Több mint 100 millió forintot költött az ORÖ a hírhedt Híd a munka világába programra
Gépkocsibérlésre mintegy 21 millió, a mentorok bérjárulékára közel 60 millió, rendezvényszervezésre és élelmezési-ellátási költségre (catering) 2 millió forint.
Ilyen és ehhez hasonló tételekből áll össze az a 108 millió forint, ami eredetileg a Híd a munka világába foglalkoztatási projekt költségvetésének része lett volna, végül azonban a kifizetés az erről dokumentum szerint az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) büdzséjét terhelte. - írja a Népszava
A fővárosi kormányhivatalnak küldött kimutatás 2016 áprilisában készült, a tájékoztatást Balogh János, az ORÖ akkori elnöke írta alá. A dokumentum a „Híd a munka világába projekttel kapcsolatos ORÖ-költségeket” vette számba. Az említett 108 millió forinton kívül szerepel a felsorolásban egy bútorbeszerzéssel összefüggő „szabálytalansági büntetés” is, több mint 9 millió forint. Valószínűsíthető, hogy a szabálytalanságot az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) állapította meg. Ezzel együtt már 117 millió forint fölött járunk.
Az ORÖ közreműködésével létrehozott foglalkoztatási program elméletileg már 2013-ban elindult, de a Farkas Flórián vezette Híd a munka világába szövetkezet alapszabályára csak 2014 márciusában került pecsét. Ennek tükrében érdekes, hogy a Balogh János által jegyzett dokumentum szerint már 2013-ban 17 millió forintot kapott egy győri székhelyű, „számviteli, könyvvizsgálói, adószakértői tevékenységet” végző kft., amely a céginformációkat nyilvántartó Opten adatbázisa alapján csak 2014-ben alakult meg.
Az elmúlt évtized közepén sűrűn váltották egymást az elnökök az ORÖ-ben. A fideszes Farkas Flóriánnak 2014 őszén az új összeférhetetlenségi szabályok miatt döntenie kellett, hogy a parlamenti képviselőséget vagy az ORÖ elnöki tisztségét tartja-e meg. A parlamenti képviselőséget választotta. Az ORÖ elnöke egyik bizalmasa, Hegedüs István lett, akinek aztán megromlott a viszonya Farkas Flóriánnal, és 2016 februárjában lemondott posztjáról. Indoklása szerint olyan „nehéz terhet, kínos hagyatékot” örökölt, amivel nem tudott megbirkózni. Hegedüs István után Balogh János következett.
Balogh János a lap kérdésére elmondta, hogy csak az átadás-átvételkor szembesült azzal, milyen összegeket kellett fizetnie az ORÖ-nek a Híd a munka világába projekt miatt, erről addig nem volt tudomása.
„Nyakunkba szakadt minden” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a kifizetési kötelezettségek akkor keletkeztek, amikor még nem ő volt az ORÖ elnöke.
Az idézett kimutatásban feltűnik további két meghökkentő tétel is. A dokumentumban közölt táblázat szövegéből arra lehet következtetni, hogy a 2015-ben és 2016-ban az ORÖ elvont 80 millió forintot az általa fenntartott iskolák normatívájából, és azt szintén a Híd a munka világába programra fordította. Bár Balogh János nem emlékezett pontosan a részletekre, kijelentette: mindig is prioritásként kezelte az oktatást, amikor ő volt az elnök, akkor az iskolák az utolsó fillérig megkapták a nekik járó normatívát.
A Népszava megkérdezte Hegedüs Istvánt is, aki határozottan állította, hogy nem vontak el normatívát az intézményektől, az ORÖ-nek ugyanakkor voltak tartozásai az iskolák felé, amit rendezni kellett. Balogh Jánoshoz hasonlóan Hegedüs is hangsúlyozta: ezek a tartozások, valamint a Híd a munka világával kapcsolatos ORÖ-kiadások korábban (tehát Farkas Flórián elnöksége idején) keletkeztek.
Ahogyan arról a Népszava is beszámolt, a Híd a munka világa program becsődölt: a romák foglalkoztatása szemernyit sem javult, a megvalósításra szánt pénz jelentős részét viszont elköltötték. A sorozatos szabálytalanságok miatt az Emmi 1,6 milliárd forintot követelt vissza az ORÖ-től. Az ügyben indított eljárást hét év után megszüntette az adóhatóság, Polt Péter legfőbb ügyész pedig közölte, hogy nem történt bűncselekmény. (Népszava)