h i r d e t é s

Magyarországon a legmagasabb az áfa egész Kelet-Közép-Európában

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Magyarországon a legmagasabb az áfa egész Kelet-Közép-Európában

2017. május 24. - 14:02

A kelet-közép-európai régió valamennyi országa a forgalmi és fogyasztási adókra helyezi a hangsúlyt, az általános forgalmi adó (áfa) Magyarországon a legmagasabb. - írja a 168ora.hu.

Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd Forrás: 168ora.hu

Ugyanakkor itt a legalacsonyabb a társasági nyereségadó – derült ki a Mazars nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat ötödik alkalommal megjelent Kelet-közép-európai adókalauz 2017 (Mazars CEE TaxGuide 2017) című kiadványából.

A kiadvány tizenkilenc ország (visegrádi országokon kívül Görögország, Oroszország, Ukrajna, valamennyi volt jugoszláv utódállam, Albánia és a Baltikum államai) adókörnyezetét mutatja be

– írja az MTI.

H. Nagy Dániel, a Mazars szenior adómenedzsere a kiadványt bemutató sajtótájékoztatón elmondta, hogy az általános forgalmi adó a legtöbb országban 19 és 22 százalék között van, és ugyan több termék is bekerült a kedvezményes kulcsba, az általános adómérték Magyarországon a legmagasabb, 27 százalék.

Kiemelte azt is, hogy régiós átlag alatti az idén kilenc százalékra csökkentett társasági adó kulcsa, ilyen alacsony adókulcsot a régióban eddig csak Montenegró kínált.

A forgalmi és fogyasztási adók térnyerésével párhuzamosan a jövedelmeket és a foglalkoztatást terhelő adók aránya némileg mérséklődött, azonban a felmérés alapján a kelet-közép-európai régióban sem igazán olcsó többé a foglalkoztatás.

A régió többi országához képest az egykulcsos, 15 százalékos magyar személyi jövedelemadó (szja) nem magas, és a szociális hozzájárulási adókulcs is idén csökkent 22 százalékra.

Azonban a munkavállalót terhelő közterhekkel együtt nézve az adóterhelés magasabb, mint máshol: százezer forint nettó jövedelem juttatása 184 000 forintjába kerül a munkáltatónak

– magyarázta.

Kitért arra is, hogy az adóalap számításának módja országonként jelentősen eltérhet, ezért a nyereségadózást nem lehet csak az adókulcsok alapján összehasonlítani, a legmagasabb és legalacsonyabb kulcs közötti 20 százalékpontos eltérés egyértelműen szemléletbeli különbséget takar.

Az elmúlt öt évben több állam is csökkentett a nyereségadó mértékén néhány százalékpontot, a régióban az adókulcsok átlaga nem éri el a 16 százalékot.

Adómérték-növelésre egyedül Görögországban volt példa, az adókulcs 29 százalékra emelkedett

– fűzte hozzá.

Hangsúlyozta, a kelet-közép-európai régió országainak adórendszere az elmúlt években viszonylag stabil, a drasztikus strukturális átalakulások korszaka lezárult, a válságadókat kivezették vagy beépültek az adórendszerekbe.

Több állam innovatív módon akadályozza meg az adócsalást.

Az adóbeszedés hatékonyságát erősítő intézkedések (például a digitális eszközök alkalmazása) pedig még tovább emelik majd az áfabevételeket

– tette hozzá.

168ora.hu