h i r d e t é s

Súlyos kérdések és állítások a bőnyi akcióról

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Súlyos kérdések és állítások a bőnyi akcióról

2016. október 29. - 12:48
0 komment

A rendőrség és az ügyészség nem mond semmi újat a bőnyi rendőrgyilkosság körülményeiről, közben azonban újabb forgatókönyvek és kérdések merülnek fel - írja a 168ora.hu.

A bőnyi rendőrgyilkosság gyanúsítottját szállítják el a győri kórházból mentők és a TEK munkatársai a tököli rabkórházba - Fotó: MTI/Krizsán Csaba

A Nemzeti Arcvonal szerint például korántsem olyan tiszta és egyértelmű a kép a szerda reggel történtekről, mint ahogy azt a hivatalos szervek vázolták. Győrkös védőjének elmondása azonban a rendőrség helyett – bár nyilván nem szándékuk ellenére – cáfolja a a szélsőjobbos elméleteket.

Egy dolog biztos: Pálvölgyi Péter rendőr őrnagy meghalt szerda reggel Bőnyben, amikor házkutatást akartak tartani egy helyi lakosnál. Az ügyészség, a rendőrség és a TEK közös sajtótájékoztatóján szerdán az hangzott el: a Nemzeti Nyomozó Iroda előre tervezett házkutatás miatt kísérelt meg bejutni az elkövető ingatlanába. A bejutás során, a cselekmény megkezdése előtt az elkövető az eljáró rendőrökre gépkarabéllyal öt-hat lövést adott le. A rendőrök viszonozták a tüzet. Az egyik rendőr olyan sérülést szenvedett, hogy a helyszínen életét vesztette. A rendőrgyilkost végül a Terrorelhárítási Központ (TEK) két műveleti egysége fogta el.

A sajtótájékoztatón röviden beszéltek, kérdezni nem lehetett. A gyanúsítottról Keresztes Imre főügyész csak annyit mondott: az előéletével kapcsolatosan csak a megalapozott gyanú közlése után adható ki információ. Addigra viszont már mindenhol megírták, hogy egyértelműen Győrkös Istvánról, az ismert szélsőjobbos-hungarista figuráról, a Magyar Nemzeti Arcvonal (MNA) nevű félkatonai szervezet alapítójáról és vezetőjéről van szó. Közben az is kiderült, hogy a szervezettel kapcsolatban álltak az orosz katonai hírszerzés, a GRU emberei is.  A szervezetről az Index azt írta: a GRU emberei és orosz diplomaták is részt vettek az MNA gyakorlóterén airsoftedzéseken.

Az MNA most közleményében azt állítja: Győrköst már 2012-ben kizárták az Arcvonalból, majd alapított egy általa MNA1989-nek nevezett csoportot is, de azt is felszámolta. Az MNA szerint Győrkös ügyét politikai hangulatkeltésre akarják használni, és hogy a gyilkosság után a hatóságok más, radikális jobboldali szervezetekre szálltak rá. Ennek egyik eleme lehet Budaházy György és több társának újbóli letartóztatása.

Magával a rendőrségi akcióval kapcsolatban azt írják: az több szempontból is gyanús. Szerintük arról nem szólnak a híradások, hogy a rendőrség eredetileg nem is Győrkös Istvánhoz, hanem egyik családtagjához vonult ki, lakossági bejelentés alapján. A bejelentés szerint az éjszaka folyamán lövések dördültek nála. Ez után mentek a szomszédos településen élő Győrköshöz – állítják.

Az ő verziójuk szerint a két civil ruhás nyomozók a szomszéd kerítésén át hatolt be a hátsó udvarra, „ahol ugye, a jó falusi ember kutyát tart. Aztán üvöltözni kezdtek, hogy lelövik a kutyát. Kérdés, hogy ezt bemutatkozás után vagy a helyett tették (netán már fegyverrel a kézben?), mert akár – különös tekintettel az új törvényekre – a jogos önvédelem esete is fennállhat! Ezt követően dördültek el a lövések.”

A közlemény szerint tisztázni kell azt is, hogy Győrkös engedéllyel tartotta-e a gépkarabélyt, amivel a halálos lövést leadta a rendőrre. Az MNA szerint ugyanis erre is van esély, hiszen ha a gépkarabély egy lövésre van lefojtva, akkor arra lehet engedélyt szerezni. Ebben az esetben pedig az MNA szerint akár jogos önvédelemnek is minősülhetne a gyilkosság.

Mivel ez a verzió meglehetősen különbözik a hivatalosan előadottól, feltettünk kérdéseket a Központi Nyomozó Főügyészségnek és a rendőrségnek is. Az ügyészségtől eddig nem kaptunk választ (ahogy megjön, frissítjük a cikket), az ORFK-tól csak annyi jött, hogy figyelmünkbe ajánlják a sajtótájékoztatón elhangzottakat. Az biztos, hogy az ügyek ilyen korai szakaszaiban sok konkrétumot nem szoktak mondani a hatóságok, különösen ha a téma a felfegyverkezett szélsőjobbosok miatt nemzetbiztonsági kérdéseket is érint, de éppen emiatt megnyugtató lenne egy hatásos cáfolat.

Frissítés! Győrkös védője a Kisalföldnek nyilatkozva cáfolta a szélsőjobbos sugalmazásokat. Nyilvánvalóan védence elmondására alapozva elmondta, a nyomozók az utca felől érkeztek, a gyanúsított kiment hozzájuk, megtudta, mi a helyzet, majd visszaindult a házába. A rendőrök utánamentek, és közölték vele a házkutatás tényét. Azzal tisztában volt, hogy találnak majd nála olyan fegyvert, amelyre nincs engedélye. Ott volt mindjárt a gyilkos karabély.

Győrkös a vallomásában azt állítja, hogy nem volt nála a gyilkos fegyver, amikor a nyomozókat fogadta, bent akarta a rendőröket a karabély által visszatartani, az előállítását késleltetni. A sorozatlövő az intézkedés során sült el, állítása szerint véletlenül.

Az ügyben egyébként belső vizsgálat indult a rendőrségnél, bár a hírek szerint nem éppen az MNA verzióját vizsgálják. A Magyar Idők szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) azt akarja tisztázni: hibázott-e valaki, amikor Bőnybe csak a nyomozókat küldte és nem kérte a Terrorelhárítási Központ támogatását, pedig tudhatták, hogy fegyverek lehetnek Győrkös Istvánnál, hiszen éppen ezért rendeltek el házkutatást.

168ora.hu