h i r d e t é s

Csupán falra hányt borsó az uniós kritika

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Csupán falra hányt borsó az uniós kritika

2017. május 23. - 14:27

Brüsszel ugyanarra figyelmezteti hazánkat, mint tavaly, bár a közmunkát már kevésbé bírálja. A szankció nélküli ajánlásokat rendre figyelmen kívül hagyja a kormány. - írja a nepszava.hu.

Forrás: nepszava.hu

Magyarországnak további jelentős erőfeszítéseket kell tennie, hogy a gazdasága megfeleljen az Európai Unió költségvetési szabályainak, vagyis a büdzsé hiánya középtávon is megfelelő távolságban maradjon a GDP előírt 3 százalékától— többek között ezt állítja az Európai Bizottság hétfőn közzétett gazdaságpolitikai iránymutatása.

A következő egy-másfél évre fogalmaz meg ajánlásokat a magyar gazdaságirányítás számára.

A minden egyes tagállam asztalára tett javaslatcsomagokat a következő egy-két hónapban véglegesíti és fogadja el az Európai Unió pénzügyminiszterekből álló fóruma, majd az ajánlásokat mind a 28 országnak be kell építenie rövid- és hosszútávú költségvetési stratégiájába.

Az iránymutatások az EU kormányok évente ismétlődő gazdaságpolitikai koordinációjába illeszkednek.

A Magyarországnak címzett idei ajánlások szinte a megszólalásig hasonlítanak a tavalyiakhoz.

Az Európai Bizottság akkor is, és most is fiskális kiigazításra tett javaslatot, mert úgy ítélte meg, hogy a strukturális költségvetési egyenleg jelentősen romolhat, elsősorban az elszabaduló kiadások kockázata miatt.

Ugyancsak visszaköszön a tavalyi, csak Magyarországnak címzett jelentésből az a brüsszeli ajánlás, hogy a kormány fogja vissza az alacsony jövedelműek adó- és járulékelvonásainak a mértékét.

A Bizottság üdvözli a hatéves bérmegállapodásban rögzített hozzájárulási adó csökkentését, és a munkaadók terheinek a fokozatos mérséklését, de további lépéseket tart szükségesnek.

Az uniós végrehajtó és ellenőrző testület javasolja továbbá, hogy a magyar kormány egyszerűsítse az adórendszert, különösképpen a piaci versenyt leginkább torzító szektorális adókat.

Idén is leszögezi az értékelés, hogy erősíteni kell a közbeszerzések átláthatóságát és a versenyeztetés hatékonyságát egy mindenre kiterjedő és jól működő online közbeszerzési rendszer létrehozásával, valamint antikorrupciós intézkedésekkel.

Figyelemre méltó, hogy a 28 uniós tagország közül Magyarországon kívül csak Románia és Szlovákia kapott az árnyékgazdaság megszüntetésére és a hatásosabb korrupcióellenes fellépésre felszólító figyelmeztetést.

Az EU "kormánya" szorgalmazza a szabályozás kiszámíthatóságának és átláthatóságának az erősítését is a szolgáltató, különösképpen a kiskereskedelmi szektorban.

Hiányolja például, hogy még mindig nem születtek meg a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű üzletek létesítését elősegítő iránymutatások, magyarán tovább él a plázastop.

Az elemzés egyébként is a hatóságok szemére veti, hogy a szabályok és az adók túl gyakran változnak, ami eltántorítja a befektetőket.

Az Európai Bizottság némileg enyhített a közmunkát illető bírálatán: tavaly még azt kérte a magyar döntéshozóktól, hogy könnyítsék meg a közmunkások bejutását a munkaerőpiacra.

Az idei ajánlás úgy hangzik, hogy a közmunkába erőteljesebben vonják be azokat az állás nélkülieket, akiknek nincs vagy kevés az esélyük arra, hogy munkát találjanak.

A testület újra leszögezi a hátrányos helyzetűek, elsősorban a romák általános oktatásba való bevonásának a fontosságát.

