Lázár elismerte, hogy lehallgatták a 71 migráns haláláért felelős bűnbandát
A miniszter szerint ugyanakkor nem történt szakmai hiba, mert a szolgálatok nem valós időben értékelik ki a beszélgetéseket. Szerinte lejárató kampányt folytatnak Magyarország ellen. - írja az atv.hu.
Az Európai Bizottság nyomás alá akarja helyezni Magyarországot a kvótaügyben indított kötelezettségszegési eljárással - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
A brüsszeli testület el akarja érni, hogy a magyar kormány és parlament változtassa meg az álláspontját a kérdésben, erre azonban nincs lehetőség
- mondta Lázár János.
Magyarország eddig nem vett át senkit, és nem is akar - tette világossá a kvótákkal kapcsolatos álláspontját, hozzátéve: Magyarország kivette a részét az európai szolidaritásból, hiszen nagyrészt neki köszönhető, hogy Ausztria és Németország irányába megállt a bevándorlás a balkáni útvonalon.
Míg az Európai Bizottság szerint meg kell szervezni a bevándorlást, addig a magyar kabinet szerint meg kell állítani - hangoztatta a miniszter.
Simicska, Habony, Demján
A Hír TV újságírója arról kérdezte Lázár Jánost, hogy mi a véleménye a Simicska Lajos által tulajdonolt Mahir Citiposternél zajló nyomozásról. Mint ismert, a NAV munkatársai Jobbikos számlákat kerestek a cégnél, a Magyar Idők pedig még azelőtt írt az ügyről, hogy maga az érintett értesült volna a nyomozásról.
Lázár kijelentette: folyamatban lévő büntetőügyről nem tud nyilatkozni, nem kommentálja az ügyet. Amikor az újságíró emlékeztette, hogy a kormány közeli Magyar Időknek mégis volt információja, a miniszter azt felelte:
nem vagyok a Magyar Idők szerkesztője, de ha megkérdezi Liszkay Gábort, ő biztos tud önnek magyarázatot adni.
Mint ismert, az amerikai nagykövetség szerdán kemény hangvételű közleményben szállt bele a kormányba a civiltörvény elfogadása miatt. Lázár János leszögezte: az amerikai nagykövetség álláspontját tiszteletben tartják, és véleménye szerint az nem fogja befolyásolni a kétoldalú kapcsolatokat.
Szerinte ugyanakkor a választóknak joga van arról tudni, hogy a mely szervezetek kapnak külföldi pénzeket, ezért szavazta meg.
Habony és Demján repülőútjával kapcsolatban elmondta: nagyra becsüli Demjánt és Habonyt, de fogalma sincs arról, hogy ki hova és mikor utazik. Nincs tudomása, hogy közfeladatot láttak volna el, ezért cáfolja a sajtóban megjelent híreket. Kijelentette: ha az említett urak valóban együtt utaztak, sem közfeladatot, sem közcélt nem láttak el, magánútról nem tud nyilatkozni.
Orbán Viktor tanácsadójának, Hegedűs Zsuzsának a kritikájára – miszerint a Miniszterelnökség miatt nem épülnek meg a „fapados uszodák” – Lázár János azt felelte: minden, ami működik, az a miniszterelnök érdeme, ami nem, az az én hibám. „Ez a felállás” – tette hozzá, ugyanakkor elmondta: nem tartja életszerűnek a tanácsadó kritikáját.
Halálfurgon
A Miniszterelnökséget vezető miniszter arra vonatkozóan is kapott kérdést, hogy a német médiában tegnap megjelent egy cikk, amiben az állt: a 71 migráns halálát követelő halálfurgont "üzemeltető" bűnbandát lehallgatta a magyar rendőrség, de nem lépett időben, így nem is tudta megakadályozni a katasztrófát.
Lázár János szerint a német közszolgálati média lejárató kampányt folytat Magyarországgal szemben, szerinte azért, mert a kormány nem akar részt venni a menekültek elosztásában. Hozzátetette: csak remélni tudja, hogy nem a német kormány tanácsára folyik ez a lejárató kampány.
Szerinte a német közszolgálati médiának inkább azt kellene elmondania, hogy ha nem húztunk volna kerítést, akkor még több migráns lenne Németországban.
A konkrét kérdésre elmondta: igen, Magyarország folytatott lehallgatásokat, de a kiértékelésre később került sor. Szerinte azonos időben egy titkosszolgálat sem értékel ki beszélgetéseket, így véleménye szerint nem történt szakmai hiba.
A miniszterelnök kiváló szellemi állapotban van
Az ATV főmunkatársa a 92. Kormányinfón megkérdezte Lázár Jánost: megfelel-e a valóságnak az a hír, hogy Orbán Viktor a kommunista rezsim szimbólumait látja a Nyugati téri és Rottenbiller utcai felüljáróban, és ezért kell ezeket elbontani, vagy ez pusztán konteó?
A miniszter úgy fogalmazott: próbálja felidézni az utóbbi 20 év beszélgetéseit a miniszterelnökkel.
Én úgy látom, hogy a miniszterelnök kiváló szellemi állapotban van, a hanyatlás jeleit a legkevésbé sem vélem felfedezni
– fogalmazott Lázár, és hozzátetette: ilyen kontextusban még nem kerültek elő felüljárók a kormányüléseken. „Határozottan cáfolom ezt a feltételezést” – szögezte le.
