Normális körülmények között szenzációként járta volna be Magyarországot, hogy Oroszország önkéntes alapon csökkenti olajtermelését háborúja közepén, amikor minden „olajfillérre” égető szüksége van az öldöklés folytatásához.
Csökkentettek a hordónkénti olajár-várakozásaikon a szakértők, alacsonyabb átlagárra számítanak 2023 egészére, mint novemberben – derül ki a Reuters felméréséből, amelyben harminc elemzőt kérdeztek meg az idei prognózisukról.
Szaúd-Arábia és más OPEC-olajtermelők a csoport szóvivői szerint a kitermelés növeléséről tárgyalnak éppen, ami segíthetne a Biden-kormányzattal való kapcsolat javításán és az energiaáramlás fenntarthatósága felé is nagy lökést jelentene.
A főbb olajtermelő államok a világjárvány óta a legnagyobb olajkitermelés-csökkentésre készülnek. Mindez teljesen földre viheti az energiapiacokat, erősítve a recessziós félelmeket. A nyugati világ bár sokáig próbálta Iránt bevonni az olajkereskedelembe, hogy pótolja az orosz készletek kiesését, a forradalom közeli állapotok parkolópályára tették a perzsa államot. Az OPEC+ most tényleg kinyithatja Pandora szelencéjét. - írja a Napi.hu
Az olajárak kedden az elmúlt két hét legalacsonyabb szintjére zuhantak. A háttérben az ázsiai Covid-19-es esetek növekedése áll: Kína ipari központjai közül több is járványügyi zárlat alá került.Az oroszországi ukrajnai háború befejezésére irányuló diplomáciai erőfeszítések is nyugtatják a piacokat, de a mostani áresés mutatja, milyen volatilis az olajpiac. - írja a Napi.hu
Az olajkitermelő országok múlt héten elfogadott napi 1,2 millió hordós kitermeléscsökkentésének hatására az eddig zuhanó olajár újból megindult fölfelé, ennél sokkal többre azonban nem lehet számítani – tájékoztat a K&H Alapkezelő.
Nemcsak a világpolitika, de a globális pénzpiac is a több pólusú rendszer felé mutat, a kelet-ázsiai tőzsdéken pedig a piacokat lassan nyitó Kína emelkedik ki. Sanghajban hamarosan külföldiek is kereskedhetnek kőolajjal, ezáltal Kína a kőolajár meghatározásában vezető szerephez juthat. - írja az mno.hu.
Kilátástalannak látják az olajipar helyzetét a szakma képviselői - derült ki éves kongresszusukon, amelyet Londonban tartottak a szokásos óriási eszem-iszom keretében. Nincs olyan olajtermelő állam, amely hajlandó lenne csökkenteni exportját az árak növelése érdekében.
Elképesztő dugó kezd kialakulni a Mexikói-öböl amerikai partjainál. Akkorák ugyanis az amerikai olajkészletek, hogy az olajszállító hajók sorban állnak, az árujukra pedig nincs vevő. Hasonló jelenséggel lehet már találkozni a világ több pontján is.
Egymás árai alá kínálnak az OPEC tagállami az ázsiai piacon, azaz a 40 évvel ezelőtti első olajárrobbanást követően először felbomlott az az árkartell, amely az elmúlt évig lényegében tetszése szerint manipulálta a világgazdaság fő energiahordozóinak árát.