h i r d e t é s

Védelmi pénzt fizet, jogtalanul kér díjazást, fantomdiákoknak utal a BGE?

Olvasási idő
14perc
Eddig olvastam
a- a+

Védelmi pénzt fizet, jogtalanul kér díjazást, fantomdiákoknak utal a BGE?

2016. október 28. - 09:06
0 komment

Havi másfél millió forintot fizet “kommunikációs tanácsadásért” a Budapesti Gazdasági Egyetem a Political Capital egyik alapító-tulajdonosának, a Somogyi Zoltán  érdekeltségébe tartozó Splendidea Communications Kft-nek - írja a PestiSrácok.hu.

Védelmi pénzt fizet, jogtalanul kér díjazást, fantomdiákoknak utal a BGE?

A Pestisrácok.hu birtokába jutott dokumentumok alapján a néha valóban az ovis kifestők, mondókáskönyvek agyi színvonalát tükröző tanácsadásért mintegy 8000 forintos óradíjat számláznak 2009-től napjainkig. A BGE-nek egyébként saját Kommunikációs és Marketing Irodája van, így a külsős szerződés megtartása indokolatlan és nagy költséggel jár. Ezt egy belső ellenőri jelentés is megerősítette, mégsem bontották fel a vállalkozási szerződést Somogyiékkal, akik tevékenysége egy, a birtokunkban levő feljegyzés szerint a nullával egyenlő, a másfél milliót azonban simán bezsebelik.

Úgy tűnik, a BGE kancellárja egészen egyszerűen tovább pénzeli (közpénzből) Somogyiékat, pedig a fideszes polgármesterből lett gazdasági szakember fő feladata az egyetem költségeinek csökkentése lenne. A PestiSrácok.hu megtudta: Dietz Ferenc inkább fizet, csak a baloldali sajtó "ne írjon róla rosszat. "

Adatszolgáltatást szeretne? Hol a pénz

Míg a kommunikációs tanácsadásért nem sajnálják a havi másfél milliós gázsit, szerkesztőségünktől a közérdekű adatszolgáltatásért pénzt kértek, bár ez egyrészt törvénytelen, másrészt indokolatlan. Az infótörvényben az áll, hogy az adatigénylésért kérhető költségeket külön törvényben kell szabályozni, de mivel nincs egyelőre ilyen törvény, pénzt sem lehet kérni. Úgy tűnik, a Budapesti Gazdasági Egyetemnek ez nem akadály.

kepkivagas
Forrás: pestisracok.hu

Nos,  az általuk hivatkozott magyar törvény 29.§ (3) és (4) bekezdése a költségekről a következőképpen rendelkezik:

"Az adatokat tartalmazó dokumentumról vagy dokumentumrészről, annak tárolási módjától függetlenül az igénylő másolatot kaphat. Az adatot kezelő szerv kizárólag a másolat készítéséért – legfeljebb az azzal kapcsolatban felmerült költség mértékéig terjedően – állapíthat meg költségtérítést, amelynek összegéről az igénylőt az igény teljesítését megelőzően tájékoztatni kell. "

Ebben pedig többszöri átolvasás után sem szerepel a "munkaóra" megjelölés. A BGE úgy tűnik, kissé másként értelmezi és alkalmazza a törvényeket, bár ezen azért mégsem lepődtünk meg, miután néhány izgalmas részletet tudtunk meg működésükkel kapcsolatban.

201410291
De hogy kerül ide Somogyi Zoltán és a havi 1,5 millás megbízási díj? Fotó:origo

Somogyiék a spájzban

A kérdés persze azonnal felvetődött bennünk, mit is keres a BGE kommunikációs stratégájaként Somogyi Zoltán politikai elemző és tanácsadó azt követően, hogy tevékenységével aktívan hozzájárult az MDF balra tolódásához és szétveréséhez 2010-ben?

