Munkában az Arktyika - Kétméteres jeget tör
Az Arktyika atomjégtörő kelet-nyugati irányban vezeti át a hajókat az Északi-tengeri útvonalon
A Roszatomhoz tartozó Atomflot nukleáris jégtörő flottájának univerzális jégtörő hajója, a 22220-as projektszámú Arktyika, a kelet-szibériai Pevek kikötőjéből indulva kelet-nyugati irányban haladva először vezet át hajókat a vastag jéggel borított Kara-tengeren.
Korábban a vastag jég miatt novemberrel lezárult a hajózás ezen a zord viszonyok uralta tengeren. A Polar King és az Inzsenyer Trubin elnevezésű hajókból álló konvojt kísérőként egy orosz dízel-elektromos meghajtású jégtörő hajó, a Kapitan Dranyicin is segíti a február 9-én kezdődött átkelésben.
A jég vastagsága helyenként eléri a két métert
- A mostani út a jéggel borított Kara-tenger nyugati pereménél ér véget. A küldetés során a jégtörő kapitányát az Atomflot tengerészeti műveleti stábja látja el a hajózáshoz szükséges információkkal. Az átkelés során gyűjtött adatokat, illetve a megszerzett tapasztalatokat a szakemberek fel kívánják használni a jövőben a térségben tervezett, egész éven át tartó hajózási szezon megszervezéséhez.
  - Az Arktyika atomjégtörő a Baimszkaja térség érclelőhelyeinek  kiaknázását célzó projekt keretében kíséri a térségben folyó munkálatokhoz  szükséges anyagokat szállító teherhajókat.   A rézlelőhelyek ugyanakkor segítik az északi hajózási útvonal további  infrastrukturális fejlesztéseit, miután
  egyedül ennek az egy projektnek köszönhetően 2 millió tonnával növekszik az  útvonalon bonyolított teherforgalom. A projekt részeként Csukcsföldön egész  évben üzemelő kikötőt nyitnak, úthálózatot építenek ki, új elektromos  távvezetékeket létesítenek. A tervek szerint 2027-ben kezdi meg a termelést az évi  70 millió tonna kapacitású ércfeldolgozó üzem. A beruházások az orosz  Távol-Kelet társadalmi-gazdasági fejlesztési stratégiájának részeként  valósulnak meg – közölte Georgij Fotyin, az ércfeldolgozó üzem ügyvezető  igazgatója
 
 

 
                















