h i r d e t é s

Magyarország legnagyobb áfacsalója 15 év után bukott le

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Magyarország legnagyobb áfacsalója 15 év után bukott le

2015. szeptember 20. - 08:22
0 komment

Közel 15 év aktív számlagyártás után bukott Magyarország eddigi legnagyobb adócsalója.

Kendőzetlen őszinteséggel nevezi magát gazdasági bűnözőnek, ám a nyilvánosság felé csak annyit enged közölni, valahol az arany háromszögben él, nevezzük csak Arany úrnak. A férfi üzelmei során mintegy egymilliárd forintos hasznot szedett össze - adta hírül a blikk.hu.

Néhány évvel ezelőtt még reneszánszát élte a számlázás, az áfacsalás legismertebb módja. Egész „iparágak” épültek az ágazatra, Arany úr szerint a kis- és középvállalkozások több mint fele csalásból tartja fenn magát.

– 2001 környékén fedeztük fel, hogy óriási igény van a vállalkozói körben a számlákra, hát rá is csaptunk, belefogtunk a számlázásba – meséli Arany úr. – Az igazán pocsék magyar vállalkozói környezet, az egész gazdasági struktúra szinte megkövetelte a kisvállalkozóktól, hogy papíron „tuningolják” a cégei­ket, különben se hitel, se pályázat nem jöhetett volna össze. Nem maradt más, csalni kellett.

Arany úrék számlagyára beindult, és egyre több ügyfél kopogtatott az ajtaján. Közel ezer kuncsafttal állt kapcsolatban a tevékenysége alatt, és egytől sem hallott olyat, hogy nem kell számla. Kellett, méghozzá nagyon is.

– Ha volt is vita, csak a „papír” árán ment a huzavona. Eleinte még a 27 százalékos áfa teljes összegéért tudtuk adni a papírokat, ekkor még nem az adó fizetésével trükköztek a vállalkozók, csak ki akarták venni a pénzüket a cégből. Később aztán változott a piaci környezet, a cégek már a fennmaradásukért kényszerültek bele a számlázásba, ezért lassan az áfa egy részét is megtartották.

 


Arany úr közel ezer kuncsafttal állt kapcsolatban a tevékenysége alatt /Fotó: Shutterstock

Ennek fő okai – Arany szerint – leginkább a multik háza táján keresendőek, azok rettenetesen lenyomták a beszállítók árait, nem maradt szinte semmi árrés, így nyereség sem. Trükközni kellett a hitelekkel, a pályázatokkal, ugyanis azokhoz csak tőkeerős, nyereséget felmutató cégek juthattak. Ilyenkor jött jól Ara­nyék szisztémája, a klasszikus megoldás: kamu árut megjáratni papíron az unióban.

– Ez egy fiktív példa, az árak nem valósak: papíron eladtam 100 forint plusz áfa, vagyis 127 Ft/kg áron a cukrot a magyar cégnek, amit ő továbbadott külföldre az EU-n belül – szintén csak papíron. A számlákon ekkor már 150 forint kilónkénti ár szerepelt. Az áfát kettéosztottuk, a megrendelőnk tiszta haszna 12 százalék volt. Ráadásul a kamu árrés papíron megemelte a nyereségét, így tudott pályázni és hitelt is felvenni, a könyvelés szerint tele volt pénzzel. Ebben az esetben cirka 13 forint maradt meg Aranynak kilónként a feketeügyleten, ami nem tűnik soknak, ám ha ezt felszorozzuk mondjuk 100 tonnával, akkor egy ügyfél révén már 1,3 millió kerül a zsebbe.

Otthon várja az ítéletet

Arany úr 11 hónapot töltött előzetes letartóztatásban, és egy évet házi őrizetben. Az illetékes ügyészség nemrég készült el a vádirattal, amelyet be is nyújtott a bíróság elé, ezzel együtt lakhelyelhagyási tilalomra enyhült Arannyal szemben az intézkedés.

 

blikk.hu (Címlap: A legjobb bolt Arany úr számára a cukor volt: kilónként 13 forintot szakított, tonnánként 1,3 milliót // Fotó: Shutterstock)