h i r d e t é s

Putyinnal tárgyal két hét múlva Orbán Viktor

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Putyinnal tárgyal két hét múlva Orbán Viktor

2015. február 05. - 18:05
0 komment

A február 5-én, a Hír Tv-nek adott televízióinterjúban a szerdán megkezdődött háromnapos frakcióülés tervezett vitatárgyai mellett arról is beszélt a miniszterelnök, hogy két hét múlva esedékes Putyin látogatása, mely eseményhez Orbán igen nagy reményeket fűz.

Az utóbbi hónapok eseményeinek tükrében azonban óhatatlanul önmagán túli jelentőséget is magában hordoz Putyin fogadása, hiszen Nyugat-Európa egyértelmű ellenszenvvel viseltetik Oroszországgal kapcsolatban, s amennyiben a két vezető sikeresen megállapodik, nehezen mossa le magáról Magyarország az oroszbarát bélyeget. Mindez persze fordítva is igaz lehet, orosz szemszögből, ha nem születik megállapodás. Kifizethető gáz nélkül viszont nehéz fűteni...

Az orosz elnök látogatásának célja, hogy a két ország között létrejöhessen egy új és minden tekintetben rugalmasnak remélt gázszerződés, mely egyfelől a továbbiakban is biztosíthatja a két ország közötti harmonikus, gazdasági kapcsolatot, másrészt bizonyítaná az egyéb irányú, pozitív viszonyulást is Oroszország és Magyarország között.
Orbán Viktor határozottan jelezte, hogy a rezsicsökkentés csak abban esetben tartható fent hosszú távon, ha sikerül megegyezni az oroszokkal, hiszen csak tőlük kaphatunk reális áron akkora mennyiségű földgázt, mely hazánk gázkészleteinek törzsét képezheti.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy mind Németországgal, s így az Európai Unióval, mind Oroszországgal, tehát a Kelettel is jó kapcsolatot szeretne ápolni (Angela Merkel épphogy hazautazott Budapestről).
A történelem tanulságait végiggondolva azonban felmerül a kérdés, hogy mindez vajon mennyiben lehetséges? A két, alapvetően ellentétben álló nagyhatalom, melyek közül természetesen mindkettő elvárja Magyarország (minimum) lojalitását, hogyan viszonyul valójában országunkhoz? Számítunk egyáltalán? A Kárpát-medencében mindig is Nyugat és Kelet csatározásainak kereszttűzben voltunk, s úgy fest, hogy ezen a téren a 21. századra sem sokat változtak a dolgok. Sikerül-e megoldást találni, s létezik-e, hogy a közmondással ellentétben mégiscsak lehetséges megülni azt a bizonyos két lovat?