldi beruházásainak támogatásával kapcsolatos kormányzati támogatási eszközrendszer részleteit, továbbá fel kell mérni a forrásigényt és a középtávú költségvetési keretek figyeleme vételével az ütemezést is ki kell alakítani.