Ismételten felhívja a magyar kormány figyelmét arra is, hogy terjessze ki a társadalom széles rétegeire a szociális ellátást és növelje meg a munkanélküli segélyezés idejét.

"Kapcsolatország" épül

Az elmúlt években olyan gazdasági rendszer épült ki Magyarországon, amelyben a kormány a cégeket egészen nyíltan megkülönbözteti politikai lojalitásuk alapján.

A demokrácia és a gazdaság helyzete alapján megállapítható, hogy Magyarország hátat fordított a liberális államberendezkedés nyugati modelljének.

A demokratikus intézmények autonómiája jórészt megszűnt.

Ezek az alapvető szervek a kormány hatalmának ellenőrzése helyett kiszolgálják a kormány akaratát.

A közhatalomhoz közel álló bennfenteseket helyzetbe hozó magyar kapitalizmus együtt jár az intézményrendszer alacsony hatékonyságával és haveroknak kedvező részrehajlásával

– foglalható össze az a jelentés, amelyet az Egyesült Államokbeli Centre for International Private Enterprise (CIPE) felkérésére készített a Transparency International Magyarország (TI), és amit tegnap lapunknak is elküldött az intézet.

A 2010-es kormányváltás nemcsak a rendszerváltás után két évtizeden át meghatározó liberális állammodell fokozatos leértékelését vonta maga után, de az üzleti szektor számára is új feltételeket szabott.

Jóllehet számos makrogazdasági mutató 2017-ben inkább pozitív képet mutatott, a gazdasági növekedés hosszabb távon nem tűnik fenntarthatónak.

A versenyképesség továbbra is, immár mintegy másfél évtizede zuhanórepülésben van.

A járadékvadászat és a korrupció meggátolja az erőforrások hatékony elosztását

– írja le a szomorú állapotot a tanulmány. Utóbbira, valamint az hatékonyabb közbeszerzési rendszer kiépítésére tegnap az Európai Bizottság is felhívta a magyar kormány figyelmét.

A TI a kutatás során számos szakértőt, üzletembert és civil szervezeti vezetőt is megkérdezett, s több fókuszcsoportos megbeszélést is tartottak 22-35 éves fiatalokkal.

Az üzletemberek között általános volt az a vélemény, hogy az elmúlt években a magyar gazdaság állapota stabilizálódott, aminek szerintük a legfőbb bizonyítéka a magyar államadósság felminősítése.

Egyikük megjegyezte:

A hosszú távú kételyek mellett Londonból nézve a magyar gazdaság rendben van.

Ezzel kapcsolatosan Martin József Péter, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója lapunknak kifejtette: az meglepetés volt számukra, hogy az üzleti élet mennyire megértőnek mutatkozik a jogállami deficittel kapcsolatban.

Érezhető az a hozzáállás, hogy értik a helyzetet, ám alkalmazkodni próbálnak hozzá.

A korrupció mértékét is érinti a tanulmány.

Ezzel kapcsolatban egy megkérdezett jellemzőnek mondható megállapítást tett:

ez a kormány elzárta a régi csapokat és kinyitotta az újakat.

Egy másik megszólaló pedig úgy fogalmazott:

a látható üzleti világ mögött van egy szürke zóna, ahol a politikai érdekek dominálnak. Ha tudod, kihez kell fordulni, hamar nyereséget termelhet a beruházásod.

 Az üzleti szféra képviselői úgy vélik, hogy Magyarországon a jogszabályi környezet kiszámíthatatlan, a befektetők pedig tetemes adminisztrációs teherrel szembesülnek.

A megkérdezett fiatalok szerint a demokrácia és az alapvető szabadságjogok nagyon fontos értékek. Problémának tartják viszont, hogy a közhatalom a társadalomtól elszigetelten működik. Egy jellemző álláspont szerint

Nálunk a kapcsolatoknak van döntő jelentőségük.

nepszava.hu