A WHO szerint jövőre lecseng a járvány, Bill Gatesnek viszont nagyon rossz előérzete van
2022-ben véget érhet a koronavírus-járvány – mondta az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója.
Tedros Adhanom Ghebreyesus szerint ugyanakkor ehhez elengedhetetlen, hogy minden országban a lakosság legalább 70 százaléka teljeskörű oltáson essen át jövő év közepéig. Bill Gates ugyanakkor arról beszélt, hogy rossz előérzete van, és nem szabad félvállról venni a vírus legújabb, omikron változatát.
Közel két évvel a koronavírus-járvány megjelenése óta, ismét emelkedő tendenciát mutat a napi új fertőzések száma. Mindez az vírus omikron variánsa miatt, amely az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Dél-Afrikában és Ausztráliában is gyorsan terjed, de már Európában is küzdenek vele – írja összegzésében a CNBC.
Bár az omikron mutánssal kapcsolatban nem áll rendelkezésre minden információ, az Egészségügyi Világszervezet aggodalomra okot adó vírusváltozatnak minősítette. A WHO arra figyelmeztet, hogy az omikron sokkal gyorsabban terjed, mint a delta variáns, és megváltoztathatja a járvány lefolyását.
"2022-ben vége kell lennie a Covid-19 világjárványnak" – mondta szerdán Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója.
A szervezet adatai szerint az omikront eddig közel száz országban észlelték. Hozzátették: az új fertőzések száma 1,5-3 naponta duplázódik az új variánsnak köszönhetően.
Az omikront először dél-afrikai tudósok azonosították. Már már Európa egyet részen, például Angliában és Skóciában is ez a variáns felel a legtöbb koronavírusos megbetegedésért, míg az Egyesült Államokban már a fertőzések 73 százaléka az omikronnak tudható be.
A változat ráadásul épp akkor jelent meg, amikor a legtöbb ország enyhített a járvány elleni védekezés jegyében bevezetett korlátozásokon. Így számos állam, mint például Hollandia, Dánia, vagy Írország a a járványügyi intézkedések újbóli szigorítása mellett döntött.
Bár az omikron jóval fertőzőképesebb, mint elődjei, a fertőzésekkel szemben a halálesetek száma csökkenő tendenciát mutat. Emelkedett ugyanakkor a kórházban ápoltak száma nőtt.
Tudósok még vizsgálják, hogy az omikron mennyire veszélyes a korábbi Covid-törzsekhez képest. Benjamin Cowling, a Hongkongi Egyetem közegészségügyi karának epidemiológiai professzora szerint az omikron megközelítőleg olyan súlyos tünetekkel jár együtt, mint a delta és az azt megelőző variánsok.
Hozzátette, hogy azok, akik legalább két oltással rendelkeznek, védettebbek a súlyos tünetekkel járó megbetegedések ellen, ez pedig arra enged következtetni, hogy az omikron enyhébbnek tűnik a korábbi változatoknál. Hangsúlyozta ugyanakkor: az új variáns nem kevésbé veszélyesebb, csak az oltással rendelkezők szervezete könnyebben ellenáll a kórokozóval szemben.
A szakértők szerint az omikron jelentette veszély még jobban rávilágított az oltás fontosságára. A vakcinák elosztása azonban továbbra is egyenlőtlen a világ különböző részei között.
Az Our World in Data adatai szerint több mint 30 országban a lakosság kevesebb, mint 10 százaléka részesült teljes körű, azaz két oltásban. Főként a szegényebb afrikai országok tartoznak ebbe a csoportba. A tehetősebb államokban eközben már a harmadik, emlékeztető oltást veszi fel a lakosság.
A WHO főigazgatója szerint ahhoz, hogy leszámoljunk a járvánnyal, minden országnak legalább 70 százalékos átoltottsággal kell rendelkeznie 2022 közepéig.
Bill Gates aggódik
A WHO-vezérrel szemben Bill Gates nem ennyire pozitív a pandémiával kapcsolatban. A filantróp üzletember szerint az omikron a járvány eddigi legrosszabb részéhez vezethet – idézte a Microsoft társalapítójának szavait az Interesting Engineering idézte.
Gates közösségi oldalain írt bejegyzésekben tette közzé, hogy több közel barátja is pozitív koronavírustesztet produkált. A milliárdos ennek hatására több, a karácsonyi ünnepekre vonatkozó tervét lemondta, és ugyanerre biztatott másokat is. Szerinte addig nem szabad félvállról venni az omikront, amíg nem tudunk róla eleget. (vg.hu)