h i r d e t é s

Vita: Tordai Bence bukta, Dömötör Csaba nyerte

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Vita: Tordai Bence bukta, Dömötör Csaba nyerte

2023. február 03. - 06:26

Dömötör Csaba és Tordai Bence egy jobboldali oroszlánbarlangban vitatkozott a kormány politikájáról és a 2022-es évről. Dömötörnek nem kellett erőfeszítéseket tennie, Tordai nem tudta megizzasztani ellenfelét.

Dömötör Csaba, Kohán Mátyás és Tordai Bence - Forrás: Tordai Bence Facebook oldala

Manapság egyre ritkább eseménynek számít, ha kormányzati pozíciót betöltő politikusok nyilvános vitára állnak ki ellenzéki politikusokkal. Éppen ezért különös érdeklődéssel ültünk be Dömötör Csaba fideszes államtitkár, parlamenti képviselő és Tordai Bence Párbeszéd-elnök, országgyűlési képviselő vitájára, melyet a magát jobboldali kávéházként hirdető Scruton Budapest szervezett. A várakozásainkat azonban villámgyorsan letörte a valóság.

Az esemény évértékelő vitaként lett meghirdetve. Ezt a jelzőt már az induláskor hangsúlyozta Kohán Mátyás, a vita mandineres moderátora, aki büszkén állította, hogy a Scruton nyithatja a magyar politikai évértékelők sorát, hiszen sem a miniszterelnök, sem az ellenzék (arra érdemesnek tartott) vezetője nem tartotta még meg a sajátját. 

Szabad, de tisztességtelen

A két politikus a vita során csupán egy dologban értett egyet. Az azonban nagyon gyorsan kiderült, hogy miben: a rossz ellenzéki kampányban. A közös nevezőről azonban már más irányba indultak a résztvevők. Tordai szabad, de tisztességtelen választásokról beszélt, és átverőshownak nevezte a Fidesz kampányát, melyet aztán párhuzamba is állított a 2006-os szocialista ígéretekkel, majd végrehajtott megszorításokkal.

Dömötör ezzel szemben azonnal előhúzta a guruló dollárokat, majd az ellenzéki pártok adóemelési és megszorítási terveiről értekezett hosszan. A vitát körülbelül ezen a ponton (öt perc után) uralták le végérvényesen a gazdasági témák. A moderátor be is jelentette, hogy a háborúra akkor majd később térnek vissza.

Tordai a Fidesz gazdaságpolitikáját vette elő, szerinte a kormány csak a nagytőkét szolgálja ki, és elszabotálja a zöld átmenetet, amely egy leszakadó gazdasághoz vezet. Érveihez többször is hivatkozta Matolcsy Györgyöt, aki szerinte összeveszett Orbán Viktorral, és egy hónapja már önállóan gondolkodik. Külön kitért arra, hogy már Romániában is magasabbak a bérek, mint Magyarországon.

A tálcán kínált román kártyára egyből le is csapott Dömötör, aki arra biztatta Tordait, hogy a többi “bezzegromániázó” baloldali politikussal együtt legyen bátorsága elutazni Erdélybe, és vizsgálja meg a gazdasági helyzetet a saját szemével. Ami - mármint a magyar - egyébként csodás, hiszen folyamatos a gazdasági növekedés, alacsony a munkanélküliség és a befektetések is ömlenek az országba.

Tordai a KSH-ból

Előkerült az infláció kérdése is, melynek hála megtudhattuk, hogy Tordai korábban dolgozott a KSH-ban. Ehhez mondjuk az kellett, hogy a párbeszédes politikus kozmetikázott inflációs adatokról beszéljen, amire a moderátor héjaként csapjon le, és bizonyítékokat követeljen Tordaitól. Erre jött a válasz, hogy a teremben valószínűleg egyedül ő dolgozott a hivatalban, és a mai napig vannak belsős ismerősei, akiktől hall ezt-azt.

A rövid kitérő után Dömötör hangsúlyozta, hogy a kormány harcol az inflációval, amelyet elsősorban a háború és az energiafüggőség okoz. Tordai ezzel nem értett egyet, szerinte a kormány nyerészkedik az infláción, amikor például elinflálja a közszféra béreit.

A moderátor a vita ezen a pontján bedobott egy irányított kérdést, egy soproni “Mari nénire” hivatkozva próbálta kihúzni Tordaiból, mégis miből finanszírozták volna gazdasági reformjaikat, ha kormányra kerültek volna. Tordai nyereség alapú - például kaszinókra kivetett - különadókról, Paks II. és a Budapest-Belgrád vasútvonal forrásainak visszavételéről és oligarchaadóról beszélt. Emellett felhozta a skandináv modellt is példaként, mely érezhető felhördülést váltott ki a nézőközönségből.

Gyurcsány menetrend szerint

Az még valószínűleg Dömötört is meglepte, hogy a moderátor néha akkora lelkesedéssel szállt vitába Tordaival, hogy neki meg se kellett szólalnia. Azonban az államtitkár ekkor visszakapcsolódott a beszélgetésbe, és harminc perc után előhúzta a Gyurcsány-szálat. Az örökzöld téma érezhetően belelkesítette a közönséget, pláne miután Dömötör kijelentette, hogy ő nem szerepelt Putyin választási listáján, nem úgy mint Tordai Gyurcsányén. A párbeszédes politikus ellenkezni kezdett, azonban ekkor Dömötör mesterien bedobta a beszélgetésbe a DK-ba frissen átlépő Kocsis-Cake Olivio nevét, amely láthatóan Tordait is nehezen érintette.

Nem lehetett összeputyinozni

A vita utolsó negyedére csak szóbakerült a háború is. A moderátor nagyvonalúan felajánlotta a megsorozott Tordainak, hogy putyinozzon egy jót Dömötörrel szemben, azonban hiába kezdett bele a szokásos oroszpárti vádak fejtegetésébe Tordai, azok láthatóan leperegtek az államtitkárról, aki azzal érvelt, hogy a dollárok nem Oroszországból, hanem az Egyesült Államokból érkeztek. A blokk legizgalmasabb pillanata az volt, amikor Tordai a nemzeti konzultáció kitöltőivel kapcsolatban a Kubatov-listát emlegette, mire Dömötör közbeszúrt, hogy az ellenzék azért csak örülne 1.4 millió szavazónak.

A program végére még maradt idő nézői kérdésekre is, melyek után megtudtuk, hogy a kormány a zöld iparban akar pozíciókat fogni, amikor akkumulátorgyárakat hív Magyarországra. Emellett összevitatkozott a nézők egy csoportja és Tordai azon, hogy hány darab fa van a felújított Blaha Lujza téren.

Ezt a vitát már csak kényelmesen szemlélte Dömötör, akinek komolyabb erőfeszítéseket nem kellett tennie az este folyamán. A baráti nézőközönség érezhetően nem is akarta kihívások elé állítani, Tordai pedig nem tudta megizzasztani az államtitkárt. Hogy ez a vitaképességeinek hiányosságából fakadt, vagy esetleg a moderátor által csak „jobboldali oroszlánbarlangként” leírt helyszín bizonytalanította el, azt nem tudhatjuk. Az viszont biztos, hogy ez az ellenzéki vitateljesítmény már Dömötör Csaba ellen is édeskevés, így súlyosabb kormányzati szereplők ellen teljesen komolytalan lenne. (444.hu)