Dragomán György élesen bírálta az új Nemzeti Alaptantervet
Szerinte az Új Nemzeti Alaptanterv száraz, unalmas és szinte taníthatatlan, mintha az lenne a célja, hogy mindenkit elijesszen az irodalomtól és az olvasástól.
"Én nyilván egy utópiában élek, mert azt hiszem, hogy az iskolának olvasó és gondolkodó és szabad embereket kell és kellene nevelni" - írja Dragomán György Facebook-oldalán. Az író szerint hagyni kellene a tanárokat és a diákokat olyan szövegeket választani amelyek évezhetőek és szerethetőek. Hogy mindenki megtalálhassa az irodalomban azt, ami segít és felemel.
"Ez a mostani NAT minden csak ez nem: száraz, unalmas, szinte taníthatatlan, nem személyre szabható, gyanakvó, poros és bizalmatlan. Olyan mintha az lenne az célja, hogy mindenkit elijesszen az irodalomtól és az olvasástól"
- írja, hozzátéve: a NAT alkotója bizonyára nem tudja, mi a tanítás tempója, és hogy egyébként is milyen nehéz megszerettetni egy mai kamasszal az olvasást. Szerinte az új NAT megpróbálja a múltba repíteni a tanárokat és diákokat, ezzel pedig rájuk erőlteti "saját korlátait".
"Nyilván meg van győződve róla, hogy mi olyan gazdagok vagyunk, hogy megengedhetjük magunknak azt a luxust, hogy ne tanítsuk és ne is taníthassuk a gimnáziumban Ottlikot, Pilinszkyt, Nemes Nagyot, Kertészt, Weörest, Szerb Antalt, Rejtőt, Petrit, Tamásit, Márait, Krúdyt (és hány de hány nevet lehetne még ideírni, jaj); visszadöbben attól a lehetőségtől, hogy egy tanár a saját ízlése szerint választhasson ebből a kincsesházból, attól a gondolattól meg, hogy a jó tanár azt taníthasson a magyar és világirodalomból, amit valóban szeret, egyenesen kirázza a hideg"
- írja Dragomán.
Szerinte az új NAT alkotóinak a gyerek is és a tanár is csak arra kell, hogy kioktassa, számonkérje, megalázza őket. Ahogy fogalmaz: rettegjen csak szegény tanár, amiért nem tudja teljesíteni a rámért lehetetlen feladatot, nem tud mindenkiből engedelmes, önálló gondolatokat produkálni még véletlenül se képes magológépet nevelni, utálja csak meg szegény diák az olvasást és az irodalmat, szenvedjen csak, úgy kell neki, mert ugye tudjuk, teher alatt nő a pálma.
"Egyedül csak az eddig is emberfeletti munkát végző tanárok önfeláldozó munkájában és józan belátásában lehet még bízni; abban, hogy erejüket megfeszítve, mindennek ellenére azt fogják tenni ezután is, ami miatt hősiesen kitartanak a pályán: olvasó, szabad embereket nevelnek, akiknek megpróbálják átadni az olvasás és az irodalom életre szóló szeretetét"
- olvasható a bejegyzésben. (atv.hu)