h i r d e t é s

Visegrádi 2x2 - A repedés egyik oldalán Csehország és Szlovákia, a másikon Magyarország és Lengyelország

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Visegrádi 2x2 - A repedés egyik oldalán Csehország és Szlovákia, a másikon Magyarország és Lengyelország

2017. július 25. - 13:51

Látványos diplomáciai sikert aratott Orbán Viktor, amikor az európai menekültválság csúcspontján, 2015 szeptemberében a Visegrádi Négyek (V4) vezetői egyhangúlag utasították vissza a menekültek befogadására vonatkozó uniós kvótarendszert. - írja a vasarnapihirek.hu.

Forrás: vasarnapihirek.hu

Úgy tűnhetett, a prágai csúcstalálkozón a magyar kormányfő 64 millió kelet-középeurópai nevében beszél. Két év sem telt el, és a V4-egység csúnyán megrepedt, ma már találóbb formula a V2x2. Orbán egyre inkább elszigetelődik.

A repedés egyik oldalán Csehország és Szlovákia, a másikon Magyarország és Lengyelország.

És nem is elsősorban azért, mert Prágában és Pozsonyban szociáldemokrata vezetésű kormány van, Budapesten és Varsóban pedig jobboldali, populista. A különbségek jócskán túlmutatnak ezen, és leginkább az Európához való viszonyban nyilvánulnak meg.

Csehország hagyományosan a régió legliberálisabb, legnyugatiasabb országa.

Hírére egyebek között olyan intézkedésekkel szolgált rá, mint például a marihuána legalizálása. A cseh diplomácia jó kapcsolatra törekszik Brüsszellel és az EU-ban meghatározó szerepet játszó Németországgal is.

Bohuslav Sobotka miniszterelnök hangsúlyozza, hogy a nyugati és keleti, régi és új uniós tagállamok közötti ellentétek feloldásában érdekelt.

A prágai kormány el akarja kerülni, hogy Európa „kétsebességessé” válásával Csehország a perifériára szoruljon, ezért udvariasan, de egyértelműen megkülönbözteti magát az élesen EU-ellenes magyar– lengyel kurzustól, és újabban Ausztriával működik szorosabban együtt.

Egy meg nem nevezett cseh diplomata már tavaly év végén így nyilatkozott a Financial Timesnak:

Egyre kevésbé kellemes, hogy egy blokknak látnak minket. A V4 mérgező márkanév lett.

Szlovákia miniszterelnöke, Robert Fico izomból végigmigránsozta tavalyi választási kampányát, de győzelme után nyomban mérsékelte a hangnemet.

Meglehet, Fico személy szerint szívesen követné az orbáni példát, a realitás mást diktál, és ezt nem hagyja figyelmen kívül. A szlovákok – a V4 országai közül egyedül – euróval fizetnek, így a valutaunión keresztül még közvetlenebbül kapcsolódnak az összeurópai gazdasághoz.

Az egy főre jutó személyautó-gyártásban máris világbajnok Szlovákia akár jól is járhat a Brexittel, ha valamelyik gyártó úgy dönt, hogy otthagyja Nagy-Britanniát, és Európában keres magának új helyet.

A folytonos konfliktuskeresés nem tűnik járható útnak Pozsonyban – nem véletlen, hogy Szlovákia egyre közelebb araszol az osztrák–cseh együttműködéshez. Lengyelország tehát Orbán maradék szövetségese a négyekből.

A varsói kormány szintén folyamatosan „szabadságharcol” az EU-val.

A kormányzó Jog és Igazságosság Pártja éppen a napokban verte át a törvényhozáson igazságszolgáltatási reformját, amit Brüsszel elutasított, mert veszélyezteti a bíróságok függetlenségét.

A legnagyobb visegrádi (a V4 tíz polgárából hat lengyel), Jarosław Kaczyński Lengyelországa ideológiájában és stílusában is hasonlít a NER Magyarországára.

Mégis van köztük egy áthidalhatatlan ellentét.

A lengyeleknél – történelmi okokból, nagyon is érthetően – hagyományosan erős az oroszellenesség, amit csak fokozott a Krím elszakítása, illetve a kelet-ukrajnai beavatkozás.

Ott elképzelhetetlen az EU-val, a NATO-val szembeni Kreml-barátság, így Orbán Putyin iránti rajongása miatt könnyen vállalhatatlanná válhat Varsóban. Ez pedig azt jelentené, hogy a magyar miniszterelnök menthetetlenül magára marad Európában.

vasarnapihirek.hu