h i r d e t é s

Buda-Cash: most kezdődik az igazi botrány

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Buda-Cash: most kezdődik az igazi botrány

2015. február 26. - 11:11
0 komment

Csütörtökön elvileg kinyitnak a bankok, és az igazi népharag most szabadulhat el, mert alig juthatnak pénzhez a betétesek.

A Buda-Cash-bopányban érintett bankbetétesek a pénzükhöz hozzájuthatnak, de nem minden szolgáltatást használhatnak, kötelezettségeiket pedig teljesíteniük kell. - írja az mno.hu

A Buda-Cash-bopány legfrissebb fejleményeiről itt olvashat.

Az MNB kedden bejelentett korlátozó intézkedései nemcsak a bopány középpontjában szereplő Buda-Cash Brókerházat és befektetőit érintik, hanem négy, az érdekeltségi körbe tartozó bankot, valamint azok mintegy százezer fősre becsült betétesi körét is. A Buda Regionális Bank (BRB), a Dél-dunántúli Regionális Bank (DRB), az Észak-magyarországi Regionális Bank (ÉRB) és a Dél-dunántúli Takarék Bank (DDB) ügyfelei szerdán zárt fiókokat találhattak, mikor aggódva próbálták megtudni, mi is történik a pénzükkel.

– Az MNB bankszüneti napot rendelt el szerdára, ami azt jelenti, hogy sem könyvelés, sem utalás, sem pénztár nem működött egyetlen fiókban sem – elemezte a helyzetet dr. Morvai Gábor, a Pénzügyi Tanácsadó Irodahálózat koordinátora. – Ez speciális intézkedés, amely a többi, súlyosnak mondható intézkedéssel együtt az ügyfelek érdekét szolgálja. A felügyeleti biztosok célja az, hogy elejét vegyék egy esetleges tömeges rohamnak és pénzkivételnek, amely újabb gondot okozhatna a pénzintézeteknél. Jelen pillanatban semmi sem utal arra, hogy a bankok tőkéje megrendült volna, de elejét kell venni annak, hogy a betéti állományban jelentős átspukturálódás következzen be.

– A négy pénzintézepe, illetve ügyfeleire egyforma korlátozások vonatkoznak?
– A bankok honlapján közzétett tájékoztatások valamelyest különböznek, ezért az intézkedésekben is lehetnek eltérések. Mindenekelőtt azt javasolnám az ügyfeleknek, hogy rendszeresen tájékozódjanak a Magyar Nemzeti Bank vagy a saját bankjuk honlapján, esetleg a Pénzügyi Tanácsadó Irodahálózat oldalán, mert az intézkedések változhatnak is. Természetesen a fiókok nyitása után ott is részletes tájékoztatást kaphatnak az ügyfelek.

– Ha a szerdán nem is sikerülhetett ez, de a későbbiekben minden betétes hozzájuthat az egymillió forintban meghatározott maximális összeghez?
– A jelenlegi korlátozó intézkedések maximum kilencven napra érvényesek. Ebben az időszakban az egymillió forintos határig minden betétes vehet fel készpénzt a bankok pénztáraiban, és megbízásokat is adhat utalások teljesítésére, természetesen a számlájukon lévő összegek erejéig. Ez nem csak egyszeri alkalomra vonatkozik, csupán az összeg van korlátozva. (Interjúnk szerda este készült, csütörtök reggelre máris megváltozott a helyzet, mivel az MNB 60 ezer forinpa korlátozta az ügyfelenként felvehető összeget. A részletek a keretes írásban – a szerk.)

