h i r d e t é s

Lehúzza a rolót egy debreceni pénzügyi cég, visszavonták az engedélyüket is

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

Lehúzza a rolót egy debreceni pénzügyi cég, visszavonták az engedélyüket is

2015. március 27. - 09:39
0 komment

Debrecen – Az MNB visszavonta a cég engedélyét és kezdeményezte a felszámolását.

Honlapjuk szerint zálogházaik is vannak, de ez már nem igaz. - írja a dehir.hu

Felszámolás alatt áll a debreceni székhelyű Cívis Credit Pénzügyi Szolgáltató Zrt. – szúrtuk ki az Opten heti felszámolási listájában. A Cívis Credit Zrt. honlapja szerint a céget 1997 februárjában alapították, s még azév nyarán megkapta az engedélyt az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelettől arra, hogy pénzkölcsön nyújtson, faktoring tevékenységet végezzen, emellett engedélyük volt pénzügyi szolgáltatás közvetítésére, azaz ügynöki tevékenység végzésére. Szintén a honlapjuk szerint a társaság 1998 áprilisa óta folytat záloghitelezési tevékenységet, amelynek során nemesfémek fedezete mellett nyújt hitelt. A honlapon azt láthatjuk, hogy a debreceni mellett országszerte még tizenegy zálogházuk van.

A Cégközlönyben megjelent végzés szerint a Cívis Credit Zrt. felszámolását a Fővárosi Törvényszék rendelte el március 19-én. Felszámolónak a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft-t jelölték ki, felszámolóbiztosnak pedig a cég munkatársát, Keskenyné Varga Gyöngyi Évát. A Dehir.hu elérte a felszámolóbiztost, aki elmondta, annyira friss még az ügy, hogy sok információval nem tud szolgálni, jövő héten szeretne találkozni a cég vezetőivel. Azok, akiknek a Cívis Credit Zrt-vel szemben fennálló követeléseik vannak, március 19-étől számítva hatvan napig jelezhetik ezt a felszámolónak. A felszámolóbiztostól annyit még megtudtunk, hogy a debreceni cég felszámolását a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kezdeményezte.

Visszavonták az engedélyüket is

Az MNB felügyeleti honlapján meg is találtuk az erről szóló, március 5-én kelt határozatot, abban azonban nem csupán az áll, hogy kezdeményezik a felszámolást, hanem hogy visszavonják a cég pénzügyi tevékenységek végzésére jogosító engedélyét. Mivel a határozat indoklást nem tartalmaz, az MNB-hez fordultunk, hogy megtudjuk a döntés okát.

Korábban három irodát béreltek a Hal köz üzletházban
Korábban három irodát béreltek a Halköz Üzletházban

Egy nap múlva megérkezett a válasz kérdéseinkre, eszerint „a Magyar Nemzeti Bank azért döntött a Cívis Credit Pénzügyi Szolgáltató Zártkörűen Működő Részvénytársaság tevékenységi engedélyének visszavonásáról és kezdeményezte annak felszámolását, mert a társaság nem tudta kiegyenlíteni a jogszabály által előírt határidőre nem vitatott tartozásait, és vagyona nem nyújt fedezetet az ismert hitelezők követeléseinek fedezésére, továbbá – előzetesen engedélyezett igazgatóság és felügyelőbizottság hiányában – a személyi feltételek tekintetében sem elégítette ki a vonatkozó jogszabályi előírásokat.”

Az irodában nem dolgozik senki

A Cívis Credit korábban három irodát bérelt a Halköz Üzletházban. A helyszínen azt tapasztaltuk, hogy kettőben – melyek egyébként hivatalosan a cég székhelyei – már más vállalkozások működnek, a harmadik a Cívis Credit irodája.

Senki nem dolgozik az irodában
Senki nem dolgozik az irodában

Ott azonban nem találtunk senkit, a szalagfüggönyön bekukucskálva nem tűnt úgy, mintha ott a dolgoznának, sok iratot bedobozoltak, a bejárati ajtó nyílásába egy áramszolgáltató dolgozója tűzött felszólítást.

Az iratok egy részét bedobozolták
Az iratok egy részét bedobozolták

A szomszédban, a cég egyik korábbi irodájában működő nyelviskola munkatársa elmondta, a Cívis Creditnél ritkán látnak dolgozókat, havonta egyszer, ha megjelenik valaki. A céget náluk is sokan keresik, többek között a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adóellenőrei is.

Mi a helyzet a zálogházakkal?

A Cívis Credit Zrt-t honlapján feltüntetett zálogházakra természetesen rákérdeztünk a felszámolóbiztosnál is, aki azonban azt mondta, nem tud arról, hogy a cég záloghitelezési tevékenységet végezne. A Halköz Üzletház bejáratánál elhelyezett céglistán ugyanakkor még ott van a ‘Cívis Credit ZÁLOGHÁZ’ felirat.

A cégtábla még Cívis Credit-zálogházat hirdet
A cégtábla még Cívis Credit-zálogházat hirdet

Pár méterrel arrébb, a zálogház homlokzatán azonban már azt látni, hogy Cívis Credit logóját eltávolították (a helye még tisztán kivehető), az ablakon és az ajtón viszont az Észak-magyarországi Regionális Bank (ÉRB) logóit fedezhetjük fel.

