Karácsony Gergelyt megbüntette a Nemzeti Választási Bizottság
Az NVB félmillió forint bírságot szabott ki Karácsony Gergelyre vissza nem vitt aláírásgyűjtő ívek miatt
Karácsony Gergely főpolgármester magánszemélyként két kérdésben - a Fudan egyetem valamint az álláskeresési járadék ügyében - kezdeményezett népszavazást tavaly. Az aláírásgyűjtő íveket január 21-én adta le, az NVB pedig az aláírások ellenőrzése után március 9-én állapította meg, hogy mindkét kezdeményezésben összegyűlt a szükséges, legalább kétszázezer érvényes aláírás.
A jogszabály szerint a népszavazás kezdeményezőjének valamennyi aláírásgyűjtő ívet vissza kell juttatnia az NVI-hez, az NVB-nek a vissza nem vitt ívek miatt bírságot kell kiszabnia, ívenként 800 forintot.
Az NVB szerdai ülésén egyhangú döntéssel megállapította, a Fudan egyetem ügyében az átvett 51 667 aláírásgyűjtő ívből a jogszabályban előírt határidőig 326 ívet nem adott le a népszavazás kezdeményezője, ezért 260 800 forint bírságot szabott ki rá. Az álláskeresési járadék ügyében kezdeményezett népszavazásnál pedig 322 ívet nem vitt vissza a kezdeményező, ezért 257 600 forint bírságot szabtak ki rá.
Az NVB határozatai nem jogerősek, ellenük öt napon belül lehet jogorvoslatot kérni a Kúriától.
Az NVB elfogadta a gyermekvédelmi kérdésekről rendezett országos népszavazások adatairól szóló közleményét is. A bizottság törvényben előírt kötelezettsége a népszavazások eredményének közzététele; a közleményt a testület a honlapján és a Magyar Közlönyben hozza nyilvánosságra.
Az április 3-ai népszavazás eredményét az NVB április 25-én állapította meg, és az - jogorvosalt hiányában - április 28-án emelkedett jogerőre.
Az NVB szerdán már a DK, az LMP, a Párbeszéd és az MSZP delegáltjával kiegészülve tartotta meg ülését. Az NVB-nek hét, az Országgyűlés által választott tagja van, de az Országgyűlésben frakcióval rendelkező pártok is küldhetnek megbízottat a testületbe. Az új Országgyűlésben kilenc frakció alakult meg (Fidesz, KDNP, DK, Jobbik, Momentum, MSZP, Mi Hazánk, Párbeszéd és LMP), de eddig csak a DK, az LMP, a Párbeszéd és az MSZP jelentette be megbízottját. A négy delegált tag a múlt héten már leette esküjét, így a szerdai ülésen már részt vehettek. (MTI)