A CIVICA Európai Társadalomtudományi Egyetemet az Európai Egyetemek pilot projektjei közé választották
A Közép-európai Egyetem (CEU), a Bocconi Egyetem (Olaszország), az Európai Egyetemi Intézet (európai kormányközi intézmény), a Hertie School of Governance (Németország), a Nemzeti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (Románia), a Sciences Po (Franciaország) és a Stockholmi Közgazdasági Egyetem (Svédország) együttműködésével alapította meg az Európai Társadalomtudományi Egyetemet.
A társadalomtudományok, bölcsészettudományok, üzleti menedzsment és közpolitika terén vezető európai felsőoktatási intézmények összefogásával a CIVICA 38.000 európai és a világ más tájairól érkező diákot köt majd össze 7.000 oktatóval és 3000 egyetemi adminisztrátorral. A CIVICA egyetemközi kampusza a kulturális, nyelvi és nemzeti határokon átívelve teremt kapcsolatot az oktatás, a tanulás, a kutatás és az innováció területén, valamint a különböző társadalmak között. A London School of Economics társult partnerként vesz részt az együttműködésben.
“A CEU szenvedélyesen hisz abban, hogy a tudás határtalan. A CIVICA keretein belül megvalósuló, egész Európán átívelő oktatás, tanulás és kutatás során létrejövő kapcsolataink jelentik a biztosítékot arra, hogy a tudás továbbra is határtalan marad, bárhonnan is származik.” - mondta Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora a konzorcium sikeréről.
“A CIVICA, a Európai Társadalomtudományi Egyetem létrehozása egy bátor kezdeményezés. Most, amikor a társadalmaink új megoldásokat keresnek az olyan európai és globális társadalmi, gazdasági és politikai kihívásokra, mint a klímaváltozás, az elöregedő társadalmak, a lassuló gazdaság, az egyetemeknek is erőfeszítéseket kell tenniük arra, hogy segítsenek a megoldások megtalálásában. Emellett komoly erőforrásokat kell fordítanunk arra is, hogy a fiatalokat olyan képességekkel ruházzuk fel, amelyekkel sikeresek lehetnek a jövő munkahelyein.” - mondta Liviu Matei, a CEU rektorhelyettese.
“Azzal, hogy a döntéshozók a CIVICÁ-t választották, tanúsítják, hogy a társadalomtudományoknak fontos szerepe van a világ legsürgetőbb problémáinak megoldásában, és a jövő problémáinak felismerésében. A CEU feladata a hálózaton belül a 21. századi demokrácia, a klímakatasztrófa, az Európai Unió, és az adat-vezérelt társadalmak fejlődésének társadalmi vonatkozásai terén végzett kutatások koordinációja lesz. A CEU fogja fejleszteni és koordinálni a partneregyetemek társadalmi szerepvállalási tevékenységét, például a tudáshoz és az oktatáshoz való egyenlő hozzáférés támogatásával,” tette hozzá Gábor Zsuzsa, a CEU Akadémiai, Együttműködési és Kutatásfejlesztés Iroda igazgatója.
Az Európai Egyetemek kezdeményezés az Európai oktatási térség egyik kulcseleme, amely részeként az Európai Bizottság legalább 20 Európai Egyetem létrehozását fogja támogatni 2024-ig. Az Európai Egyetemek már létező felsőoktatási intézmények határokon átívelő szövetségei, amelyek az oktatásról, és ahol szükséges, a kutatásról és innovációról alkotott közös, hosszútávú vízióra alapulnak.
A kezdeményezés célja, hogy biztosítsa az európai egyetemek innováció- és versenyképességét, nemzetköziségét és nyitottságát. Az Európai Egyetemek diákjai interdiszciplináris megközelítéssel tesznek kísérletet a jelentős társadalmi problémák megoldásáara innovatív oktatási és tanulási módszerekre, így például a munka alapú tanulásra támaszkodva.
Az Európai Egyetemek határokon átívelő koncepciójának részeként a szövetség minden tagjának diákjai beiratkozhatnak majd az oktatási programokra, a tantervekbe beépítik a mobilitást, ezzel megvalósítva egy valóban diákközpontú megközelítést.
Összesen 48 pályázat érkezett Európai Egyetemek pályázatra, amelyből az Európai Bizottság 17-et választott ki és finanszíroz. A CIVICA szövetségének 92/100 pontos eredménye komoly teljesítményt jelent egy rendkívül kiélezett pályázaton. A sikeres pályázatokat Navracsics Tibor, az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa jelentette be, aki elmondta, hogy összesen 85 millió eurót szánnak a pilot projektekre.