Többezres Facebook-közösségek megbízásából írt az egyik adminisztrátor levelet a városi polgármesterek találkozójának szervezőinek
A levél írója a szervezőktől még nem kapott, leveleét változtatások nélkül közöljük.
"Szféra Európa Kft.
Tisztelt Szervezők!
A honlapukon olvastuk, hogy ismét randevút adnak egymásnak a városi polgármesterek. Huszonötödik alkalommal rendezik meg azt az eseményt, ahol kiderül, ki lesz idén az Év polgármestere, az Év alpolgármestere, illetve az Év jegyzője díj büszke tulajdonosa. Megtudhattuk, hogy az esemény fővédnöke Dr. Pintér Sándor belügyminiszter úr lesz.
Az elmúlt napokban a legnagyobb közösségi oldalon rengetegen vetették fel, hogy - a kiírást ugyan ismerve -, vessük fel a Tisztelt Szervezőknél, hogy Bogdán László, Cserdi község polgármestere is legyen a kitüntetettek között. Mi szerény javaslatunk, hogy ha lehet idén két díjazott legyen, vagy ha ez nem lehetséges, Bogdán László kapja meg a "közönség díjat", mint az a falusi polgármester, aki mintegy másfél évtizede rengeteget tett a településéért, és azon túl is a romák felzárkóztatása érdekében.
A Láthatatlan Magyarország csoport és a Bogdán László legyen az év polgármestere oldal megbízott azzal, hogy indokoljam is a nevükben a javaslatot.
Bogdán László szegény cigány családban született Pécsett, 1974-ben. Apja bányászként dolgozott. Gyermekkorában költöztek családjával Cserdibe. 1988-ban végezte el a Bükkösdi Általános iskolát. 1992-től a Nokia egyik beszállítójánál, a finn tulajdonban lévő Elcoteq Magyarországnál kezdett dolgozni. Anyagi okokból nem tanulhatott tovább. Önképzéssel fejlesztette tudását. Munkahelyén végigjárta a hierarchia összes lépcsőfokát, ahol egyre inkább felismerték ösztönös vezetői képességeit. Közben 2002-ben függetlenként Cserdi alpolgármestere lett, majd ugyanott 2006-ban polgármesterré választották.Ezt követően még további két alkalommal nyerte el a közössége bizalmát.
A cserdiek példája követésre méltó. Látszik, hogy ha egy közösség ki akar törni a nyomorból, nem segélyből akar megélni, akkor erre van lehetőség. Persze ehhez kellett Bogdán László, aki 13 éve rengeteget tett azért, hogy a kis település lakói értelmes munkából tudjanak megélni, családjuk számára tisztes jövőt biztosítani.
Sokan irigykedve beszélnek a Cserdi "csodáról". Pedig nincs semmi "csoda", hanem kemény, kitartó munka, a polgármester és a falu lakói közös hullámhosszra kerülése.
A Baranya megyei falu lakóinak hetven százaléka roma származású. A polgármesterrel együtt naponta összegyűlnek, és átbeszélik az aznapi híreket, tudnivalókat. Mint Bogdán László elmondta, nem akar senkire semmit rákényszeríteni, azt szeretné, ha az emberek maguk alakítanák ki véleményüket, és aszerint cselekednének. A kezdet nem volt könnyű, de ma már a faluban élők látják, hogy van értelme az erőfeszítéseiknek.
Cserdit a helyiek parkosították. A gyerekeknek játszóteret építettek. A házak nagy részét felújították.
Minden gyerek eljár az iskolába. Nem álom ma már a középiskola, akár a felsőfokú tanulmányok is nyitva állnak a falu gyerekei előtt. Korábban ez elképzelhetetlen lett volna.
Megszűnt a bűnözés és a munkanélküliség. A polgármester szerint az itt élők kezdik megérezni a munka fontosságát és értékét, és nem kéregetni akarnak, hanem tenni. A polgármester szerint áprilistól szeptemberig nekik mindig van friss zöldség. Úgy fogalmazott: "Nem akarnak a cserdiek egy tál pörköltes emberek lenni, többnek érzik magukat annál, hogy ezeket a címkéket, stigmákat rájuk akasszuk."
Most épül egy logisztikai központ, ők fogják ellátni a budapesti éttermeket zöldségekkel. Hűtőkocsival felszállítják a primőr terményeket, szóval tovább kell lépni-mondja. A tervek szerint a központot jövőre adják át. Aktuálisan egy gasztronómiai cigánymárka a "jóság" névre hallgató Lasipe konzervek előkészítésén is dolgozik. Ez újabb távlatokat nyithat meg a faluban élők számára, a logisztikai központtal együtt.
A faluban komoly munka folyik. Megtanulták a zöldség- és növénytermesztést, fóliában, szabadföldön termelnek maguknak, és jut belőle a rászorulóknak is.
Nekik hétköznapi cselekedet, ha segítenek magukon és másokon. Nem hivatali autóval, kamerák előtt adják át az élelmiszert a mélyszegénységben élőknek, hanem naponta igyekeznek jót tenni.
Az adományozás része az életüknek. Mint a polgármester mondta, van, akinek egy szem krumpli is hatalmas segítség. De tudni kell, hogy csak az tud adni, akinek van miből. Náluk pedig van miből, és akarat is van arra, hogy az adományozás gesztusa a mindennapjaik részévé váljon.
Ezen kívül van egy standjuk a faluban, ahol ingyen adnak zöldséget a rászorulóknak. Egy másik standon pedig bárki megvásárolhatja a helyiek terményeit.
Napjainkban nagyon sok kistelepülésen szinte csak a közmunka biztosítja, hogy ne haljanak éhen. Sok-sok Bogdán Lászlóra lenne szüksége hazánknak, ahhoz, hogy a jobb életre vágyó magyar emberek számára felcsillanjon a reménye a szegénységből való kitörésre.
Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy a javaslatunk eltér a hagyományos szavazási formától, és nem is kapcsolódik közvetlenül a városi polgármesterek találkozójához. Ugyanakkor mivel az Év polgármestere címet adományozzák, talán nem Istentől való vétek, és a rendezvény szervezői megtalálják azt a formát, amely lehetővé teszi, hogy Bogdán László az országban szinte egyedülálló munkáját elismerjék. A közösségi oldalon sok ezren támogatják ezt a kezdeményezést. Úgy vélem, ha kérésünk nyitott fülekre és szívekre talál, akkor az a szervezők számára is komoly erkölcsi hozadékkal járhat.
Tisztelettel kérem a két közösség megbízásából, hogy legyenek kedvesek javaslatunkat megfontolni. Meggyőződésünk, hogy egy példamutató polgármester elismeréséről van szó, aki megmutatta, miképpen lehet a romákat beilleszteni a többségi társadalomba. Nem szavakkal, hanem mindennapos munkával érte el azt, hogy ma Cserdin mindenki dolgozik, csak pár ember él közmunkából. Sok Bogdán Lászlóra lenne szüksége Magyarországnak.
Debrecen, 2019. augusztus 23
Tisztelettel
Dr. Budácsik Lajos
a két közösségi oldalon létrejött közösség egyik adminisztrátora"