2018-ban akár a holtak is szavazhatnak?
2018-ban például a jelenlegi szabályok szerint elképzelhető, hogy egy elhunyt szavazó kap levélcsomagot, amelyet aztán bárki visszaküldhet. És lehet, soha nem derül ki a visszaélés. Most ugyanis a külhoni állampolgárok névjegyzékébe jelentkezett szavazók, többségében határon túliak regisztrációja 10 évig aktív. A Nemzeti Választási Iroda automatikusan küldi minden szavazás előtt a levélcsomagot.
Módosítani kell a választási törvényt több ponton is a Political Capital szerint. Az elemzőcég tanulmánya szerint ha minden így marad, alapjogok sérülnek és komoly visszaélésekre is lehetőség nyílik. Például elhunytaknak is kiküldik határon túlra a levélcsomagokat, és ellenőrizhetetlen, ki ikszel és ki küldi vissza helyettük. A választókerületeket is át kell alakítani - írja a 168óra.
A levélben szavazás lehetősége most kizárólag a magyarországi lakcímmel nem rendelkező állampolgárok, vagyis a határon túli magyarok előtt nyitott. A választás napján külföldön tartózkodó (tanuló, dolgozó, nyaraló), de Magyarországon állandó lakcímmel rendelkező választópolgároknak viszont be kell fáradniuk valamelyik külképviseletre ahhoz, hogy élni tudjanak választójogukkal. Több szervezet, így a PC szerint is problémás különbséget tenni a szavazók között.
A PC szerint több megoldás is elképzelhető arra, hogy a külföldön tartózkodók ugyanúgy tudjanak szavazni. A levélszavazás kiterjesztésétől a teljes felszámolásig több lehetőség is van. Az elemzőcég szerint elképzelhető és hatékony lehet még az elektronikus szavazás valamely módjának bevezetés is, de „ennek realitása ma a legcsekélyebb”.
Elhunytak is szavazhatnak majd?
A levélszavazás egyik hátulütője lehet a PC szerint, hogy nem ellenőrizhető, ki ikszel. 2018-ban például a jelenlegi szabályok szerint elképzelhető, hogy egy elhunyt szavazó kap levélcsomagot, amelyet aztán bárki visszaküldhet. És lehet, soha nem derül ki a visszaélés.
Most ugyanis a külhoni állampolgárok névjegyzékébe jelentkezett szavazók, többségében határon túliak regisztrációja tíz évig aktív. A Nemzeti Választási Iroda automatikusan küldi minden szavazás előtt a levélcsomagot. A probléma az időközben bekövetkező elhalálozásokból ered: a magyar állam nem feltétlenül szerez tudomást a külföldön élő magyar állampolgárok esetleges elhalálozásáról.
A 2014-es választás előtt regisztrált, közel kétszázezer választópolgár közül várhatóan lesznek, akik nem élik meg a 2018-as, illetve a 2022-es választást, ha azonban a szabályozás változatlan marad, címükre meg fognak érkezni a levélcsomagok a szavazólappal együtt.
„Sajnálatos módon ez a helyzet a visszaélések újabb táptalaját képezheti, azt ugyanis senki nem fogja tudni ellenőrizni, hogy a visszaküldött szavazólapot valójában ki töltötte ki, így arra sem derülhet fény, ha azt esetleg egy elhunyt állampolgár nevében valaki más tette meg.”
Az elemzők szerint egyszerű megoldás lehet, ha minden egyes választás előtt az NVI egy nyomtatvány visszaküldésére kéri a külhoni állampolgárokat, akik ha ezt megteszik, regisztrációjuk újra aktiválódik, de csak az aktuális választásra.