h i r d e t é s

Amerikai államtitkár: Dolgozni kell a magyar demokrácián

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Amerikai államtitkár: Dolgozni kell a magyar demokrácián

2016. május 26. - 15:36
1 komment

Alig egy héttel az amerikai nagykövet újabb, a magyarországi korrupcióra vonatkozó megjegyzései után ezúttal egy amerikai államtitkár kritizálta a magyar kormányt - írja az Origo.hu.

A washingtoni külügy részéről Budapestre látogató Sarah Sewall hibás dolognak tartja a sorosgyörgyözést, és nem tudott egy szóval válaszolni arra, hogy Magyarországon demokrácia van-e, vagy nem.

A demokratikus értékeket nemzedékenként kell megújítani, ez nem mindig egyszerű, mert látjuk, hogy a demagógok hogyan hatnak a legbelső félelmeinkre, ez pedig a normák megsértéséhez vezet – erről az Egyesült Államok külügyminisztériumának polgári biztonságért, demokráciáért és emberi jogokért felelős államtitkára beszélt Budapesten.

A MÚOSZ székházban tartott eseményen – ahol mások mellett jelen volt Colleen Bell amerikai nagykövet és Martonyi János, az Orbán-kormány egykori külügyminisztere – Sarah Sewall emlékeztetett: voltak olyan időszakok, amikor a xenofóbia miatt Amerikában bezárultak az ajtók a bevándorlók előtt;nem büszkék erre, de az ország ezekből megerősödve került ki,mert szem előtt tartották a fékeket és ellensúlyokat.

Közös vonások

Ma ugyanakkor déjá vu-nk lehet, mert – folytatta az államtitkár – a terrorizmus miatt, a 2008-as gazdasági válság után, növekvő verseny és a migrációs nyomás közepette az Egyesült Államokban és Magyarországon ismegjelent az idegenellenesség: Amerikában a latinók, itthon pedig a vallási és nemzetiségi kisebbségek ellen.A hazánkban először felszólaló Sewall szerint ezek ellen az egyéni szabadságjogok garantálásával, a fékek és ellensúlyok működtetésével – például a kormányt elszámoltató szabad sajtóval –, továbbá működő jogállammal lehet tenni.

Bántja a magyar alkotmánybíróság

Arra is figyelmeztetett, hogy nem csak a média, hanem az igazságszolgáltatás is lehet célpont, majdpéldaként említette a magyar alkotmánybíróság tagjainak kiválasztását,a 2014-es választások előtti szabálymódosítások pedig szerinte ugyancsak a demokráciára jelentettek kihívást. Sarah Sewall azt is mondta, hogy az EU és a NATO ereje nem csak a közös érdekekben, hanem a közös liberális értékekben rejlik.

Lázár következtetése hibás

A rejtett és kevésbé rejtett kritikák után az államtitkár elzárkózott attól, hogy egy szóval válaszoljon arra, „Magyarországon demokrácia van-e, vagy nem”.

Helyette úgy fogalmazott: Magyarország régi és megbízható partnere Amerikának – főleg a NATO-ban –, majd hozzátette, hogyMagyarország demokrácia marad, de a demokráciát olykor felül kell vizsgálni,a fékek és ellensúlyok elemeinek fenntartásán pedig folyamatosan dolgozni kell.

Arra, hogy mit gondol Lázár Jánosnak és Orbán Viktornak a menekültáradatot Soros Györggyel és Barack Obamával összemosó elméletére, Sarah Sewall röviden, de határozottan reagált: „Mint az amerikai kormány képviselője, azt mondhatom, hogy ez egy hamis következtetés”.

 

origo.hu

1 komment