A kormány az infláció megfékezésére hivatkozva, a 2022-es választási felkészülés jegyében, a háztartások kiadásainak növekedését fékezendő, három termékkörben – az energia-, az üzemanyagárak és hat (majd később még kettő) alapvető élelmiszer esetében – a piacinál lényegesen alacsonyabb hatósági árakat írt elő, amit a közbeszédben ársapkáknak neveznek.
Megszorítás, állapítja meg diadalmasan szinte minden ellenzéki politikus az Orbán-kormány intézkedéseiről: a „rezsicsökkentés” szűkítéséről, a Kata átalakításáról, az „extraprofit-adókról”, melyeket az érintett vállalkozások nyilván tovább hárítanak és a többiről.
A februárban életbe lépő újabb uniós szankciók megoldásától is függ, hogy egy-két hónap, vagy ennél jóval hosszabb idő szükséges a hazai üzemanyag-ellátást teljes helyreállásához – mondta az Inforádiónak Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára.
A hazai infláció legalább 70 százalékát külső tényezők magyarázzák. Az infláció eloszlása egyenlőtlen: míg a kisebb jövedelműek esetében 24 százalékos, a magasabb jövedelműeknél 19 százalékos - hangzott el a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) közös konferenciáján.
A kristálycukor esetében klasszikus pánikvásárlásról nem lehet beszélni, mivel a kedvezményes ár aligha eredményezett tényleges többletfogyasztást. A cukorrépatermés feldolgozása folyamatos, a hazai igényeket a saját előállítású és importból érkező cukor bőven fedezi.
„Az ársapkákról azt gondoljuk, hogy a legelején jó volt a szándék. Bizonytalan időkben erősítette a vásárlói bizalmat, és fogyasztást tudott generálni” – mondta Pálinkás Zsolt, a Tesco magyarországi vezérigazgatója a Forbesnak.
Több hét után először áll Kormányinfó formájában nyilvánosság elé kormányülést követően Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. Nagy bejelentések jönnek.
Raskó György agrárközgazdász szerint jövőre még nagyobb lesz az infláció, mint az idén. Az ársapka, a kereskedőket terhelő extraprofitadó, az energiaárak emelkedése, de leginkább a forint gyengülése – ezek azok a tényezők, amelyek miatt hétről-hétre emelkednek a termékek árai a boltok polcain.