Yuval Noah Harari : "Eljöhet a legveszélyesebb pillanat az emberiség számára"
Az ukrajnai háború a kubai rakétaválság óta a legveszélyesebb pillanatot jelentheti a világ számára - véli a Sapiens és a Homo Deus szerzője, Yuval Noah Harari izraeli történész és bestselleríró, aki szerint a Nyugatnak nem feladata, hogy megváltoztassa Oroszországot.
Annak a növekvő kockázata, hogy Oroszország atomfegyverekhez nyúlhat, egzisztenciális fenyegetést jelent az emberiségre nézve: „a kubai rakétaválság óta talán a világtörténelem legveszélyesebb pillanatát éljük, amikor hirtelen egy nukleáris háború lehetősége merül fel" - mondta Harari szerdán a CNBC műsorában. Mégis arra figyelmeztetett, hogy
NEM A NYUGATI SZÖVETSÉGESEK FELADATA, HOGY AZ OROSZORSZÁGI RENDSZERVÁLTÁS MEGKÍSÉRLÉSÉVEL PRÓBÁLJÁK MEGELŐZNI EZT A LÉPÉST.
Inkább arra kellene összpontosítani szerinte, hogy tovább erősítsék Ukrajnát, hogy legyőzzék az orosz erőket a helyszínen, és helyreállítsák a békét. A háború célja Ukrajna szabadságának védelme kell, hogy legyen, nem pedig Moszkva megváltoztatása, utóbbi szerinte az orosz népen múlik.
Az 1962-es kubai rakétaválság az Egyesült Államok és az akkori Szovjetunió közötti közvetlen konfliktus időszakára utal, amelyet úgy tartanak számon, mint amikor a világ a legközelebb került a nukleáris háborúhoz. Akinek olyan elképzelései vannak, hogy bevonul Moszkvába, az felejtse el őket a lehető leggyorsabban – fogalmazott a világhírű történész.
Bár Harari elismerte, hogy a nukleáris háború jelenleg „nem túl valószínű", mégis azt mondta, hogy mindenkinek - kormányoknak és magánszemélyeknek egyaránt - "nagyon aggódnia kell". "Ez egy lehetőség, egy valós lehetőség, amit figyelembe kell vennünk. És ez szörnyű hír az egész emberiség számára" - mondta.
Ha Vlagyimir Putyin orosz elnök megnyeri a háborút, akkor több ország hajlandó lesz - vagy kénytelen lesz - növelni katonai kiadásait más közszolgáltatások rovására – jelezte előre. Ez elkezdődött: alig néhány nappal a konfliktus kitörése után Németország bejelentette, hogy jelentősen, a gazdasági teljesítményének több mint 2%-ára növeli védelmi kiadásait.
Ha nem vigyázunk, visszacsúszunk „a háború és az erőszak dzsungelébe”, amelyben az országok kénytelenek sokkal többet költeni tankokra és rakétákra. Ha a védelmi költségvetés világszerte 6% helyett 20% lenne, az az egészségügyünk, a jólétünk és egyebek mellett az éghajlatváltozás elleni küzdelem rovására menne – figyelmeztetett a történész.
Ha Putyin veszít, és azt látja mindenki, hogy veszít, az valójában megvédi a korábbi rendet. Ha van egy norma, és valaki megsérti a normát, és ezért megbüntetik, akkor ez valójában megerősíti a normát – vázolt fel a fentiek után egy kedvező lehetőséget is a világhírű történész. (Portfolio)