A magyar irodalom halála: Bayer
Amikor Bayer Zsolt neve szóba kerül, számos dolog okkal ötlik fel az emberben.
Mily meglepő, ezek véletlenül sem elismerő gondolatok. Azon túlmenően, hogy egy egész szakma elkötelezett híveinek arcáról nincs már mi leégjen, amikor sötét lelkű hősünk véleményt nyilvánít, a magát kormánynak nevező képződmény arra sem veszi a fáradságot, hogy propagandistájukat ne tolják leleplező reflektorfénybe.
Nem vagyunk meggyőzve arról, hogy milyen szerepe lehet a magyar irodalom történetben egy olyan embernek, aki Wass Alberthez képest jócskán vállalhatatlan. Kivéve természetesen, ha elrettentő példáról van szó.
E szokatlanul széles körben elterjedt nézet, a jelek szerint nem egyezik Nemzeti Könyvtár létrehozója, Kerényi Imre véleményével, aki nyíltan vállalja ezt a kockázatot. Terve szerint a Nemzeti Könyvtár illőbb társaságra – és műveiket kezelő személyzetre – érdemes szerzőinek, sorába emeli Bayert.
Elrugaszkodottabb feltételezésünk szerint ez a lépés egy ravasz, megújuló energiaforrás kifejlesztésére tett kísérlet is lehet. Az olyan kiváló szerzők, mint amilyen Jókai Mór, Karinthy Frigyes, Móricz Zsigmond, Gárdonyi Géza vagy Kosztolányi Dezső, valószínűleg úgy forognak a sírjukban e munkásságukkal összeegyeztethetetlen kreatúra közösségét megérezve, hogy elég lenne elektródákat vezetni koporsóikra és a következő évezredig megoldódna minden energetikai probléma e kicsiny planétán.
„A Nemzeti Könyvtár ékes kiállítású reprezentáció, a magyar irodalom tengeréből azon műveket gyűjti egybe, melynek olvasása, illetve újraolvasása gyönyörködtet, tanít és erősíti a nemzeti érzést.”
A kormányzati oldal leírása tiszta és világos. Épp ezért nem tudjuk eldönteni, mennyiben erősíti a nemzeti érzést egy a fél országot rendszeresen vérig sértő, rágalmazó alak.