Somogyi az MDF országgyűlési képviselőjelöltjeként indult a választásokon, holott addigi közszereplése alapján nyilvánvalóan az SZDSZ-ben lett volna a helye. 2001-ben Szabados Krisztiánnal, az SZDSZ volt sajtófőnökével együtt ő alapította a baloldali elfogultságairól elhíresült Political Capital Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaságot. Később került képbe a ONE NATION Communications Tanácsadó Kft. is. Egy ideig együtt üzleteltek Arató Andrással, aki a Duna Holding elnök-vezérigazgatója, és a Klubrádió tulajdonosa. A Political Capital Kft. tulajdonában volt a neokon szellemiségű Hírszerző című internetes hírportál is, ahol a nemzetben való gondolkodást devianciaként tartották és tartják nyilván. A Political Capital szóba került a Hunvald-ügyben is. A Somogyi Zoltán és Szabados Krisztián érdekeltségébe tartozó, balliberális kötődésű intézet 2006 és 2010 között 432,2 millió forint állami megbízást kapott. Ennek csaknem felét, 190 millió forintot az NBH-tól, amiről a PestiSrácok.hu részletesen írt.

Százmillió, azután havi másfél

A 2009-es év fordulópont lehetett Somogyiéknál, mert két 100 milliós közbeszerzést is nyertek "Pr és kommunikációs feladatok ellátására". És ekkor köttetett a BGF-es szerződés is másfél milliós havi díjért, bár tény, hogy a Debreceni Egyetem számára 2008-ban mindezt 10.000 forintért vállalták. Sejtelmünk sincs arról, hogy mekkora tudással bővült és szolgáltatásuk mennyire értékelődött fel néhány hónap alatt ezerszeresére, de nekik sikerült: Igen, megcsinálták!

kepkivagas
Forrás: Opten.hu

Az NBH-nak adott szánalmas ötletek úgy tűnik mégis kedvelt eszközök a marketinges cégnél. A BGF-nek is sajtóreggeliketimázsfilmet és a vizuális arculat megújítását javasolták, valamint a szlogenek megújításán is fáradoztak. A Nemzetbiztonságnál például ezt sikerült kitalálniuk: "Új vezető, új NBH."A Budapesti Gazdasági Főiskolának "csak" a logóját sikerült elcseszniük évekre, a kiadványok és kreatív anyagoknál nyújtott ötleteik láttán egy képzett szakember sírógörcsöt kapna, így inkább mellőzzük ezek közzétételét, szakmai szolidaritásból. Na jó, egyet megmutatunk.

bgf-referencia
A Budapesti Gazdasági Főiskola teniszlabdára hajazó logójáról keveseknek jutott eszébe az, hogy ez a tudás gömbje, a szürke színről és a betűtípusról pedig inkább nem mondanánk semmit.

A szakemberek aggódtak

Határozottan csodának minősíthető, hogy a 2009-től megjelenő, kritikán aluli kiadványok, kreatívok és hirdetésekellenére akadt olyan fiatal, aki a BGF-re jelentkezett, bár nyilván az intézményben megszerezhető tudás nyomott a latba a választásnál, ami az oktatók érdeme, akik nemzetközileg is elismertek, s akik közül a kommunikáció és marketing szakos szakemberek többször jelezték szakmai aggályukat és találták ki az ügynökség helyett a kari felvételi kampányukat. Ingyen. 

floww

A cég

A Privy Council Tanácsadó Korlátolt Felelősségű Társaság 2008-ban alakult, majd FLOW PUBLIC RELATIONS Kft-ként folytatta 2010-ben, hogy aztán Splendidea Communications néven működjön 2013-tól. Mivel a névváltás elég gyakran bekövetkezett, ezért a továbbiakban egyszerűen csak "A Cégnek" nevezzük.

"A Cég" főtevékenysége "PR és kommunikációs tanácsadás", amit 2013-tól nitrogénvegyület gyártásával és műtrágya forgalmazásával is bővítettek – és itt véletlenül sem kívánunk párhuzamot vonni a tanácsadás és a trágya között -, aláírásra pedig hol Somogyi, hol pedig Szabados volt jogosult az Opten adatai szerint. Somogyi Zoltán 2002.10.24. és 2004.05.25. között önállóan képviselhette "A Cég" ügyeit, amihez 2004.05.25. és 2007.11.09. között Szabados Krisztián is csatlakozott, egészen 2009.11.09-ig. Sajti Botond pedig 2016. májusában lett önálló képviseltre jogosult.

