Van ország, ahol megkérdezik a népet az olimpiáról
Svájc legnagyobb kantonja leszavazta a téli olimpia rendezését, a graubündeniek 60,1 százaléka mondott nemet a 2026-os játékokra - írja a 444.
A részvételi arány 51 százalékos volt. Az eredmény azért is meglepő, mert a Graubündenben már 1928-ban és 1948-ban is tartottak téli olimpiát, de a mostani szavazáson még Davos és St. Moritz is nemet mondott, pedig ezek a települések talán közvetlenül tudtak volna profitálni az eseményből.
Ezen az eredményen még Stefan Grass, a Graubündeni Olimpiakritikus Bizottság vezetője is meglepődött, a Tages Anzeigernek azt mondta, a legmerészebb álmaiban sem gondolta volna, hogy ezek a városok is elutasítják az indulást.
A most vasárnapi szavazáson a nemmel szavazók közül sokan kényszernek érezték, hogy újra náluk kell megrendezni a téli játékokat, másokat pedig az dühített fel, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egy rakás pénzt keres a pályázaton, miközben a rendező államoktól milliárdos biztosítékokat kér. A téli játékok megrendezéséhez a kantonnak 25 millió euróval kellene hozzájárulnia. A graubündeniek egyszer már 2013-ban is nemet mondtak az olimpiára, akkor 52,7 volt a nemek aránya.
A Svájci Olimpiai Bizottság a graubündeni eredmény után azt mondta, tiszteletben tartják a választók akaratát, hisznek abban, hogy az olimpiarendezéshez a helyi közösségek teljes támogatására van szükség,
de a svájci pályázás ettől függetlenül folytatódik, hiszen csak ez a kanton esik ki.
Hangsúlyozták, hogy a helyi népszavazás nem módosítja a nemzeti szintű indulást, amit Svájc egy évvel ezelőtt beadott. Hozzátették, hogy az olimpia iránti szándék továbbra is erős az országban.
Svájc tavaly nyújtotta be a indulását a 2026-os téli olimpia megrendezésére. Eredetileg öt helyszínre tervezték, de egy már a kampány közben kiesett, három projektet összevontak, így decemberben már csak két helyszínnel adták be a pályázatukat. Ebből a kettőből esett most ki Graubünden, ami azt jelenti, hogy már csak Sion városa maradt. Az olimpiai bizottság most úgy fogja módosítani a terveket, hogy mindent Sionba terveznek.
Sionban legkorábban 2018 októberében tarthatnak népszavazást az olimpiáról, amikor az ország már beadta a pályázatát. A konkrét helyszínről szóló döntést pedig 2019-ben hozza meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottság. (gamesbids.com/NZZ/Tages Anzeiger)