h i r d e t é s

Orbán sokkos állapotban volt

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán sokkos állapotban volt

2017. június 25. - 06:33

Ille István írása a Huppa.hu-n.

Forrás: 168ora.hu

Ez, mondjuk, nekünk, orbanisztáni polgároknak annyira nem új, de, hogy be is vallja, az igen. Ám mitől is? Idoljának, Trump elnöknek a kijelentésétől, mi szerint az USA kilép a párizsi klímaegyezményből. Mert hát, ott van az a sok szénbánya, meg munkanélküli szénbányász, hát gondolni kell rájuk is. Amúgy sincs klímaváltozás, de, ha van is, ki nem szarja le?

Akkor nézzük a Kárpát-medence nr. 1 klímavédőjét, miként is viszonyul a megújuló energiatermeléshez, ami földrajzi sajátosságainkat illetően leginkább napenergiából és szélenergiából áll.

A hazai megújuló energia termelésnek mindössze 0,5%-a a napenergia. Érthető, mert ahogy ezt egy rendkívül okos kormányzati ember mondta, éjjel nem süt a nap. A teljes megújuló energiatermelés pedig az összes termelt energiának csak 9,5%-a. Akadna még az arányokon javítani való, de mégis, mit tesz a kormányzat – gondolom, a sokkolt miniszterelnök jóváhagyásával?

A napelemes rendszerek után un. teljesítménydíjat – leánynevén különadót – kell fizetni. Node, mindehhez a kormánynak természetesen nincs semmi köze, mivel a díj kiszabása a Magyar Energetikai  és Közmű-szabályozási  Hivatal kompetenciája.  Mindjárt más, nyilván semmi érintettsége nincs a kormánynak, ráadásul a Hivatal nevében nincs olyan, hogy Nemzeti. Ezzel egyidejűleg az is kiderült, hogy a Nemzeti (na, itt már autentikus a név) Fejlesztési Minisztérium se illetékes a napelem rendszerek megadóztatásában, a NAV meg pláne nem. De akkor ki? Mert az adórendeletet valakik meghozták, ami azért önmagában is szégyen. Talán ezért nem vállalja senki a szerzőséget?

Ott van a másik forrás, a szél, ami, mint ugyanettől a kormányzati okostojástól tudjuk, eléggé el nem ítélhető módon nem fúj mindig. De, amikor fúj, gyakorlatilag akkor is lehetetlen szélerőmű általi befogása – a kertvégi budi mellett felállított szélkerék nem számít annak – mivel „…beépítésre szánt területen és annak határától számított 12 000 méteren belül szélerőmű nem helyezhető el”. Ennek értelmében – és az ELTE Földrajztudományi Központja geoinformatikai térképe szerint – Magyarország TELJES területén lehetetlen akár csak egyetlen szélerőművet is telepíteni.  Ha jól sejtem,  a Mosonmagyaróvártól Hegyeshalomig régebben telepített szélerőművek – vagy több tucatnyi – ezek szerint engedély nélkül állítódtak fel, és a bontási határozatot tán már ki is adták rájuk.

De ne tessék aggódni, ha a botor lélek termőföldön kívánná telepíteni, akkor az illetékes nemiszervektől olyan igazolással kell rendelkeznie, mi szerint a termőterületet min. 3 éve már kivonták a termelés alól. Nehogy már jól érezze magát a beruházó!

Vegyük még mindehhez a Magyar Honvédség által üzemeltetett radarok követelményrendszerét, mi szerint a radarállomásoktól számított 40 (!)  km-en, valamint a katonai repterek közelében 15 km-en belül szélerőmű telepítés tilos! Ezzel, ha még maradt volna némi rés, az is betömve. Ez az egész annak fényében is marhaságnak tekinthető, hogy amúgy is max. 100 m-ig magasodhat ki a szélerőmű tornya (speciálisan magyar rendelet alapján) – ez a radarszint, ez alá már nem lát a radar – de az a hülye szél, minél magasabban fúj, annál erősebb, így csak korszerűtlen, elavult technológiájú, max. 2 MW teljesítményű turbinákkal fejelhetők meg…  Amúgy a jugoszláv háború idején, a Duna felett, radarszint alatt egészen Dunaújvárosig settenkedett fel egy szerb vadászbombázó, a nélkül, hogy a honi elfogók riasztást kaptak volna. Akkor most miről beszélünk?

Tehát napenergia megadóztatva, szélenergia ellehetetlenítve, mi marad? Fosszilis energia – szénbányáink nuku, a Mátrai Hőerőmű szar lignitre épült, Algyő hozama satnya – alig, nade, ott van Paks 2, aminek jövőbeni  piacra termelt energiáját jól megvédjük a mai tiltásokkal!

Megértem, hogy Orbán sokkolva van. A helyében én is az lennék.

 

Szerző: Ille István / huppa.hu