kepkivagas
Forrás: Opten.hu

Nemzetközi terjeszkedésre is futotta

Egy kis érdekesség: a társaság a Dunaholding Zrt -ben is érdekeltséget szerzett. A leggyümölcsözőbb közös vállalkozás vélhetően a Political Capital volt. A Capital Group tulajdonosi szerkezetében is jelentős változások történtek, amikor Somogyi Zoltán és Szabados Krisztián kivásárolták az Arató András érdekeltségéhez tartozó 33 százalékos részvénypakettet, így a cégcsoport 100 százalékos tulajdonosaivá váltak. Ezzel a lépéssel előkészítették a cégcsoport nemzetközi terjeszkedését, majd 2007 decemberében, egymillió fontos alaptőkével Londonban megalakították a Communications First Consulting Ltd.-t.

Úgy tűnik, Somogyiék mindenütt ugyanazt a sémát alkalmazták, ha kommunikációs tanácsadásról volt szó, így a Budapesti Gazdasági Főiskolának is sajtóreggelik, arculati elemek lecserélése, road-showk, imázsfilmek bemutatásával brillírozott, valamint hangzatos jelszavakhasználatát javasolták itt is, hasonló színvonalban, mint az NBH-nak. Mentségükre szóljon, hogy itt csak másfél milliót kértek havonta, nem százat évente.

Egyik kedvencünk a vezetői kommunikációs javaslatcsomag, amit érdemes átböngészni.

flowpr6
A FLowPr által javasolt vezetői kommunikáció. Felhívnánk a figyelmet az "ötletláda" és a "Felszólalás a BGF rendezvényein" gondolatra…

8000 forintos óradíj

A PestiSrácok.hu birtokába került egy belső ellenőri jelentés,amely 2015-ben már szorgalmazta a szerződés felbontását,de lehetőség szerint a díjazás csökkentését, lévén, hogy a BGF-nek saját kommunikációs irodája van, amelynek vezetői kiírásában 3 év szakmai tapasztalat szerepel, így a sajtókommunikációs feladatok elvégeztetése indokolatlan egy külsős partnerrel. Az évi nettó 14,4 milliós kifizetés 753 ledolgozott órát takart, ami gyors fejszámolással 7912 Ft+Áfa óradíjat jelent. A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGF) Kommunikációs Irodájának ügyrendjében egyébként a szerződésben vállalt kötelezettségek szerepelnek, így valóban érthetetlen, miért volt szükség külsős megbízásra.

13340580_1181524505214253_1901387639_o (1)
Forrás: pestisracok.hu
kepkivagas
A kommunikációs ügynökséggel kötött szerződés felülvizsgálata javasolt" – húzza alá a belső ellenőri jelentés.

Majd a közalkalmazottak megcsinálják

A Kommunikációs és Marketing Iroda rövid időn belül vette át a külsős partner feladatait egy belső jelentés szerint, ami a kancellár egészen egyszerűen figyelmen kívül hagyott. Az általunk megszerzett email alapján indokolatlanul magas költséget számláztak ki úgy, hogy munkát gyakorlatilag a közalkalmazottak végezték el helyettük.

fff  
Forrás: pestisracok.hu
sd
Forrás: pestisracok.hu
kepkivagas
Biztos ezeket várod? Tehetnénk fel a kérdést a kiadvány alapján. 
10850200_826767760707482_5453334280304737918_n
Igen, ez egy kreatív kampány-flyer. Családi nyílt nap az egyetemen…
11813472_955782741139316_3991736537980440932_n
Újabb gyöngyszem Somogyiéktól. Ess el biciklivel, törjön össze a szíved és figyelj a tanárra…

"Félelem és reszketés a Markó utcában". Ja, mégsem.

