h i r d e t é s

"Ez a pedagógus társadalom szégyene volt" - Áll a bál a PDSZ-nél

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

"Ez a pedagógus társadalom szégyene volt" - Áll a bál a PDSZ-nél

2018. május 10. - 15:20

Akár a bíróságig is eljuthat a pedagógus érdekképviselet tisztújító kongresszusának ügye - értesült lapunk. - írja a nepszava.hu.

Szűcs Tamás, a PDSZ újonnan megválasztott ügyvezető elnöke a rendkívüli tisztújítás utáni első, rendhagyó sajtótájékoztatóján - Fotó: Tóth Gergő Forrás: nepszava.hu

Akár a bíróságig is eljuthat a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) áprilisi rendkívüli tisztújító kongresszusának ügye - értesült lapunk. Úgy tudjuk, a szakszervezet egy csoportja jelenleg kiemelten vizsgálja a tisztújító szabályosságát, a kialakult helyzet jogi körülményeit. Megírtuk: a rendkívüli kongresszuson még mandátuma lejárta előtt visszahívták a PDSZ addigi elnökét, Mendrey Lászlót - leváltásának szükségességét "belső feszültségekkel" magyarázták.

A feszültségek a kongresszust követően sem csillapodtak.

Ez a közgyűlés a pedagógus társadalom szégyene volt

 - írta a tisztújító után a PDSZ Facebook-oldalára az egyik résztvevő.

Lehet, hogy kell megújulás, de az, hogy ez így történt, minősíthetetlen

- olvasható egy másik hozzászólásban. A szakszervezet új vezetése - Szűcs Tamás ügyvezető elnökkel az élen - ugyanakkor leszögezte: az Országos Választmány teljesen jogszerűen döntött Mendrey visszahívásának kezdeményezéséről, a korábbi elnök leváltása is a szabályoknak megfelelően történt.

Ennek ellenére másként látják a kialakult helyzetet a budapesti Bárczi Géza Általános Iskola PDSZ-es pedagógusai is (ez az az iskola, ahol a szakszervezet megalakult 1988-ban). Aggályaikat levélben osztották meg az új vezetéssel, és bár kérték, hogy a levelet közzétehessék a PDSZ honlapján és Facebook-oldalán, erre hetekig nem került sor. Végül a sajtóhoz fordultak, a levelet a hvg.hu közölte. Ebben arról írnak, a "PDSZ-hez méltatlan, kicsinyes és etikátlan", ahogy eljártak a korábbi elnökkel szemben, és attól tartanak, hogy a szakszervezet "eltávolodik a demokratikus működéstől, és a hatalomgyakorlás érdekében szakít a legalapvetőbb demokratikus jogokkal".

- Nemcsak a mostani, de az elnök leváltását megelőző események is alátámasztják aggodalmainkat

- mondta a Népszavának Barcza László, aki a Bárczi PDSZ-es tanárai nevében szignózta a nyilvánossá vált levelet. Úgy véli, a PDSZ új alapszabályzatát is "érdekes" körülmények között fogadták el két éve: a tagok az akkori kongresszus megkezdése előtt néhány órával kaptak kézhez egy alternatív tervezetet, amit néhány megyei elnök dolgozott ki. Ők kiharcolták, hogy elképzeléseik egy része bekerüljön az új alapszabályzatba, annak ellenére is, hogy nem volt idő azokat részletesen megvizsgálni. Barcza László szerint ezek elsősorban a küldöttgyűlések, így a kongresszus szabályait érintették. Már ekkor is voltak kísérletek Mendrey elmozdítására, ám ezek még nem jártak sikerrel.

Barcza azt is elmondta, ugyancsak furcsának találta, hogy a budapesti küldöttek megválasztása már akkor megkezdődött az idei rendkívüli kongresszusra, amikor a tisztújítót még be sem jelentették. Magáról a kongresszusról úgy vélekedett, etikátlannak tartja, hogy Mendreynek mindössze öt percet biztosítottak arra, hogy reagáljon az őt ért kritikákra. Hozzátette: a nyílt levéllel - amelyben a tisztújító kongresszus jegyzőkönyvének nyilvánosságra hozását is kérték - nem konfrontálódni, inkább figyelmeztetni akartak.

- A jegyzőkönyv másolata, illetve a kongresszusról készült hanganyag mindenki számára elérhető a PDSZ irodájában

- nyilatkozta lapunknak Szűcs Tamás. A szakszervezet ügyvezető elnöke továbbra is kitart amellett, hogy mindenben a szabályok szerint jártak el. Azt ugyanakkor elismerte, hogy az alapszabályzat egyes pontjai többféle jogértelmezésre is lehetőséget adnak, vagyis "mindkét fél kifogásainak lehet alapja". Jelezte, ő a párbeszéd híve, így szívesen fogadja irodájában azokat, akiknek kétségeik vannak.

Kerestük Mendrey Lászlót is, ő azt mondta, noha a nyílt levelet a tudta nélkül írták és tették közzé, jól esik neki a támogatás.

- Nem állítom, hogy az eddigi munkám hiba nélküli volt, de eddig szinte csak olyan visszajelzéseket kaptam, hogy jól végeztem a dolgom. Úgy tudom, a tagság 10 százaléka indítványozta a visszahívásomat, az alapszabály ezt lehetővé is teszi. De ezt akár úgy is értelmezhetjük, hogy a maradék 90 százalék nem értett vele egyet

- fogalmazott.

Úgy véli, a tisztújítás nagyon szerencsétlenül alakult, "tisztességesebben" is meg lehetett volna oldani. - Röviden összefoglalva ez egy puccs volt, amit igyekeztek minél gyorsabban végrehajtani

- tette hozzá.

nepszava.hu