h i r d e t é s

Van rosszabb a rezsidíjak emelésénél?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Van rosszabb a rezsidíjak emelésénél?

2022. július 15. - 06:12

Az elmúlt időszak kormányzati bejelentései jelentős mértékben vethetik vissza a fogyasztást, hiszen az adók emelése és a (rezsi)kedvezmények csökkentése mérsékli a rendelkezésre álló jövedelmet.

Ha a többi árstopot is elengedi a kormány, akkor a Blokkk.com szerint 800 milliárdos terhet kapnak az emberek.

Még az MNB sem számított arra, hogy a kormány belenyúl a rezsicsökkentésbe, hiszen a legutóbbi júniusi inflációs jelentésében azt egy maradandó elemnek minősítette. Szemben az árstopokkal, melyeket a kivezethető szabályozási elemek közé sorolt - mutat rá friss anyagában a Blokkk.com.

A portál azt írja, hogy a kata és a rezsi már borult eddig, és "sejtéseink szerint jön a benzin-árstop is sorban". Úgy vesszük a benzint, mint a cukrot, márpedig az üzemanyagpiac ezt már nem bírja, egyszerűen nem lesz belőle elég - teszik hozzá.

A rezsicsökkentés lefaragásával 200 milliárdot spórolhat idén a kormány a portál szerint. A kormány energia veszélyhelyzetet hirdetett és hét pontból álló intézkedési tervet fogadott el, ennek részeként augusztus 1-től csak a lakossági átlagfogyasztás mértékéig lesz a rezsicsökkentéssel limitált gáz- és áramár. Az átlagnál több energiát fogyasztóknak a többletre piaci árat kell fizetniük.

Ezt azért fedi némi homály, pusztán a családi költekezés oldaláról is. Számos részletkérdés még nem ismert, például a nyaralókkal, vagy a több lakással rendelkezőkkel mi lesz, egyáltalán egy család, egy háztartás számára mi lesz a rezsi bázisa.

A július 13-i kormányinfón elhangzottak alapján a csökkentett rezsiár augusztus 1-től adott fogyasztási határokig lesz érvényes (210 kWh/hó, éves szinten 2.523 kWh energiafogyasztásig, 144 köbméter/hó, éves szinten 1.729 köbméter gázfogyasztásig). Nem derült ki ugyanakkor, hogy a kormány számai csak az energiadíjat, vagy a teljes fogyasztói díjtételt érintik-e - emlékeztet a Blokkk.

  • A kormány számításai szerint az előbbi határokon felüli részre piaci árat kell fizetni, így ha nem lenne rezsicsökkentés, akkor a villanyszámla az átlagfogyasztónál 7.750 forint helyett 53 ezer forint lenne.
  • "Kerestünk az ismeretségi körben egy villanyszámlát, mely alapján egy háztartás egy havi áramfogyasztása legutóbb valamivel 400 kWh óra volt, tehát majdnem a kétszerese az átlagfogyasztásnak. A számlát kiállító szolgáltató szerint a számla végösszege 15 és fél ezer forint. És rezsicsökkentés nélkül 20-21 ezer forint között lenne a fizetendő összeg, a szolgáltató szerint. Így a rezsidíj csökkentésének eredményeképpen a megtakarítása 5 100 forint. 2013. január 1-je óta pedig összesen 197 ezer forint" - írja a Blokkk.

A két számolgatás között van némi különbség.

- írja a portál.

"Van abban igazság, hogy ha kevés lesz az energia, akkor spóroljunk vele, ez viszont ráolvasással nem megy. De végül az MNB számaiból kiderül, hogy éves szinten a rezsimegtakarítás 400 milliárd forintra becsülhető (ennyivel húzza le az inflációt), így számolhatunk azzal, hogy akár ennek a felét, mintegy 200 milliárd forintot is kitehet az átlag feletti energiafogyasztás várható számlája" - emelik ki.

Az üzemanyagok és az élelmiszer árstopok megtakarítása 800 milliárd forint körül lehet az MNB adataiból kiindulva.

A Blokkk kiemeli: az üzemanyag is érzékeny része az energiapiacnak, komoly jelzések is elhangzottak a tarthatatlanságáról, így most már nem lenne nagy meglepetés, ha ezen is változtatna a kormány. És az élelmiszerár-fékekről is elhangzott már kormányzati részről, hogy nem a leghelyénvalóbb módszerek ezek. Ha pedig még nagyobb lesz a baj egy adott piacon, ami nem zárható ki, akkor itt is boríthat a kormány, a tét pedig összesen 800 milliárd forint - számolta ki a portál.

Az adóáthárítások is hozzák a magukét a drágulás kosarában, ahol jelenleg háromezer milliárd forintnál tartunk. Még az MNB is számol ilyen irányú hatással, de például bankok is bejelentettek a kormányzati intézkedésekre hivatkozva díjemelést, és van olyan szolgáltató, aki pedig hivatkozás nélkül egyszerűen csak díjat emel.

Az előbbiek nyomán átrendeződik már a 2022 évi 25 és fél ezer milliárdos családi kassza is, a 2023 éviről nem is beszélve, ami 30 ezer milliárd forint körül várható. A boltos költekezések súlya kisebb lesz - zárul az elemzés. (Portfolio)