Orbán szerint Biden túl messzire ment
Magyarország a béketáborhoz tartozik, "az azonnali tűzszünet és az azonnali béketárgyalások híve vagyok" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök kedden Berlinben a Cicero közéleti folyóirat és a Berliner Zeitung című napilap rendezvényén, melyről az MTI tudósított.
Elmondta: Magyarország már elvesztette körülbelül 200 állampolgárát, akik besorozott katonaként meghaltak a fronton.
A miniszterelnök nagy bajnak nevezte, hogy a krímivel ellentétben ezúttal nem sikerült elszigetelni a konfliktust.
Felidézte, hogy ő a háború előtt „békemisszión” járt Vlagyimir Putyin orosz elnöknél, nehezményezte ugyanakkor, hogy a nyugati oldalon szerinte senki nem érezte úgy, hogy tárgyalni kell.
A magyar miniszterelnök szerint az ukrajnai háborúban a tűzszünetnek nem Ukrajna és Oroszország között kell létrejönnie, hanem az Egyesült Államok és Oroszország között.
A hatalmi realitások alapján az amerikaiakkal kell tárgyalni - jelentette ki Orbán Viktor.
Mint kifejtette, a háborúnak az erőforrások adják a lényegét, és miközben az oroszoknak szinte korlátlan erőforrásaik vannak energia, katonák és emberi erőforrás terén, Ukrajnának csak azért van elegendő forrása, mert a Nyugat és az Egyesült Államok segíti.
A miniszterelnök kijelentette azt is: Joe Biden amerikai elnök túl messzire ment, amikor a többi között háborús bűnösnek vagy tömeggyilkosnak nevezte Vlagyimir Putyin orosz államfőt.
A béke reménye ezért szerinte Donald Trump korábbi amerikai elnök.
Orbán Viktor megítélése szerint "kivitelezésében primitív, hatásában katasztrofális" Brüsszel Oroszországgal szembeni szankciós politikája.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy szerinte, ha megfelelően alakították volna a szankciókat, akkor nem lenne az "egekben" az energia ára, és nem fenyegetné az európai gazdaságokat az, hogy "tönkre mennek".
Mint mondta, szankciót csak "intelligensen" szabad kivetni. Ezzel szemben az EU Oroszországgal szembeni politikája azt mutatja, hogy "egy törpe szankcióz egy óriást", és ebbe "a törpe belehal" - vélekedett.
Aláhúzta, hogy újra kell gondolni a szankciók politikáját, és olyan energiaellátási rendszert kell kialakítani, amelyben az EU nem csupán "gazdát cserél", vagyis az orosz függőséget lecseréli az amerikaira, - amely ugyan politikailag "kényelmes, de nem jó" -, hanem függetlenségre tesz szert. (atv.hu)