A homlokzatról eltüntették a Cívis Credit logóját
A homlokzatról eltüntették a Cívis Credit logóját

A zálogház alkalmazottja a Dehir.hu-nak elmondta, a zálogházakat egy ideje már nem a Cívis Credit működteti, hanem az ÉRB, csakhogy – mint ismert – az Észak-magyarországi Regionális Banknál sem jobb a helyzet. Az egykori takarékszövetkezetekből alakult bank a brókerbotrányok „első fecskéje”, a Buda-Cash Brókerház Zrt. tulajdonosainak érdekeltségében van, és szintén bedőlt.

Már az ÉRB bank működtette a zálogfiókokat
Már az ÉRB bank működtette a zálogfiókokat

A bank tevékenységi engedélyét visszavonták és elrendelték a felszámolását. Ez természetesen érinti az ÉRB zálogházait is. A zálogházi dolgozótól megtudtuk, hogy értéktárgyakat már nem vesznek be, ugyanakkor a felszámolóbiztos úgy rendelkezett, hogy az ügyfelek által zálogba adott tárgyakat kiadhatják.

Egykori debreceni polgármesterjelölt a felügyelőbizottság elnöke

Amint az a Magyar Nemzeti Bank Dehirnek küldött tájékoztatásából kiderül, a Cívis Credit Zrt. felszámolását részben azért kezdeményezték, mert az előzetesen engedélyezett igazgatóság és felügyelőbizottság hiányában a személyi feltételek tekintetében sem elégítette ki a jogszabályi előírásokat. Ha engedélyezték, ha nem, a Cívis Credit Zrt. felügyelőbizottságának 2012. május 21-e óta Dobrossy István debreceni ügyvéd az elnöke, akit politikusként is ismerhetnek a debreceniek.

Varga Zoltán és Dobrossy István az előző ciklusban még DISZ-es képviselők voltak
Varga Zoltán és Dobrossy István az előző ciklusban még DISZ-es képviselők voltak

Az előző önkormányzati ciklusban a DISZ képviselőjeként ült a debreceni közgyűlésben Varga Zoltánnal, aki azonban időközben átigazolt a Demokratikus Koalícióba. Dobrossy István és a DISZ gyengén szerepelt a tavaly őszi választáson, így az ügyvéd már nem jutott be az új közgyűlésbe; Varga Zoltán ellenben maradt képviselő, csak már nem DISZ-es, hanem DK-s. Dobrossy István polgármesterjelöltként is megmérette magát a választáson, a voksok csupán 2,8 százalékát szerezte meg, ezzel utolsó előtti lett, egyedül a Munkáspárt jelöltjét előzte meg.

Dobrossy Istvánt szerettük volna megkérdezni arról, hogy a felügyelőbizottság elnökeként hogyan látta a Cívis Credit Zrt-nél történteket, s szerinte mi vezetett a cég engedélyének visszavonásához, valamint a felszámolási eljárás elindulásához, tett-e ezek ellen valamit fb-elnökként. Többször hívtuk mindkét mobiltelefonszámán, de nem értük el. Az ügyvédi irodájában azt mondták, ma nem dolgozik. Amennyiben tudunk vele beszélni, frissítjük a cikkünket.

Frissítés: sikerült beszélnünk Dobrossy Istvánnal, aki elmondta, a  Cívis Credit Zrt. 2014 júniusára minden pénzügyi tevékenységét kiszervezte. Ugyan próbáltak olyan tőkebefektetőket bevonni, akiket érdekelnének a cég pénzügyi tevékenységi jogosultságai, de ez nem sikerült. Tavaly szeptemberben a vezetőség lemondott, s nem is sikerült helyükre új vezetőket választani. Mivel nincs új vezetőség, nem is tudta kérni senki a személyi változások bejegyzését a Cégbíróságon, ezért szerepel a mai napig ő is felügyelő bizottsági elnökként a cégkivonaton. A Cívis Credit Zrt-nek azóta munkavállalói sincsenek, s több mint hat hónapja nem végeznek pénzügyi tevékenységet, amit jeleztek is a Magyar Nemzeti Banknak – szerinte ezért vonták vissza az engedélyüket és indították el a felszámolást. Épp ezért azt mondja, ez nem egy klasszikus bedőlés. A Cívis Credit Zrt. tartozásaival – amire ugye az MNB hivatkozik – kapcsolatban úgy fogalmazott, pontosan nem tudja, mekkora lehet az összeg, de az biztos, hogy lakossági partnerekkel szemben nincs tartozásuk. Az, hogy a korábbi pénzügyi partnereik felé mekkora az adóssága a Cívis Creditnek, s hogy ebből mennyit tudnak kifizetni a cég vagyonából, a felszámolási eljárás során derül majd ki.

Papíron 50 milliót ér

Az majd csak májusban, a hatvan nap lejárta után derülhet ki, hogy mekkora tartozást halmozott fel a Cívis Credit Zrt., a felszámolóbiztos addig igyekszik feltérképezni a cég vagyonát is, hogy kiderüljön, jut-e abból a hitelezőknek. A cégnek egyébként ötszáz darab, egyenként százezer forintos névértékű törzsrészvénye van, azaz papíron 50 millió forintot ér.

Az áramszolgáltató is keresi őket
Az áramszolgáltató is keresi őket

A cégjegyzéki adatokból az is kiderül, hogy a Cívis Credit Zrt. 2008-ban egy négyezer négyzetméteres zalakarosi telket 103 millió forint értékben apportált a Cívis-Ber Zrt-be, melynek így a jegyzett tőkéje félmilliárd forint lett. A Cívis-Ber Zrt-nek hivatalosan ugyanott van a székhelye, mint a Cívis Credit Zrt-nek. Abban a két irodában, melyben ma már más vállalkozások működnek.

 

dehir.hu (Címlap Fotó: Az MNB kérte a cég felszámolását)