Alapjövedelem? Minimálbér emelés? A társadalmi vakság és a realitás durva valósága.
Ezer meg egy helyen vitáztam ebben a két tárgykörben.
Rá kellett ébrednem, hogy az emberek alapvető információi pont annyira pontosak, mint piaci kofa ismeretei a Szaturnusz gyűrűiről: Jáááj be szép!
Rengeteg helyen elmondtam. Nem az a baj, az alapjövedelemmel, hogy az ötlet mennyire jó, vagy rossz? Az is lényegtelen, hogy megvalósítható vagy sem. És tetszik nem tetszik az sem mérvadó, hogy a jelenlegi költségvetést hogyan formáljuk.
Az alapjövedelem nem csak pénzügyi történet! És ezt egyszerűen nem akarják azok felfogni akik ezt szajkózzák. Mégpedig azért nem pénzügyi alapvetés, mert a pénzügy, a közpénz, azaz az adó forrása nem pénzügyi, hanem adómorál, emberi tartás, azaz végeredményben társadalmi felelősség kérdése.
Egy olyan társadalom, ami hátat fordított a gyermekei oktatásának, a szülei egészségének és életének, az a társadalom, ami kész és képes parancsra bárkit, bármikor gyűlölni, egyszerűen képtelen felfogni, hogy az alapjövedelem alapvetése azon a társadalmi felelősségen múlik, ami az alapjövedelem ellen oldalán, azaz a beszedésen mutatkozik meg.
Ezen csak túlmennek azok a pénzügyi adatok, amik arra utalnak, hogy ha egy ország GDP arányos államadóssága nyolcvan százalékra tehető, azaz minden az országban megtermelt javunk és bevételünk a teljes adósságállományunk ekkora hányadát jelenti. Azaz ha az adósságot száz százaléknak tekintjük, akkor a GDP arányos államadósság azt mutatja, hogy az ország egy év alatt mennyit képes ehhez képest termelni. Idén az állami költségvetés 16-18 ezer milliárd. Az államadósság meg 25 ezer milliárd. Magyarán, ha minden ebben az évben termelt javunkat odaadnánk a bankoknak, akkor még mindig mínuszban lennénk közel húsz százalékkal.
Épp emiatt folyamatosan és radikális mennyiségű pénzt von el a költségvetés arra, hogy kifizesse az adósságot, ami 1989 óta 2,1 ezer milliárdról a ma ismert 25 ezer milliárdra nőtt, az egymás sarkát letaposó, "szakértői" kormányoknak köszönhetően. Az Mszp és a Fidesz azonos arányban vette ki ebből a részét. Kettőjük meggyőző és tetten érhető munkája eredményeként jelent meg mára ez a gigászi adósságállomány, úgy, hogy közben a forint piaci értéke írd és mond 58 Ft/dollárról, 280 Ft/dollárra zuhant, ami akárhonnan is számolom több mint ötszáz százalékos értékvesztés (Igen. A száz százalékos romlás az 116 Ft-nál volt)... a svájci frankot le sem merem írni.
Az alapjövedelem egy olyan piaci környezetben képtelen felvetés, ahol:
- az emberek nyolcvan százaléka ki nem mondva de adót csal
- az állam adóssága beláthatatlan méretű és a legoptimálisabb forgatókönyv szerint is, húsz év alatt konszolidálható.
- nincs az államnak vagyona (elprivatizálták a kormányok)
- az állami vagyonvesztés okán a gazdaság szolgáltató és nem termelő jellegű
- az állam a legnagyobb munkaadó
- nettó minimálbér alacsonyabb, mint öt éve, miközben a bruttó bér közel a kétszeresére nőtt, azaz az adóterhek megkétszereződtek.
- az átláthatatlan gazdasági viszonyok miatt az adófizetési morál mélyponton van
- az ország kormányának nincs átlátható gazdasági programja
- nincs nyoma a napi 2,2 milliárd forintnyi európai uniós támogatásnak.
- A lakosság negyven százalékának semmilyen megtakarítása nincs
- a lakosság húsz százalékának alacsonyabb a jövedelme, mint a létminimum
- a GDP legnagyobb hányadát az autóipar adja, mert jószerével nincs más jelentősebb ipari tevékenység.
...stb.
Azon túl, hogy egy gazdaság potenciálisan veszteségesen üzemel, korrupt a vezetés, a közpénzek áramlása átláthatatlan, a piacgazdaság kaotikus, a pénzünk értéktelen a világban, az emberek az alapjövedelemből csak annyit értenek: - ingyen pénz, ellenszolgáltatás, azaz produktum nélkül. Örökre. Alanyi jogon. Vállalás és felelősség nélkül.
Azaz mindenkinek pénz jár, akkor is, ha soha életében nem vett részt a közös terhekben, és nem is tervezi ezt.
Ez nem csak pénzügyi, gazdasági, hanem emberi (jellem, alkat, felelősség) kérdése is, ami lássuk be a fenn említett okokon túl még száz sebből vérzik.
Az alapjövedelemmel nem az a baj, hogy van - e létjogosultsága, hanem az, hogy minden szempontból képesek vagyunk - e bevezetni? Tényleg beteszi mindenki azt az ellenértéket, amit a közösség neki ad? Van - e benne erre nézve szándék vagy akarat? Kibírja egyáltalán egy rommá adósított gazdaság?
Én ki merem jelenteni: ez esélytelen.