A PestiSrácok információi szerint a 2014. novemberében kinevezett kancellár, Dietz Ferenc egészen egyszerűen félt a baloldali sajtóban komoly kapcsolatokkal rendelkező Somogyitól,akinek inkább fizetett, csak ne jelenjen meg róla, a "bukott szentendrei expolgármesterről" a baloldali sajtóorgánumban semmiféle cikk. Ez akár védelmi pénznek is értelmezhető, a gond az, hogy mindezt közpénzből tette. Dietz még a saját wikipédiáját is közpénzből szerkesztette volna meg Somogyiékkal – tudtuk meg informátorunktól. Elképzelhető, hogy Dietz figyelmét elkerülte az az apró momentum, hogy a kancellár fő feladata az egyetem pénzügyi felügyelete és költséghatékony működtetése, persze lehet, hogy fideszes politikusként nem tudta, hogy a Political Capital egyik tulajdonosa Somogyi, akinek havonta fizet – gyakorlatilag a semmiért, másfél milliót.

A miniszterelnök az egyetemek élére külsős gazdasági szakembereket nevezett ki, azzal a céllal, hogy a felsőoktatási intézményeket költséghatékonyabban tudják működtetni, a közpénzeket elherdáló rektorokat pedig kordában tartsák. A kancellári rendszer a felsőoktatási intézmények gazdasági menedzsmentjét és a gazdálkodás irányítását érintette. Nem költekezhet saját kénye-kedve szerint az az egyetem, amely az állam tulajdonában van, és amely főként állami pénzből gazdálkodik. A kancellárok kiemelt feladatának számít még a gazdaságilag előnytelen konstrukciók megakadályozása is, valamint az informatikai park működtetése.

Fontos tudni, hogy a  kancellárok a gazdasági, pénzügyi ügyekben vétójoggal rendelkeznek, hiába a gazdasági főigazgató, a szenátus vagy a rektor döntése, tehát Dietz bármikor meghozhatta volna a döntést, hogy véget vet a kifizetéseknek. Ezt egyébként a belső ellenőri jelentés és a kommunikációs vezető javaslata ellenére sem tette meg,ebben pedig az a gazdasági igazgató támogatta, aki anno Somogyiék szerződését is jóváhagyta és bizony, Falusi Károlyné igazolta le a teljesítéseket is nekik éveken keresztül. És itt csak kicsit mélázunk el azon, hogy egy gazdasági igazgató vajon mennyit konyít a kommunikációs tanácsadáshoz vagy pr-hoz, hogy ilyen igazolásokat nyugodt szívvel alá tudjon írni.

kepkivagas 
Forrás: pestisracok.hu

kepkivagas

 

 

Forrás: pestisracok.hu
flowpr2
Hiába próbálta felmondatni a szerződést a kommunikációs iroda vezetője…

Fotózás 1,2 millióért

De a FlowPr-tól kért árajánlatokat is érdemes górcső alá venni. Egy fotózásért 1.200.000 forintot kérni nyilván reális.

asdhj
Forrás: pestisracok.hu

Viszonyításképpen: ugyanezt egy ismert portál hivatásos fotóriportere 100.000 forintért vállalta volna.

S hogy miért lett volna szükség fotókra? Mert a FlowPr évek óta ugyanazokat a stock fotókat használta. Úgy tűnik, saját fényképek készítésére az összeg nem volt elég számukra.

Botrányhősből kancellár

Tény, hogy az sem segített a BGF imázsának építésében, hogy azt a Dietz Ferencet nevezték ki kancellárnak, aki Szentendre polgármestereként a várost csődközeli helyzetbe vitteszámos botrány tette ismertté a város élén töltött időszakát. Nyolcéves polgármesteri tevékenységének egyik legérdekesebb epizódja az volt, amikor 2012-ben egy hazai kereskedelmi bank által kilenc hónapra delegáltalpolgármester felelt a város gazdálkodásáért.  A HR portálon megjelent beszámoló szerint Dietz eltökélt volt abban, hogy a polgármesternek menedzserré kell válnia, meg kell tervezni a költségvetést.

