h i r d e t é s

Vajon hol van a határ az önbíráskodás és a rendőrség munkájának támogatása között?

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Vajon hol van a határ az önbíráskodás és a rendőrség munkájának támogatása között?

2015. május 04. - 12:26
0 komment

A múlt héten ismét reflektorfénybe került a kérdés: hol húzódik az a bizonyos határ, mely elválasztja a bűncselekményt a hatóságok munkájának lelkes elősegítésétől.

A Tolvajkergetők elnevezésű mozgalom egyik tagját verekedés miatt fogta el a rendőrség, s úgy tudjuk, hogy jelenleg önbíráskodással gyanúsítják.

A mozgalom még 2011-ben jött létre, amikor egy csapat biciklis úgy döntött a sorozatos kerékpárlopásokra reagálva, hogy a rendőrség helyett a saját kezükbe veszik a dolgot, hiszen az esetek majdnem 100%-ában nem jár eredménnyel a hatóságok munkája a hasonló esetekben.
A korábbi internetes médiatevékenysége révén Tomcat becenéven elhíresült Polgár Tamás (ő keveredett verekedésbe a múlt héten egy akció során) elárulta, hogy munkájuk során eddig több száz kerékpárt sikerült visszajuttatniuk gazdáikhoz, illetőleg rengeteg tolvajt adtak át a hatóságoknak.

Legjobban működő módszerük abból áll, hogy bizonyos csalibicikliket helyeznek ki a legkülönfélébb közterekre, s jeladóval látják el azokat. A tolvaj útját így könnyedén lekövethetik egy GPS segítségével, s az elkövetőnek esélye sincs arra, hogy kimagyarázza az esetet. Sokszor olyan tolvajokat sikerül tetten érniük, akik már több tucat nagy értékű kerékpárt loptak el „pályafutásuk” során, így tehát sorozatelkövetőket is gyakran kivonnak a forgalomból.

A rendőrségnek mindezzel szemben most az a véleménye, hogy amit Polgár Tamás és társai művelnek, az – bár alapvetően segítő szándékkal történik – kimeríti az önbíráskodás terminusát. Érdekes ez az álláspont, hiszen Polgár elárulta, hogy a legtöbb esetben a rendőrök szívesen fogadják a segítségüket, bár valóban előfordul, hogy „elzavarják” őket, nem véve komolyan az aktuális  szituációt.

Nem könnyű megválaszolni a kérdést, hogy a Tolvajkergetők olyan feladatot végeznek-e, mely lényegében egy komolyabb társadalmi felelősségvállalást jelent, vagy a törvény szó szerinti szabályelveit kell-e követnünk, melynek megfelelően Tomcat és társai túllépik a civil hatáskört.
Fontos kérdés az is, hogy ezen esetekben meddig mehetnek el a Tolvajkergetők. Talán itt van a kutya elásva, közvetlenül a büntető törvénykönyv mellett...

 

(A kép forrása: youtube)

Posted by SEJT on 2015. május 4.