Veszélyes táplálkozási őrület terjed: magyarok tízezrei dőlnek be a kamunak
Egy dühös ausztrál szakács Instagram bejegyzése járta körbe az elmúlt hetekben a magyar sajtót: a séfnek elege van a hamis ételallergiásokból. - írja a penzcentrum.hu.
Patrick Friesen szerint ezzel azok kerülnek nehéz helyzetbe, akik tényleg betegek. Ráadásul a szakemberek szerint az "áldiéta" nemcsak drága, de még veszélyes is az egészséges embereknek.
Manapság a mindenmentes ételek korát éljük. Egyre divatosabb, hogy az élelmiszer érzékenységgel nem rendelkező emberek is "mentes" termékeket fogyasztanak. És ezt támasztja alá Patrick Friesen, ausztrál séf posztja is.
A szakács a rendelések láttán eléggé kiborult és az alábbi szöveget írta a képe alá.
Lehetne kérnem, hogy azok, akik allergiára hivatkozva mindenféle extra kéréssel állnak elő, tisztába jöjjenek azzal, hogy mit ehetnek és mit nem?
Allergiás a rákra, de az osztriga jöhet? Gluténallergiás, de a glutén csak a kenyérben zavarja?
Vegetáriánus, de a csirkeszárnyat megeszi? Találjátok ki végre, mit akartok! Rohadtul megnehezítitek azoknak a dolgát, akik tényleg szigorú diéta szerint kell, hogy éljenek, és szeretnének étteremben enni.
- írja a DiningGuide.
Mi ezzel a baj?
Amellett, hogy az "áldiétázok" megnehezítik a valódi betegek dolgát, a feleslegesen tartott diéta nemcsak drága, de veszélyes is lehet.
A cöliákia előfordulása Európában 1 százalék, de a gluténmentes étrendet követők száma fejlett országokban eléri a 20 százalékot is. Míg az élethosszig tartó gluténmentes étrend a cöliákia egyetlen kezelése, gyakran összefüggésbe hozzák más betegségekkel (pl. Irritábilis Bél Szindróma-IBS), fogyókúrával is.
Az étrend fogyókúrára gyakorolt pozitív hatása nem bizonyított, sőt a megváltozott gluténbevitel magasabb testtömeg-indexhez, vitaminhiányhoz vezethet. A gluténmentes termékek drágábbak a hagyományos termékekhez képest, így aki feleslegesen ezt az étrendet követi, nagyobb kiadással számolhat bármilyen haszon nélkül
- válaszolta a Pénzcentrumnak Bartha Kinga, dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember.
Tehát hiába egyre népszerűbb a mindenmentes táplálkozás, de nem ad igazi értéket. A kutatások szerint sokkal inkább kellene odafigyelnünk a só, cukor és zsírok bevitelének mennyiségére, de az adagok mérete is nagyon fontos, a színes, változatos és kiegyensúlyozott étrend mellett.
Fontos azzal is tisztában lennünk, hogy az élelmiszeriparban a biztonság a legfontosabb, ha azonban az élelmiszer biztonságról beszélünk, akkor gyakran kerülhetnek az ételekbe mesterségesnek hangzó, vagy E-számokkal jelölt adalékanyagok, amelyek igazából sokszor természetesek és az emberi szervezetre egyáltalán nem veszélyesek.