Meghalt Szipál Márton fotóművész
Életének 92. évében meghalt Szipál Márton fotóművész, a magyar fotográfia egyik legismertebb személyisége - tudatta a család és a művész baráti köre szerdán az MTI-vel. A fotóművészt április 26-án délután érte a halál otthonában.
A külföldön Martin Szipálként, művésznevén Martin S. Martinként ismert fotóművész 1924-ben született Szolnokon. Gyermek- és fiatalkorát Debrecenben töltötte, majd Budapesten telepedett le. Édesapja Szipál Márton Károly udvari fényképészmester volt.
A fotózást Münchenben tanulta, 1942-ben tett mestervizsgát. A második világháború alatt pilóta volt, később hadifogságba került. A háború után 1946-ban nyitotta meg első üzletét Debrecenben.
1953-ban tagja lett a Budapesti Fényképész Szövetkezetnek, 1954-ben alapító tagja volt a Debreceni Művészfényképészek Szövetségének, 1956-ban pedig a Magyar Fotóművészek Szövetségének.
1956-ban emigrált az Amerikai Egyesült Államokba, ahol keresett fotós lett belőle. Hollywoodban négy évtizeden át fényképezett filmsztárokat, többek között John Wayne-t, Tommy Lee Jones-t, Leslie Nielsent, Tracy Nelsont, Charlene Tiltont, Margaux Hemingway-t, Timothy Huttont, Priscilla Presley-t illetve Kareem Abdul-Jabbart.
1997-ben tért vissza Magyarországra, ahol fotós újságok munkatársaként dolgozott és tanított. Életéről és munkásságáról 2004-ben jelent meg a Sztárok sztárfotós szemmel című könyv.
Szipál Márton, akinek munkáit a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeum őrzi, több hazai és nemzetközi pályázaton nyert díjat. 1955-ben a magyar fotópályázaton, 1956-ban a müncheni fotópályázaton nyert aranyérmet, az Angol Évkönyv a világon a legtöbbet kiállított és díjazott fotográfusok közé sorolta, és megkapta az A.F.I.A.P. címet (The International Federation of Photographic Art) is. 1973-ban az Art directorok kiállításának díjnyertese (Bobby Womack albumának borítója és óriásplakátja), 2009-ben pedig Debrecenben Kölcsey-díjat kapott. (MTI)