h i r d e t é s

A CEU üdvözli az Európai Parlament indítványát a lex CEU visszavonásáról, és újra tárgyalásra szólítja fel a kormányt

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A CEU üdvözli az Európai Parlament indítványát a lex CEU visszavonásáról, és újra tárgyalásra szólítja fel a kormányt

2017. május 17. - 18:24

A CEU üdvözli az Európai Parlamentben elfogadott határozatot, amely a lex CEU visszavonását szorgalmazza. 

Forrás: ceu.edu

A határozat egyik módosítása továbbá felszólítja a magyar kormányt, hogy “függessze fel a felsőoktatási törvény módosításáról szóló törvényben foglalt valamennyi határidőt, haladéktalanul indítson tárgyalásokat a CEU-ért felelős egyesült államokbeli (New York állambeli) hatósággal egy olyan megállapodás elérése érdekében, amely garantálja az amerikai akkreditációval rendelkező diplomákat kiadó egyetem jövőbeli működését, továbbá nyilvánosan vállaljon kötelezettséget arra, hogy az egyetem szabad intézményként Budapesten maradhat.”

A CEU felszólítja a magyar kormányt, hogy hallgasson európai partnereinek egyöntetű állásfoglalására, és kezdjen tárgyalásokat.

Sajnálatos módon a ma reggeli találkozón a magyar kormány képviselői arról értesítették a CEU-t, hogy a minisztériumközi munkacsoportnak nincs mandátuma arra, hogy bármilyen kérdésről érdemi tárgyalásokat folytasson. A munkacsoport tagjai nem tudtak válaszolni a CEU által feltett kérdésekre azzal kapcsolatban, hogy hogyan lennének teljesíthetők a lex CEU-ban előírt feltételek. A munkacsoport arról tájékoztatta a CEU-t, hogy a megbízott tárgyaló, Altusz Kristóf kizárólag az Egyesült Államok hatóságaival fog megbeszéléseket folytatni.

Öt héttel azután, hogy Áder János köztársasági elnök felszólította a magyar kormányt, hogy kezdeményezzen jóhiszemű megbeszéléseket a CEU-val, a CEU ismét felszólítja a kormányt, hogy vessen véget ennek a tarthatatlan helyzetnek.

„Teljességgel elfogadhatatlan, hogy politikai célokból túszul ejtenek egy egyetemet 1440 diákjával és 980 oktatójával és dolgozójával együtt” – mondta Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora. „Itt az idő, hogy a kormány hallgasson arra a világos üzenetre, amit az Európai Parlament, az Európai Bizottság, számos ország kormánya, egyetemek, szervezetek, kutatóintézetek és több ezer támogató fogalmazott meg Budapesten és szerte a világon”.

Az idő sürget. Az új törvény értelmében a CEU működési engedélye 2017. október 11-e után bármikor visszavonható. 2018. január 1-je után pedig, bár továbbra is oktathatunk és a már beiratkozott diákok befejezhetik tanulmányaikat, nem vehetünk fel új diákokat.

A lex CEU elfogadhatatlan módon korlátozza tanszabadságunkat, amit a tarthatatlan határidők tovább súlyosbítanak. Ha a törvényt nem vonják vissza, vagy módosítják érdemben, nem folytathatjuk tevékenységünket a városban, ami az otthonunk.