h i r d e t é s

A hatvani csatára emlékeztek Hatvanban

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A hatvani csatára emlékeztek Hatvanban

2017. április 03. - 08:24

Tavaszi Emlékhadjárat: Közép-Európa legnagyobb katonai hagyományőrző rendezvénysorozata

Április 1-jén indult útjára idén a Tavaszi Emlékhadjárat a Történelmi Lovas Egyesület, az érintett önkormányzatok, művelődési intézmények és a helyi hagyományőrző egyesületek rendezésében. 

A katonai hagyományőrző szövetségek (Magyar Hagyományőrség és a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség) tagegyesületei adják azt a 80-100 lovas hagyományőrzőt – jórészt huszárokat –, akik bejárják az 1849-es dicsőséges tavaszi hadjárat útvonalait 35 település érintésével, Magyarországon és a Felvidéken. az 1989 óta zajló programsorozaton mintegy 60 katonai hagyományőrző és 60 egyéb társadalmi szervezet vesz részt. 

Az emlékhadjárat útvonalát az egyes településeken koszorúzási ünnepségek, történelmi előadások, népzenei és néptánc műsorok, huszár- és tüzérkonyha-főzőbemutatók, zenés katonai hagyományőrző parádék - és nem utolsósorban látványos csatabemutatók szegélyezik, amelyeken gyalogsági alakulatokkal, tüzérséggel és még több lovassal gyarapodik a résztvevők száma. 

Heves megyében, Hatvanban egy sikersorozat kezdődött el 1849. április 2-án. A tavaszi hadjárat eltökélt célja az volt, hogy az osztrák csapatokat kiűzzék Magyarország területéről. A hatvani ütközet nagy jelentőséggel bírt, hiszen végre sikerélménye lehetett a magyar csapatoknak. 

A dicsőséges ütközetre emlékeztek az évfordulón Hatvanban: a Kossuth téren sorakoztak fel a hagyományőrzők, és onnan együtt vonultak el a Belvárosi Temetőig. Itt, szabadságharc hőseinek emlékművénél, Horváth Richárd polgármester arra emlékeztette a jelenlévőket, hogy sosem szabad lebecsülni az ellenfelet. Mikor összecsaptak a magyarokkal az osztrákok, be kellett látniuk, hazaszeretettel, önfeláldozással és bátorsággal állnak szemben, ezt pedig nem tudják legyőzni. 

Ezután Hornyák Gábor hagyományőrző százados szól a megjelentekhez, beszédében elmondta: minden magyar ember számára fontos 1848/49, hiszen akkor, olyan alapértékeket fektettünk le, amikhez a mai napig ragaszkodnunk kell. A jelenlévők megkoszorúzták az emlékművet, majd a hagyományőrzők díszmenettel vonultak el. A délutáni órákban, a Népkertben csatabemutatóval zárult a nap.