h i r d e t é s

"A helyi erők nem engedik" - újabb iskolaigazgatót gáncsolt el indoklás nélkül a minisztérium

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

"A helyi erők nem engedik" - újabb iskolaigazgatót gáncsolt el indoklás nélkül a minisztérium

2019. július 25. - 06:56

26 évig vezette a zalaegerszegi Zrínyi gimnáziumot, és a tantestület teljes támogatása mellett a szülők is mind mellette voltak, Horváth Andrásnak mégis mennie kell. - írja a nepszava.hu.

Illusztráció: MTI Fotó: Vajda János

26 év után váltják le a zalaegerszegi Zrínyi Miklós gimnázium igazgatóját, és mint a 444.hu észrevette, nem azért, mert Horváth András elfáradt volna. Sőt, Horváth nem csak hogy pályázott idén is a posztra, de pályázatát a tantestület 48:0 arányban támogatta, ahogy az iskola alkalmazottai és a szülői munkaközösség is.

Ám a minisztérium nem fogadta el Horváth pályázatát. Közösségi oldalán úgy búcsúzott:

hivatalos és valós indoklást senkitől ne várjatok... Nem hivatalosan »a helyi erők nem engedik«.

Az elmúlt években több alkalommal is előfordult, hogy egy kormányhoz közel álló személyt neveztek ki intézményvezetőnek – az iskolai közösség tiltakozása ellenére. Legutóbb az Orbán Viktor miniszterelnöknek nyílt levelet küldő iskola, a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium igazgatóját, Árendás Pétert, és az ugyancsak budaörsi Herman Ottó Általános Iskola vezetőjét, Turcsik Viktort próbálták félreállítani igazgatói pályázatuk indoklás nélküli elutasításával.

A kormányzat – feltehetőleg egy általuk megfelelőbbnek gondolt jelölt hiányában és az újabb botrány elkerülése miatt – az utolsó pillanatban döntött úgy, a két igazgató egy évig még vezetheti iskoláját. Árendás és Turcsik is egyedüli pályázó volt.

A jövőben már egyszerűbb dolga lesz a hatalomnak, ha az iskolák kézivezérléséről van szó: a köznevelési törvény legutóbbi módosításával azt a lehetőséget is megszüntette a kormány, hogy a tantestület, a diákok, a szülők véleményezhessék az igazgatói pályázatokat. Az érintettek attól tartanak, még több alkalmatlan "politikai kinevezett" kerülhet az iskolák élére. Egy, a lapunk birtokába került, a kormány által még nem tárgyalt előterjesztésből pedig az is kiderül, hogy a tervek szerint a jövőben öt helyett csupán négy év szakmai gyakorlat is elegendő lesz ahhoz, hogy egy pedagógus intézményvezetői posztra pályázzon.

nepszava.hu