ÁSZ: nem volt szabályszerű a Petőfi Irodalmi Múzeum pénzügyi gazdálkodása
Nem volt szabályszerű a Petőfi Irodalmi Múzeum gazdálkodása 2015 és 2017 között - állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) most lezárult vizsgálatában, amelynek részleteit hétfőn közölték az MTI-vel.
A közleményben azt írták, a Petőfi Irodalmi Múzeum belső kontrollrendszere, pénzügyi- és vagyongazdálkodása az ellenőrzött időszakban nem biztosította a közpénzek felhasználásának átláthatóságát és a nemzeti vagyon védelmét. A korrupciós kockázatokkal szembeni védelmet nem alakították ki.
Kifejtették, az 1954-ben alapított budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum irányító szerve az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A múzeum az ellenőrzött időszakban közfeladatot ellátó szerv volt, fő tevékenysége örökségvédelem, múzeumi tevékenység ellátása volt.
Alaptevékenysége közé tartozott a gyűjtőkörébe tartozó muzeológiai forrásanyag felkutatása, gyűjtése, raktári megőrzése, műtárgyak kölcsönzése, visszasorolása, nyilvántartása, kezelése, revíziója, állagmegóvása és védelme, restaurálása, továbbá tudományos feldolgozása és rendezése, mindezek kiállítása, valamint a köz művelődésének segítése.
A múzeum mérleg szerinti vagyona 2015-ben több mint 2,4 milliárd, 2017-ben több mint 2,8 milliárd forint volt, átlagos állományi létszáma pedig 2015-ben 123, 2017-ben pedig már 189 volt.
Az ÁSZ szerint a múzeum pénzügyi gazdálkodása azért nem volt szabályszerű, mert a bevételi és a kiadási előirányzatok felhasználása során nem tartotta be a jogszabályi előírásokat. A gazdálkodási jogkörgyakorlás nem volt szabályszerű az ellenőrzött időszakban, aminek következtében nem volt biztosított, hogy a közpénzek felhasználására a közfeladat ellátása érdekében került sor.
A múzeum a vagyonhasznosításból származó bevételek kezelésekor, valamint a kiadási előirányzatok felhasználása során nem tartotta be az átlátható szervezetekkel való szerződéskötésre vonatkozó jogszabályi előírásokat. A múzeum az éves költségvetési maradvány megállapítása tekintetében nem a jogszabályi előírások szerint járt el - tették hozzá.
A múzeumnál nem alakítottak ki a teljesítmény mérésére szolgáló követelményeket, a teljesítménymérés feltételei nem álltak fenn.
Az irányítói feladatellátás a szaktárca részéről szabályszerű volt.
Az ellenőrzés megállapításai alapján az Állami Számvevőszék a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatójának 16 javaslatot fogalmazott meg, ezekre az érintettnek 30 napon belül intézkedési tervet kell készítenie - áll a közleményben. (MTI)