"A polgármesterek személyes felelőssége felértékelődött" – hangsúlyozta akkor Dietz Ferenc. Ennek alapján azonban kérdés, hogy ő mennyire érezte felelősnek magát abban, hogy Szentendrét csődközeli helyzetbe sodorta, és az is nyilvánvaló, hogy a saját magáról alkotott "stratéga polgármester" csúnyán megbukott, hiszen még saját pártja sem támogatta polgármesterként való újraindítását. A BGF kancellári pozíciójában landolva új esélyt kapott, ahol bizonyíthatta volna gazdasági szakemberként való rátermettségét. (Persze Dietz megválasztása óriási port kavart, a teljesség igénye nélkül írt róla az Index, az OrigoNépszava, az Átlátszó, és a 444.hu is. Kancellári pályázatát pedig kínosan gyengének minősítették. )

Dísztűzsor előtt
"Dísztűzsor előtt" – írja Dietz a Facebook oldalán

Úgy tűnik, Dietz nem tanulta meg leckét a kínos bukás ellenére sem, közpénzen védi  – Somogyiék zsebét tömve – saját "hírnevét". Több vezető munkatárs szerint ugyanis Dietz azért tartotta meg Somogyiékat, hogy a baloldali médiában redukálja a róla szóló negatív megjelenések számát, valamint válságkommunikációs helyzetekre is be tudja vetni az MDF bukásában – saját bevallása szerint is  –  jelentős szereppel bíró Somogyit, aki úgy tűnik ismét zseniális tanáccsal látta el a kancellárt: "időkapszulát találtak a BGE falában" címmel a HírTv-ben szerepeltette legutóbb a "gazdasági szakembert".

Csúcsra járatott kommunikációs tanácsok

Az általunk bekért adatok között mazsolázva újabb kommunikációs tanácsadás tételre lettünk figyelmesek, ez azonban nem azonos a Somogyiékkal kötött szerződés megbízási díjával. Kedvencünk az "egyéb kiadások". Jó lett volna látni a számlákat, azonban ezeket nem csatolták., tudjuk, hogy a kancellári szervezet átalakítása bizonyos agyi tevékenységgel jár, azonban azt nem értjük, hogy miért kellett ennyi közpénzt költeni rá. Főként az "üzletviteli tanácsadás" tétel kérdéses számunkra gazdasági egyetemről lévén szó, gazdasági szakembergárdával, kiváló "stratéga" gazdasági szakemberrel az élén. Közel 10 millió forint kiadást számoltak el ezért. Elképesztő összeg, különösen, hogy volt szerencsénk belepillantani ezek közül néhányba.

KIMUTATÁS
szervezeti átalakítás kiadásai
   
  (Adatok Ft-ban, ÁFA-val)
Jogcím összeg
Proactive Management Consulting Kft  
Folyamatfejlesztés 2 336 800
Üzletviteli tanácsadás 7 645 400
összesen: 9 982 200
Átalakítások  
E épület 164 762 175
Markó utca 80 595 235
összesen: 245 357 410

Érdemes megnézni a Dietz Ferenc nevéhez fűződő új szervezeti egységre fordított összeg nagyságát. Arra a kérdésünkre sajnos nem kaptunk választ, hogy mi is került a 2015. júniusában egy fővel létrejött Munkaerőpiaci kapcsolatokért felelős iroda működésében hétmillió forintba? Úgy tudjuk, hogy a kancellári álom megvalósításában összesen két munkatárs vett részt 2015-ben, gyakorlatilag eredmény nélküli üzemmódban. Hogy milyen eredményt értek el ez idő alatt? Talány.

Budapesti Gazdasági Egyetem     (Adatok Ft-ban, ÁFA-val)
KIMUTATÁS     összeg
kancellár alá tartozó új szervezeti egységek működésével kapcsolatosan teljesített kiadások
      (adatok Ft-ban)
Jogcím 2014.11-12. hó 2015. év 2016. 01.-08. hó
Kommunkikációs és Marketing Iroda 0 4 882 715 11 410 725
Munkaerő-piaci Kapcsolatok Iroda 0 7 224 650 6 860 357
összesen 0 12 107 365 18 271 082
13614933_941738509286369_9167557074473839297_n
A munkáltatói jogok gyakorlójaként Dietz arra is figyelt, hogy az ő zsebe se maradjon üresen.
Fotó: Facebook

Hatszázezres fizetések

2014-hez viszonyítva néhány hónap leforgása alatt 12 millióval növelte a vezetői juttatásokat, majd három hónap múlva újabb 10 millióval. Vezetői kinevezéseket és juttatásokat osztogatott  – ha már a költséghatékonyság a cél. A vezetők (jelenleg 90 embert foglalkoztat az intézmény vezetői pozícióban) átlagosan 616,300 forintot visznek haza havonta, amihez hozzájön még a vezetői pótlék összege is.

