h i r d e t é s

Hazugság a tisztesség ellen

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Hazugság a tisztesség ellen

2016. január 30. - 08:36
0 komment

Visszaélnek azzal, hogy kevesen olvasnak idegen nyelvű szakmai cikkeket, és azzal, hogy már nincs sajtószabadság.

Fotó: MTI

Néhány nappal ezelőtt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalos közleményben utasította vissza a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Közgazdaságtudományi Bizottsága (KTB) testületi állásfoglalását, amelyben a KTB szót emelt az MNB oktatási alapítványának nyíltan törvénysértő és áttekinthetetlen tevékenysége miatt. Mivel az MNB vezetése kitüntetett azzal, hogy elítélő és a KTB tagjait perrel fenyegető közleménye első bekezdésében név szerint említ engem, nem tekinthetek el attól, hogy az ott leírtakra külön válaszoljak - írja a nepszava.hu.

Az MNB-közlemény első bekezdése így hangzik: „A bizottság tagja továbbá az a Bokros Lajos, akinek politikai elfogultsága számos korábbi megnyilatkozásában tetten érhető volt, legutóbb a The Financial Times véleményrovatában nevezte káros lépésnek azt, hogy 11 év után újra nemzeti tulajdonba került a Budapesti Értéktőzsde.” Gyönyörű mondat. Minden szava hazugság. A The Financial Times 2015. december 10-i számában megjelent cikkemben egyetlen szó sem esik a nemzeti tulajdonról. Az ott leírt szöveg jelesül a jegybanki tulajdon ellen hoz fel szigorúan szakmai és egyáltalán nem politikai érveket. Politikai elfogultságról ezért szó sem lehet.

Idézem saját írásomat: „Az új magyar elrendezés káros, mert a lehető legrosszabb gyakorlatot képviseli. Nincs példa arra a világon, hogy monetáris hatóság értékpapírtőzsdét birtokoljon és irányítson. Ennek oka egyszerű: az ordító érdekkonfliktus, ami lerombolhatja mindkét intézmény hitelességét.” „A monetáris politika hatékonysága megköveteli, hogy a jegybank semleges szereplője legyen a nyílt, áttekinthető és jól szabályozott piacnak, ahol naponta értékpapír adásvételek milliói történnek. A jegybanknak egyenlő és karnyújtásnyi távolságot kell tartania minden piaci szereplőtől. Ahhoz, hogy a monetáris politika hatékony legyen, mindenkor hitelesnek is kell lennie. Ahhoz, hogy hiteles legyen, egyértelmű jelzéseket kell küldenie a jegybank szándékáról. Az a tény, hogy a jegybank rendelkezik a végső fizetőeszköz kibocsátásának monopóliumával, teljes mértékben kizárja azt, hogy a jegybank állapítsa meg bármiféle értékpapír másodlagos piaci kereskedelmének szabályait. Éppen ellenkezőleg: a jegybank, mint monetáris hatóság sohasem lehet egyszersmind a tőkepiac szabályozója és felügyelője, és abszolút semmilyen körülmények között nem lehet tulajdonosa a tőkepiac legfontosabb intézményének.”

Nálunk, a Matolcsy-féle unortodoxia termőtalaján mindkét érdekkonfliktus ordítóan fennáll. Az MNB kebelén belül működik nemcsak a bankszabályozás és -felügyelet, hanem a tőkepiaci szabályozás és felügyelet is. Ráadásul a jegybank immár tulajdonosa lett magának a tőkepiacnak. Ezért írtam a The Financial Times elektronikus hasábjain, hogy míg 26 évvel ezelőtt az erős, független, jól működő intézmények kiépítésén munkálkodtunk, a mai kormány egyértelműen az intézmények lerombolásában serénykedik.

Figyelemre méltó, hogy szigorúan szakmai érvelésemet az MNB közleménye egyetlen szóval sem idézi. Vajon miért? Ennek két oka lehet: egyrészt nem értenek belőle semmit, másrészt tudatosan félre kívánják vezetni a közvéleményt. Visszaélnek egyfelől azzal, hogy nálunk igen kevesen olvasnak rendszeresen szakmai cikkeket idegen nyelven, másrészt azzal, hogy hazánkban már nincs sajtószabadság. Noha a The Financial Times véleményrovatában tavaly decemberben megjelent írásomat idézték az internetes felületek, a nyomtatott magyar sajtóban alig akadt nyoma.

Nem tagadom, hanem éppen ellenkezőleg: értesítem a hazai olvasóközönséget arról, hogy az angol napilapban szakmai gondolatmenetem zárása után a következőket írtam: „A jelenlegi magyar kormány a jegybankot immár teljesen alávetette saját bizonytalan, kapkodó, kiszámíthatatlan, és túlpolitizált gazdasági és szabályozási vonalvezetésének. Az MNB átalakult műkincskereskedéssé, ingatlanügynökséggé, és egy hihetetlenül elfogult, a felsőoktatást költségvetésen kívüli eszközökkel támogató intézménnyé. A jegybank mindezen tevékenységei nyíltan ellentmondanak a törvénynek…”

Ezek tagadhatatlan tények. A magyar jegybank törvénysértő és többszörösen degenerált intézmény, amelyik ezúttal annak is nyilvánvaló tanújelét adta, hogy hatalommal és hazugsággal igyekszik fellépni a tudomány és a tisztesség ellen.

Bokros Lajos a Budapesti Értéktőzsde első elnöke (1990-1995)

 

nepszava.hu