Hiánycikk lett a kenyér Szíriában
Szíria, ahol egykor a térségben egyedüliként termesztettek a hazai szükségletet meghaladó mennyiségben búzát, jelenleg súlyos hiánnyal küzd, aminek következtében a családok nem jutnak elegendő kenyérhez.
"A kenyér, ami a pékségekben van, nem elég. Kénytelen vagyok tésztát készíteni és sütni, hogy etetni tudjam a gyerekeimet. Nem kevesebb mint 50 kenyérre lenne szükségünk, esküszöm" - mondta egy nő.
A háború előtt Szíriának búzafeleslege volt, most viszont importálnia kell. 2020-ban csaknem egymillió tonnát sikerült termeszteni: ez a háború előtti termés egynegyede és a helyi szükséglet egyharmada.
"Szíria északkeleti régiójában termett meg az ország búzatermésének 50-60 százaléka. Ez a térség a háború alatt kiesett az állami ellenőrzés alól. Különböző terrorista és fegyveres csoportok lepárlóegységeket létesítettek a mezőgazdasági területeken. Ezenkívül az Eufrátesz a mezőgazdaság fő vízforrása, és az, hogy Törökország ellenőrzi, mennyi víz folyik a félszigetre, komoly zavarokat okoz a mezőgazdaságban. De elegendő búzamennyiséget importálunk Oroszországból, hogy fedezzük az állampolgárok szükségletét" - mondta Omar Abdul Razzaq, az Euphrates Egyetem dékánja.
Az import megterheli a kimerült gazdaságot. Ezért a kormány korlátozta a családok által megvásárolható kenyér mennyiségét, és az elmúlt évben kétszer is megduplázta az árakat, ami arra késztette a nőket, hogy inkább otthon süssenek kenyeret.
"A kenyeret a beszállítótól vásároljuk. Ebben itt 14 darab van. Ez nem elég a családnak. Néha egy-két napig nem tudunk kenyeret beszerezni. A gyerekek éhesen fekszenek le. A Vörös Félholdtól kapunk búzát segély gyanánt, és visszatértünk az otthoni tanour-sütéshez. Villanysütőben készítjük, órákig várunk, hogy két órán keresztül legyen áramunk" - mondta
Az ENSZ szerint a szíriaiak 60%-a élelmezési gondokkal küzd a háború miatt. Szíria közel egymillió hektár termőföldet veszített el. (Euronews)