Miközben a magyar és a lengyel miniszterelnök Budapesten erősítette meg a jogállamisági mechanizmussal szembeni álláspontját, Európai Parlamenti képviselők Brüsszelben hangsúlyozták, hogy az EU következő, hétéves költségvetését nem lehet szétválasztani a jogállamiság védelmétől.
Bár a magyar és lengyel kormányok vétója súlyos helyzetet teremtett, az Európai Unió tagállamainak megvannak a módszereik, hogy érvényt szerezzenek akaratuknak. A kérdés csupán az, hogy milyen kedvezményekre számíthatnak a makacs tagállamok, ha valóban megakadályozzák a pénzügyi tervek elfogadását.
Nem jósolható meg, hogy a most zajló európai uniós csúcsértekezleten sikerül-e megállapodásra jutni az uniós költségvetésről és az ahhoz kapcsolódó gazdasági mentőcsomagról, ugyanis a sok jóakarat ellenére az álláspontok még mindig távol állnak egymástól - közölte Angela Merkel német kancellár vasárnap Brüsszelben, a csúcstalálkozó harmadik munkanapjára érkezve.
A jelenlegi költségvetési tervezet elfogadhatatlan az Európai Parlament számára -jelentette ki David Sassoli, az Európai Parlament elnöke a hétéves költségvetésről szóló EU-csúcs nyitó sajtótájékoztatóján, csütörtökön Brüsszelben.
Deutsch Tamás szerint a magyar kormány számára elfogadhatatlan az a javaslat, amely alapján az uniós költségvetés egyes tételeinek kifizetéseit jogállamisági aggályok miatt felfüggeszthetnék a jövőben. A fideszes politikus az Euronewsnak adott interjúban azt is elmondta, támogatná Karácsony Gergely lobbizását a közvetlen forrásokért, ha az plusz pénzt jelent Magyarországnak.