Péntektől már 9 órás egy munkanap a köztisztviselőknek
Több másik megszorítással is szembe kell nézniük az kormányzati igazgatásról szóló új törvény miatt. Például kevesebb szabadságuk lesz, és több alkalmazottnak nem jár már cafeteria.
Péntektől lép érvénybe a központi hivatalok tisztviselőjét érintő jogszabály, amely szerint a közszférában dolgozóknak mostantól
- legalább napi 9 órát bent kell lenniük a munkahelyükön az eddigi 8 óra helyett,
- a félórás ebédszünet már nem számít bele a munkaidőbe,
- a megyei és fővárosi kormányhivatali dolgozóknak már nem jár cafeteria,
- az alapszabadság 25 napról 20 napra csökken
- már nem a munkában töltött idő, hanem a pozíció határozza meg a további szabadnapok számát
- ellentétezés nélkül terjeszthető ki 12 órára a napi munkaidő, a túlórákat pedig nem fizetik ki.
A változás érinti a Magyar Államkincstár valamennyi kormánytisztviselőjét, ügykezelőjét, a minisztériumok és háttérintézményeik, a kormányhivatalok, a járási hivatalok és a nyugdíjfolyósító alkalmazottait, akik március 1-től kormányzati szolgálati jogviszonyban dolgoznak
- írja a Népszava.
A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) és a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete országos sztrájkot hirdetett.
Tizenkét pontos követelést fogalmaztak meg, egyebek mellett azonnali béremelést, kevesebb túlórát, korkedvezményes nyugdíjat szeretnének. A diplomás bérminimum is lényeges pontja a követelésüknek. Közölték, hogy amennyiben nem tudnak megállapodni ezekről, március 14-én munkabeszüntetést tartanak. (szmo.hu)