h i r d e t é s

Kisvárosi (szenny)vizit – Ki választja meg a küldöttséget?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Kisvárosi (szenny)vizit – Ki választja meg a küldöttséget?

2017. május 20. - 05:59

Olvasónk újabb észrevételeit osztotta meg velünk az orosházi szennyvízfelújítás körül gyűrűző botrány kapcsán. Arra lett volna kíváncsi, hogy kik az ügyben illetékes megválasztott küldöttség tagjai, és hogy milyen módon lettek megválasztva.

Csakhogy erről nyilvános információ nem állt rendelkezésre. Az önkormányzathoz sem lett volna sok értelme fordulnia, tekintve annak vitatható szerepét az ügyben.

A küldöttség lényege annyi lett volna, hogy küldöttenként száz fő érdekeit képviseljék és e száz főt tájékoztassák a projekttel kapcsolatban. Ami nem történt meg. Nem is lehet másképpen, hiszen a lakók egy, legfeljebb két küldött személyt ismernek. Ami annak tükrében, hogy az érintett lakosoknak kellett volna, tanúk jelenlétében megválasztani, kifejezetten gyanús.

Képviseletről sem beszélhetünk, hiszen ahogy az a projekt végrehajtásából látszik, a huszonkét küldött mindig következetesen a Viziközmű javára döntött.

Ezek tükrében érthető, ha olvasónk utána kívánt járni az ügynek.

Mint megtudta – karácsondi ismerősöktől –, a küldötteket öt év után újra kell választani. Felhívta a víziközmű elnökét és rákérdezett erre. Azt a választ kapta, hogy csak az ellenőrző bizottsági és a felügyelőbizottsági tagokat választják így, ami meg is történt. Arra a kérdésre, hogy a küldötteket ki választotta meg azt választ adta, hogy az utcabizalmiak.

E sorok szerzője értetlenül állt a kifejezés előtt, így kénytelen volt utána nézni. Nagyon érdekes dologra lelt. Utcabizalmi személyek a kommunistaidők emberi „térfigyelő kamerái” voltak, akik leginkább a lakók életét tartották szemmel. Egyszerűbben kémkedtek utánuk.

Bár sok helyen, mint Pázmándon működik utcabizalmi rendszer – funkciójuk a fentiek ismeretében nem tisztázott – tény, hogy olvasónk körülbelül ötven éve hallott ilyenről utoljára Orosházán.

Ez önmagában is elegendő lenne a gyanúra, így a megyei önkormányzati képviselőjelölt – miután olvasónk tájékoztatta – lakossági gyűlést hívott össze. Bár ehhez minden törvényes joga megvolt, mégis igen nehezen borsos bérleti díj ellenében vehette csak igénybe a közösségi házat.

Nem sokkal később a fideszes vezetés nevében, Fejes Róbertné szintén lakossági fórumot hívott össze és ami még inkább meglepő, korábbi időpontra egyeztetve. Ez a terv nem jött össze, mivel a képviselőjelölt résen volt és egy nappal korábbra sikerült véglegesítenie az ügyben tartandó fórumot.

Fejesnéről egyébként tudvalevő, hogy több mint egy éve nem tartott fórumot, nagyjából ennyire tartotta fontosnak tájékoztatni a lakosságot.

Most azonban, hogy a lakosság sikeres aláírásgyűjtésével lehetőséget szerzett arra, hogy az indokolatlanul beszedett pénzét visszakövetelje a helyi önkormányzattól, különösen fontos lett volna, hogy ne kapjon kellő figyelmet ez az új részlet.

A helyzetet súlyosbítja, hogy éppen ezekben az időkben szombathelyi, az ügy hitelét firtató kommentek is érkeztek.

Miközben Orosháza önkormányzatának amiatt fő a feje, hogy szennyvíz beruházási ügyletük a Parlament elé kerül, más gondok is akadnak. Nem is lehet ez másképpen úgy ha egyik törvénytelenséget egy másik törvénytelenség fedezésére használnak.