– Milyen szolgáltatásokat nem használhatnak az ügyfelek a korlátozások ideje alatt?
– Az atm-ekben nem vehetnek fel készpénzt, kizárólag a bankfiókokban lesz erre lehetőség. A bankkártyáikat sem használhatják majd, és könnyen kerülhetnek abba a helyzetbe, hogy csak a pénztárnál fizetéskor szembesülnek ezzel a ténnyel. A legkellemetlenebb az lehet, ha már megtankolták az autójukat, és bankkártyával szeretnének fizetni a benzinkúton. A bankok ebben az időszakban nem teljesítenek csoportos beszedési megbízásokat sem, tehát minden ügyfélnek figyelnie kell arra, hogy például a rezsi befizetéséről maga gondoskodjon. Betét elhelyezésére sincs lehetőség egyelőre.

– Mire kell különös gonddal figyelniük a betéteseknek?
– Nagyon fontos, hogy a hitelezési tevékenységet is felfüggesztette az MNB, azaz hiába írt alá az ügyfél valamelyik bankkal hitelszerződést, elképzelhető, hogy a meghatározott időpontban a bank nem tud majd teljesíteni. Ez ingatlan vásárlása esetén felettébb kellemetlen tud lenni, mert a vevő így nem tud időben fizetni az eladónak. Csak azt lehet javasolni, hogy a felek tárgyaljanak egymással, és módosítsák szerződésüket a rendelet függvényében. Tovább bonyolítja a helyzetet, amennyiben a vevő foglalót fizetett már, bár a kialakult helyzet tekinthető vis majornak, amit az eladónak is be kellene látnia. Ugyanakkor a hitelt már felvett ügyfeleknek tisztában kell lenniük azzal, hogy törlesztőrészleteiket be kell fizetniük, amint a számlatartozásokat is ki kell egyenlíteni.

– A bankoknak tehát nyitva kell tartaniuk a nyitvatartási időben, és az ügyfeleknek ki kell fizetniük a pénzüket?
– Igen, az adott összegen belül.

– Kell-e attól tartaniuk az ügyfeleknek, hogy nem jutnak betéteikhez, a számlájukra érkező összegekhez, nyugdíjhoz, fizetéshez vagy egyébhez?
– Az említett korlátozásoktól eltekintve jelenleg semmi sem utal erre.

Máris további korlátozások léptek életbe

Hogy mennyire figyelniük kell a négy bank betéteseinek a friss hírekre és az MNB, illetve a bankok honlapjain közzétett információkra, máris bizonyítja, hogy az MNB csütörtök reggel máris további korlátozást vezetett be a DRB Bankcsoportnál:

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2015. február 26-tól ügyfelenként 60 ezer forinpa csökkentette a DRB Bankcsoporthoz tartozó hitelintézetek (BRB BUDA Regionális Bank, DRB Dél-Dunántúli Regionális Bank, DDB Dél-Dunántúli Takarék Bank és az ÉRB Észak-magyarországi Regionális Bank) által az ideiglenes intézkedés időtartalma alatt kifizethető betétek és más visszafizetendő források maximális összegét. Erre azért volt szükség, mert a bankok azonnali fizetőképessége a vártnál lényegesen rosszabbnak bizonyult.

A 60 ezer forintos limit a jegybank által korábban elrendelt kifizetési korlátozás Felügyeleti biztosok a DRB Bankcsoportnál (2015. február 24.) teljes 90 napos időszakára vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy ha egy ügyfél már korábban felvett 60 ezer forintot vagy annál nagyobb összeget bankjától, akkor mai naptól már nem juthat hozzá további összegekhez.

A jegybank egyeztetést kezdeményezett a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal, illetve az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatósággal azért, hogy a betéteseket ne érje hápány az adófizetési kötelezettségek teljesítése, illetve a járadékkifizetések kapcsán.

Mint ismeretes, az MNB 2015. február 24-től a betétesek halaszthatatlan védelme érdekében felügyeleti biztosokat rendelt ki a DRB Bankcsoporthoz. A jegybank az ügyfelek számára legfontosabb tudnivalókat tartalmazó kérdéseket és válaszokat jelentett meg honlapján. (http://felugyelet.mnb.hu/fogyasztoknak/buda_cash_dbr_bankcsoport).

 

mno.hu