Később úgy folytatta: a fővárosnak van gazdája, a kormány pedig olyan sok dologgal foglalkozik, hogy közlekedésszervezési kérdésekkel még nem volt alkalma foglalkozni.
„Hogy milyen fölüljáró, aluljáró honnan hova vezet, nem szerepelt soha a kormány napirendjén, és a beszélgetések témája sem volt” – hangsúlyozta Lázár János.
Hozzátetette: ha már ilyen konkrétan kérdez az ATV újságírója, akkor elmondja, hogy felmerült a Koós Károly Sétánynak a teljes egészében sétánnyá tétele, de arról soha nem hallott, hogy tervben lenne a Nyugati téri felüljáró elbontása.
A miniszterelnököt pedig még nem láttam közlekedési mérnök képében
– mondta, és szerinte nem is hozzá lázba Orbánt, hogy van-e felüljáró a Nyugatinál, vagy nincs. Ugyanakkor úgy véli: a Nyugati pályaudvar Budapest egyik legszebb épülete, amit teljes egészében fel kellene újítani.
Amerikai bírálatok
Az ATV főmunkatársa többek között arról kérdezte a minisztert: miért van az, hogy a demokrata és a republikánus kormányok is bírálják Magyarországot. Mint ismeretes, Barack Obama korábban Azerbajdzsánnal és Egyiptommal együtt emlegette hazánkat, és azt mondta, hogy nyílt támadás folyik a civil társadalom ellen.
A minap pedig – már republikánus kormányzás alatt – egy kemény hangvételű közleményt tett közzé az amerikai nagykövetség, amely bírált a civiltörvényt.
„Képviselik azt, amit gondolnak” – kezdte a válaszát Lázár János, mire munkatársunk visszakérdezett: ez ilyen egyszerű? A miniszter úgy felelt: nem hiszi, hogy bonyolultabb lenne, majd megismételte: képviselik azt, amiben hisznek, és a véleményüket. Hozzátette:
van a világ egy olyan része, ahol úgy gondolják, a demokrácia evolúciója eljutott egy olyan szintre, hogy az embereket nem a megválasztott kormányok, hanem a kormányok felett álló civilek képviselik.
„Az amerikaiak így gondolják?” – kérdezte az ATV újságírója, mire a miniszter úgy felelt: a demokratáknak volt egy olyan politikája, ami arról szólt, hogy a demokráciákban már nem csak az a fontos, hogy az emberek kiket választanak meg, hanem ennél fontosabbak és nagyobb legitimitásúak azok a szervezetek, akik NGO-ként, a kormányoktól függetlenül tevékenykednek.
Önkormányzati lakások a Várban
Az ATV főmunkatársa arra is rákérdezett, hogy Lázár szerint erkölcsös és igazságos-e, hogy az I. kerület fideszes polgármestere, Nagy Gábor Tamás 80 ezer forintért bérel 70 négyzetméteres lakást a várban, a mostani felesége ugyanebben a kiemelt övezetben egy 100 négyzetméteres lakást szintén 80 ezer forintért, a városvezető szülei pedig szintén a várban bérelnek 100 négyzetméteres lakást 100 ezer forintért.
Szép, nagy család
– kezdte a válaszát a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Majd úgy folytatta: az önkormányzati világban megtanulta, hogy a polgármestereket mindig nagyon támadni fogják az önkormányzati lakások miatt. Szerinte az az okos, bölcs és körültekintő polgármester, aki nem foglalkozik azzal, hogy az önkormányzat tulajdonában álló bérlakások kihez kerülnek, és távol tartja magár ezektől az ügyektől.
Minimum félreértésekre ad okot, rossz benyomást kelt, és elszámoltatási nehézségekhez vezet. Nekem nem tetszik
– szögezte le.
Hozzátetette ugyanakkor, hogy nem ismeri a konkrét ügyet, és mivel politikai harcostársáról van szó, nem tör pálcát a városvezető felett, akinek „nyílván megvan a maga magyarázata”.
Megvan a véleménye a Duna Arénáról
Az ATV főmunkatársa arról is megkérdezte a minisztert: mit szól ahhoz, hogy építészek és várostervezők szerint az Árpád híd és a Margit híd közötti Duna parti szakaszt egy kősivataggá próbálják alakítani „körzős-vonalzós” tervek alapján, ahelyett, hogy parkosítanák és pihenőzónává alakítanák a budapestiek számára.
„De mi köze ehhez a kormánynak” – kérdezetett vissza Lázár, mire a kérdező emlékeztette: a vizes vébé miatt. „Á, most már tudom miről van szó” – válaszolta a tárcavezető, majd így folytatta: nem feltétlenül látszik mindig, de a kormány minden épületet megterveztet, amit épít. Tervezők dolgoznak az épületen, a környezeten és a közműveken is.
„Akármit lát egy kormányberuházásként, amögött tervező van” – szögezte le, és kijelentette: a kormány minden alakommal megkér „hol jó kezű, hol kevésbé jó kezű” tervezőket.
„A Duna Arénáról volna véleményem, hogy az szép lett, nem lett szép, vagy milyen vásárcsarnok, vagy doboz ott, de ez csak ízlés kérdése, mert funkciójában meg extra lesz, nem is kérdés. Lázár szerint számon lehet kérni bármit a kormányon, de a padokat, fasorokat, kőburkolatokat nem a kormány tervezi.