h i r d e t é s

Tanulmány az elektromos cigaretta élettani hatásairól

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Tanulmány az elektromos cigaretta élettani hatásairól

2015. február 14. - 17:32
0 komment

Az alábbiakban Riccardo Polosa professzor tanulmányát ismerhetik meg az elektromos cigaretta élettani hatásairól, aki a University of Catania vezető belgyógyásza, szakértője a nikotinfüggőségnek és a tüdőgyógyászatnak.

Eddig 356 cikket publikált 27 országban szerte a világon, Ő vezeti az evvel a témakörrel foglalkozó kutatásokat, nemzetközi viszonylatban is. Kutatásai az alternatív dohányzás felé irányulnak, melynek fő területe az elektromos cigaretta, az elektromos cigi használata és hatása.

A BioMed Central Public Healt című orvosi szakfolyóiratban megjelent cikkének címe is pontosan ez: Az elektromos cigaretta, mint nikotin adagoló hatása a dohányzás csökkentésére.

Főbb témakörök:

- Az elektromos cigaretta gőzének fémtartalma
- Az elektromos cigaretta és az asztma, a tüdőgyulladás viszonya
- Aromák és színezőanyagok
- Tanácsok dohányosoknak
- Elektromos cigaretta  – iparági kihívások

Az e cigaretta gőzének fémtartalma

A közelmúltban a média megszellőztette azt a hírt, hogy az e cigaretta gőze fémeket tartalmaz. Ezen a szálon elindulva szükségesnek láttuk a további vizsgálatokat, elemzéseket. A jelenlegi eredmények azt mutatják, hogy az e cigaretták gőze valóban tartalmaz fémeket, azonban elhanyagolható mennyiségben. Jóval az amerikai gyógyszerkönyv által megengedett szint alatt marad a napi bevitel. A talált értékek messze alacsonyabbak, mint a normál cigaretta füstjénél, mely több mint 7000 mérgező anyagot, több mint 40 féle elismert rákkeltő anyagot tartalmaz. Kimondhatjuk, hogy az e cigaretta gőze csak nyomokban tartalmaz fémeket, mely értékeknek egészségügyi kockázata nincs, kizárólag csak pánikkeltésre, bulvárforgalom növelésére alkalmasak. Figyelembe véve a környezetvédelmi ügynökségek jelentéseit a városi légszennyezésről, megállapíthatjuk, hogy egyetlen nagyvárosi forgalomban töltött óra alatt több fémet lélegzünk be, mint egy napi e cigarettázás során. Vegyük például az ólomtartalmat egészen konkrétan: az USP által megengedett legnagyobb napi bevitel 5 mg az e cigaretta folyamatos üzem során 0,09616 mg ólmot bocsájt ki. Természetesen ez sem jó, de a lobbista csoportok kihasználják, és nagy hangon propagálják! Ejtsünk pár szót a passzív e cigarettázásról: a cigaretta füstjével szemben az elektromos cigaretta kilélegzett gőze semmilyen káros anyagot nem tartalmaz, néhány esetben nyomokban ki lehetett mutatni a nikotint.

Az e cigaretta hatása az asztmára

Szintén a média szellőzteti azt a hírt, hogy az elektromos cigaretta használata tüdőgyulladást és más légúti megbetegedéseket okoz. Hogy ez mennyire komoly? Semennyire! Az exogén lipoid tüdőgyulladás egy nagyon ritka állapot, mely többnyire az olaj alapú hashajtók, ajakbalzsamok és ízesített szájfények használatakor fordulhat elő. Az elmúlt években összesen két esetben hozták összefüggésbe az e cigarettát a lipoid tüdőgyulladással – az Egyesült Államokban illetve Spanyolországban. Kiértékelve a klinikai eredményeket arra a következtetésre jutottunk, hogy ezek az összefüggések sem valósak, pusztán spekulációk – mindkét esetben sikerült megtalálni a tényleges kiváltó okot. Az asztmás dohányosok vizsgálata során azt tapasztaltuk, hogy aki áttért a rendszeres elektromos cigaretta használatra, objektív és szubjektív javulást ért el már az első hetekben!

Aromák és színezőanyagok

Az általános szabály az az, hogy akár természetes, akár mesterséges az aroma, mindig feleljen meg a helyi élelmiszeripar minőségi elvárásainak, rendelkezzen engedélyekkel a fogyasztáshoz. Természetesen ezek a szabályok nem a belégzést veszik figyelembe, de az alapvető tisztasági és biztonsági előírásokat be kell tartani a gyártás során. Természetesen nem feltétlenül szükséges ezeket az e folyadékokat minden szempontból vizsgálni, hiszen ha nem tartalmaznak toxikus anyagokat, akkor belégzés során sem juttatnak a szervezetbe semmilyen káros anyagot. A színezékekkel ugyanez a helyzet, csak élelmiszer minőségű anyagokat szabad használni. Azok az e folyadék gyártók, akik ezeket az alapanyagokat használják, semmilyen káros anyagot nem juttatnak a szervezetbe - ezért fontos, hogy ellenőrizzük a gyártó minőségbiztosítását. 

Tanácsok dohányosoknak

Mindenkinek, aki fontolgatja az e cigarettára történő átállást, de aggódik a lehetséges egészségügyi kockázatok miatt, a következő érvekkel szolgálunk az elektromos cigaretta  mellett:  Egy nemzetközi szakértő csoport összehívta a Kábítószerügyi Független Tudományos Bizottságot, felkérték arra, hogy vizsgáljon meg 12 nikotintartalmú terméket és értékelje az egészségügyi kockázatokat. Ezek között szerepelt többek közt a cigaretta, a vékony cigaretta, a pipa, a szivarka, a vízipipa, a bagó  és természetesen a nikotinos folyadékkal töltött elektromos cigaretta. A részletes vizsgálati eredmények ismertetésétől most tekintsünk el, a mi szempontunkból az alábbi eredmény érdekes:  Ha a dohányzás egészségügyi kockázata 100 %, akkor az elektromos cigaretta csak 4% ! A választás a Tiéd!


Iparági kihívások

Jelen pillanatban a legfontosabb kihívás az, hogy az elektromos cigaretta ipar feleljen meg a minőségi illetve biztonsági előírásoknak . A folyamatos fejlesztések célja minden esetben az, hogy a kiváló élvezhetőség mellett minimálisra csökkentsék a lehetséges bomlástermékek arányát, ideértve a fémeket is, amiről cikkünk elején már szóltunk. A termék innováció megoldást fog hozni ezekre a feladatokra, a valós idejű hőmérséklet szabályzás, a fűtőelem fémrészének kiváltása nem fém alternatívára, fémötvözetek használata a patronokban, az elektronikák fejlődése a szabályozásban –ezek mind már küszöbön állnak, a fogyasztók érdekeit fogják szolgálni hamarosan.

 

ecigaretta.eu