A közpénzt nem sajnálták Ipadek vásárlására sem, amit néhány vezető kapott meg a kancellári rendszerből – több, mint 2 millió forintért, iPhone telefon pedig egyértelmű, hogy kell, ha már ott dolgozik vezetőként valaki. A külsős partner megbízási díja mindezek fényében valóban aprópénznek tűnhet, kár, hogy az ösztöndíjakat nem voltak képesek a hallgatók számlájára időben érkeztetni, mint tették azt Somogyiék kifizetésével.

Jogtalan ösztöndíj-kifizetések

"Költségvetési csalás gyanúja miatt nyomozást indított a NAV bűnügyi igazgatósága, miután felvetődött a gyanú, hogy a Budapesti Gazdasági Egyetemen 2008-2013 között 34 olyan személynek is folyósítottak közéleti ösztöndíjat, akik nem álltak hallgatói jogviszonyban az intézménnyel. A feljelentést a külkereskedelmi kar dékáni hivatalának korábbi vezetője tette, akit tavaly rendkívüli felmentéssel bocsátottak el az intézményből szerinte az ösztöndíj-botrány miatt. Az egyetem rektora ugyanakkor azt állítja: nem történt jogtalan ösztöndíj-kifizetés, az elbocsátásnak pedig semmi köze nincs az ügyhöz."  168 óra

"A Céghez" való ragaszkodást az egyetem rektora, Sándorné dr. Kriszt Éva is presszionálta, akit baráti szálak fűznek Somogyi Zoltánhoz és aki kezdeményezője volt 2009-ben a szerződés megkötésének. A rektorasszony saját bevallása szerint a hibázást, tévedést könnyen megbocsátja. Vélhetően ezért is hunyt szemet a BGF körüli botrányok felett, bár úgy tudjuk, hogy igyekezett "házon elül tartani" az ilyen ügyeket. Leginkább a kifizetésekkel, hallgatói ösztöndíjakkal kapcsolatban merült fel többször bűncselekmény gyanúja. Emlékezetes a BGF tandíjbotránya, ami miatt az ombudsman vizsgálatot indított, mert felmerült, hogy a főiskola jogellenesen szedett az államilag finanszírozott angol és német nyelvű idegenforgalmi és szálloda, valamint kereskedelmi szakos hallgatóktól idegen nyelvű képzési hozzájárulásra vonatkozó térítési díjat. De akadt, hogy fantomdiákoknak utaltak milliós összegeketa belső vizsgálat pedig nem tárt fel rendellenességet. Az ügyben költségvetési csalás gyanúja miatt nyomoznak.

"Visszatartja a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer keretében járó támogatásokat a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF). Úgy tudjuk, az iskola nem egy hallgatóját érinti a pályázati pénzek késedelmes kifizetése. A BGF rektori hivatala ugyanakkor nem tud ilyen esetekről" – írta az MNO.

Vaskos akták

Kissé fájlalja lap, hogy nem sikerült a közérdekű adatszolgáltatásban kért, "A kancellári rendszer hatékony működését alátámasztó kimutatásokat."  mellékelniük,  mert ahhoz "aktákat kellett volna áttanulmányozniuk".

Miután a lajstromból, illetve a statisztikai nyilvántartásból az ott nem szereplő adatok kiadása csak az akták áttanulmányozásával lenne lehetséges, a kérelem ebben a részében nem teljesíthető.

Persze, semmiképpen sem gondoljuk azt, hogy ezt az igen megterhelő feladatot – akták áttanulmányozása – meg kellene tudniuk oldani, azt pedig végképp nem szeretnénk, hogy külsős partnert kérjenek fel erre közpénzből horroráron, így egyelőre eltekintünk attól, hogy megtudjuk, mennyire hatékony a kancellári rendszer működése a Budapesti Gazdasági Egyetemen.

pestisracok.hu