Elkészült az Esztergomi Vármúzeum rekonstrukciója
Április 18-án nyitja meg kapuit a komoly mértékben rekonstruált Vármúzeum két évnyi folyamatos munkát követően.
A Királyi Palota és a Kápolna is alaposan megszépült, s jelenlegi állapotában már nem sokban különbözik a korabeli látványtól az, amelyet a látogatók élvezhetnek szombattól.
Többek között most már teljes pompájában megtekinthető a Studiolo is, Vitéz János egykori dolgozószobája, melynek fő freskóját a művészettörténész szakértők szerint nagy valószínűséggel maga Botticelli készített.
A csütörtöki sajtóbemutatón Rezi Kató Gábor igazgató elmondta, hogy sikerült megnyerniük a kétéves felújítási-rekonstrukciós projektre egy 500 millió forintos Uniós támogatást, melyet 50 millióval egészített ki az állam.
Rezi Kató szerint mostantól azok számára is érdemes újra ellátogatni Esztergomba, akik már látták a vármúzeumot az utóbbi években, hiszen most három, eddig a látogatóktól elzárt kiállítási szakasz is megnyitja kapuit: a Beatrix terem, a királyi kápolna, s Vitéz János dolgozója.
Az elmúlt tíz év hosszadalmas és alapos rekonstruálási munkálatai értek véget a mostani kétéves kiegészítéssel. A látogatók csoportos vezetések segítségével ismerkedhetnek meg történelmi múltunk egyik legjelentősebb helyszínének történetével, s míg eddig voltak pontok, amelyeket ki kellett hagyni a bemutatóból, ma már ez másképp van. Aki ellátogat a Vármúzeumba, teljes pompájában elmerülhet Esztergom, s így közvetetten Magyarország történetében.
Az egyik legjelentősebb újdonság, hogy látható a Studiolo reneszánsz falfestménye, az Erények is.
A kutatók szerint a freskó az 1400-as évek vége felé készülhetett. A felújításán 2000 óta dolgozó restaurátor, Wierdl Zsuzsanna kutatásai során arra jutott, hogy a kép elsősorban a nőalakok megjelenítése alapján nagy valószínűséggel Sandro Botticelli, firenzei festőművész alkotása, aki közismerten a kor legnagyobb európai művészei közé tartozott.
A festő-restaurátor elmondta, hogy két éven belül teljes pompájában lesz látható a Studiolo freskója, azonban már most is az egyik legcsodálatosabb látványossága a múzeumnak.
(Címlap: a kép illusztráció - Forrás: indafoto.hu)