h i r d e t é s

A száraz szem tünetei a szemhéjtoalett otthoni alkalmazásával enyhíthetők

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A száraz szem tünetei a szemhéjtoalett otthoni alkalmazásával enyhíthetők

2022. augusztus 31. - 08:42

Allergiaszezonban különösen fontos, hogy a nemkívánatos pollenek ki tudjanak ürülni a könnycsatornán keresztül. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója egy olyan otthon is elvégezhető gyakorlatsort mutat be, melynek alkalmazásával a tünetek jelentősen csökkenhetnek.

Forrás: Semmelweis Egyetem/Youtube

Krónikus szemhéjgyulladás vagy szemszárazság is állhat az állandó könnyezés hátterében. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a viszkető, égő érzés, a bevörösödött szemek és a szemfáradtság. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója egy olyan otthon is elvégezhető gyakorlatsort mutat be, melynek alkalmazásával a tünetek jelentősen csökkenhetnek.

Sok páciensnél a könnyút teljesen nyitott, és a könnyezést a szemhéjak krónikus gyulladása vagy szemszárazság okozza. Ez utóbbi esetben a könny egyik fontos alkotóeleme, a lipid nem termelődik a szemhéjakban lévő mirigyekben, vagy nem kerül bele a könnyrétegbe – magyarázza dr. Szalai Irén, a Szemészeti Klinika egyetemi tanársegédje. A szemfelszín védelméhez azonban a könny minden összetevőjének megfelelő arányára van szükség, különben a könnyréteg nem tudja ellátni feladatát, hamarabb elpárolog, szemünk irritálttá válik, és a látás elhomályosodhat.

A kevés vagy rendszertelen folyadékfogyasztás, hosszú ideig tartó szemcsepp használat vagy a rossz sminkelési szokások is ronthatnak a szemhéj állapotán. Emellett a digitális eszközök egyre gyakoribb használatakor sokszor elfelejtünk rendszeresen pislogni és ezáltal ritkábban kerül fel a nedvesítő könnyréteg a szemfelszínre, ami aztán további panaszokat okozhat, mint például a pirosság, viszketés, idegentest-érzés, szemfáradtság vagy a könnyezés.

Az alábbi videóban látható szemhéjtoalett mindennapos alkalmazása segít enyhíteni, sok esetben megszüntetni a tüneteket, mely jelentősen javíthatja a páciensek életminőségét.

Szakértő: dr. Szalai Irén

Videó: Semmelweis Egyetem Marketing és Kommunikációs Főigazgatóság / semmelweis.hu