Az elmúlt évtizedben csaknem 20 százalékkal több szén-dioxidot bocsátott ki az Amazonas-medence erdeje, mint amennyit elnyelt egy megdöbbentő jelentés szerint, amely felhívta rá a figyelmet, hogy az emberiség nem támaszkodhat tovább a világ legnagyobb trópusi esőerdőjének szénelnyelő-képességére.
A legfrissebb adatok alapján riasztó képet kapunk a trópusi esőerdők helyzetéről, az elmúlt években ugyanis az emberek vagy teljesen megsemmisítették, vagy jelentősen hozzájárultak az esőerdők pusztításához, melyek egyébként a klímaváltozás legfontosabb természetes pufferei.
Az elmúlt 13 év legrosszabb júniusán van túl Brazília az erdőtüzek tekintetében: az előző év azonos időszakához képest csaknem 20 százalékkal nőtt az erdőtüzek száma az amazonasi esőerdő brazíliai részén idén júniusban - derült ki a dél-amerikai ország kormánya által közzétett adatokból.
A szövetségi kormánytól kért védelmet őslakosai számára az északkelet-brazíliai Maranhao állam, miután egyre több támadás éri az őserdőket védő törzseket. Legutóbb szombaton lőttek fejbe egy Guajajara népcsoporthoz tartozó férfit. Az elkövető feltehetőleg egy illegális fakitermelő csoporthoz tartozott.
Az év első hónapjában 284 négyzetkilométernyi erdő tűnt el a fakitermelés miatt a brazíliai Amazonasz-vidéken. Ez az előző év azonos időszakának kétszerese, és az elmúlt öt évben nem volt ilyen magas a januári érték - közölte a brazil űrkutatási hivatal (Inpe).
Országos tűzgyújtási tilalmat hirdetett hatvan napra Jair Bolsonaro brazil elnök - közölték kormányforrások. Az államfő helyi idő szerint szerda este írta alá az erről szóló elnöki rendeletet, amely csütörtökön jelenik meg a hivatalos közlönyben.
A kristálytiszta vizű folyóiról, buja esőerdejéről, illetve különleges állat- és növényvilágáról nevezetes Rio da Prata ökológiai park Brazília egyik legszebb természetvédelmi területén bújik meg. - írja az Érdekes világ