Sőt.
Azt is ki merem jelenteni, hogy ez a gazdaság összeomlásához vezethetne, mert olyan mennyiségű ingyen pénz jelenne meg a piacon, amit a gazdaság azonnal felülárazna, mert mindenki hasznot akarna szerezni belőle.
Pont olyan ez, mint a CSOK. Csak mert az állam azt mondja ad pénzt, az ingatlanok ára elszállt. Eszelősen. Mert azt mondták az eladók, hogy ha ingyen ad az állam pénzt, akkor az nekem miért ne legyen hasznos? Emiatt árat emeltek, amit a teljes piac lereagált és másfél év alatt harminc, hatvan százalékot drágultak a lakások.
Az alapjövedelem hasonló árdrágulást eredményezne, mert senki sem akar majd kimaradni belőle.
És mert az ingyen pénz elszórása piaci esemény, az ingyen pénz kreálása meg pláne az.
És itt jön a másik agyrém. A minimálbér emelése.
Ha emelik a minimálbért, gazdasági kondíciók és előzmények nélkül, csak azért, hogy a számolásra és gondolkodásra képtelen embereknek beadják, hogy a kormány értük dolgozik, a piac bizony még számol.
Ez pont ugyan az a meggondolatlan lépés, mint a bankokat terhelő tranzakciós adó, amit a bankok szemrebbenés nélkül ráterheltek az ügyfelekre, azaz az adót az ügyfél fizeti meg! Csak ezt a magyar emberek nem értik, mert... mert... na azért.
A minimálbér megemelése azt jelenti, hogy ezzel nő a vállalkozások járulékterhe. Ez a jelen béremelésben is jelen van, igaz az állam visszább vett belőle így a minimálbér emelés egy hangyapetényit kisebb hatást tesz mint amúgy.
Persze az átlag dolgozó, aki nem tud, vagy akar számolni, nem látja, hogy a minimálbér nettó és bruttó értéke valahogy nem azonos mértékben nő. Azt se látja, hogy az árak szépen elmásznak és egyre csak nőnek.
A magyarok sok mindent nem látnak, nem akarnak látni, mert nem erősségünk a matek.
A felelősségvállalás sem.
Álmodozunk arról, hogy majd lesz egyszer alapjövedelem, amiért semmit sem kell csinálnunk. Másfelől áhítattal hallgatjuk, hogy szeretett kormányunk megemeli a bruttó minimálbért, ami miatt áremelés jön, ami felhajtja az inflációt, ami miatt drágább lesz a karácsonyi vackok megvásárlása, a rezsiszámla, és ha véletlen külföldre mész, a forint is kevesebbet fog érni, mert ha ha nő az infláció, és emelkednek az árak, azaz instabilitás mutatkozik egy amúgy is ingatag rendszerben, azt a amúgy is infúzión tartott fizetőeszközünk megérzi.
Persze a Fidesznek mindent el lehet és kell hinni.
Mindegy a nyomor, mindegy a valóság, az adósság, a problémák... Minden mindegy, hiszen a látszat a fontos.
A látszat miszerint: Magyarország jobban teljesít!
...mégis.
- Moslékot adnak azokban a kórházakban amelyekbe egy év a várakozási idő, de amiknek hetven milliárd a tartozásuk, bár ötven éve nem modernizálták őket.
- A nyugdíjasok egy kiló kenyér árának megfelelő emelést kapnak (amihez most kapnak tíz deka vajat), amiért cserébe bármikor utcára vonulnak Orbánt éltetni, és leköpködni azokat, akik hangoskodni mernek, miközben hátat fordítanak az unokáik jövőjének.
- Az iskolákban lebutított tankönyvekből oktatnak, egy olyan iskolairányító rendszer mellett, ami évente ötvenmilliárdos hiányt halmoz fel, ami nem tud tantervet kreálni, miközben a gyerekek oktatási elveit vagy az egyház, vagy egy kétszáz éves módszertan fémjelzi.
- Ordítva gyűlöljük az Eu-t, de elvárjuk, hogy a napi kétmilliárd forintnyi támogatás megérkezzen, ami aztán kézen közön eltűnik a kormány és barátai által üzemeltetett pénznyelőkben.
- Kerítést építünk, nehogy bárki idejöjjön, aki el akarja venni a munkánkat, életterünket, vallásunkat, identitásunkat, mert ezek olyan könnyen elvehető dolgok, hogy félni kell bárkitől. Ugyanakkor, ha a kormány évi kilencmilliárdot bukik azon a rendszeren, ami engedi, hogy a kerítésen átjöjjön aki fizet, az megengedhető.
Alapjövedelem?
Minimálbér emelés?
Ebben az országban nem ezeknek kéne lenni a legfontosabb céloknak.
- gazdaságfejlesztés
- oktatás
- szociális fejlesztések
...és ez csak a jéghegy csúcsa.
Az alapjövedelem abban a pillanatban bevezethető és kívánatos, ha a gazdaság és az emberek jelleme erre alkalmas.
Ha pedig abban hiszünk, hogy a minimálbér teszi helyre a gazdaságot, viszi előbbre az életünket, és ad egyetlen és reális megoldást, félek a kör be is zárult.
Nem azt kérem, hogy úgy gondolkodj, ahogy én gondolkodom. Csak annyit kérek: Gondolkodj!
ui:
Igen! Tudom! Nincs igazam, hülyeségeket beszélek!